Trwa ładowanie...

Domowy rytuał pielęgnacyjny i widoczne efekty. Zafunduj sobie intensywną regenerację z olejem arganowym

Albo się je kocha, albo nienawidzi. Ale powiedzmy sobie szczerze – olejki to jedne z tych kosmetyków, które mają naturalną moc. I w pełni oddają ją naszej skórze i włosom. Tym razem bierzemy pod lupę olej arganowy, nazywany płynnym złotem Maroka. Czym jest i jak wykorzystać go w domowej pielęgnacji?

Domowy rytuał pielęgnacyjny i widoczne efekty. Zafunduj sobie intensywną regenerację z olejem arganowymŹródło: Unsplash.com
d2pc5b1
d2pc5b1

Na forach internetowych olejki wywołują bardzo skrajne emocje. Niektóre dziewczyny dopiero zaczynają przygodę z nimi, a inne od dawna używają ich od stóp po cebulki włosów. Zaletą oleju arganowego jest przede wszystkim jego wielofunkcyjność – świetnie nadaje się do terapii ant-aging, umie walczyć z niedoskonałościami skóry, a także wspaniale regeneruje i wzmacnia włosy. Oto na czym polega sekret tego składnika.

Webinar Fisher Price_Jak funkcjonalnie urządzić pokój dla malucha?

Olej arganowy – jak powstaje i do czego służy?

To jeden z najtrudniej pozyskiwanych olejów na świecie. Wytwarzany jest z owoców arganii żelaznej – drzewa, które rośnie wyłącznie w Maroku. Co więcej, roślina ta rośnie jedynie na niektórych obszarach tego kraju, a konkretnie w regionie południowo-zachodnim, od Essaouiry do Agadiru. Dawniej dominowała tradycyjna forma rolnictwa, a dziś olej arganowy produkowany jest maszynowo. Owoce zbierane są w lipcu, kiedy osiągną swą dojrzałość – są wtedy twarde, suche i mają ciemny kolor. Po etapie czyszczenia rozłupuje się je ręcznie, a następnie przetwarza na cele spożywcze lub kosmetyczne. Aby olej ten mógł zachować cenne właściwości odżywcze, musi być tłoczony na zimno. Jeśli chodzi o pielęgnację, możemy go wykorzystać na wiele różnych sposobów.

d2pc5b1

Olej arganowy w 99 proc. składa się glicerydów, czyli kwasów tłuszczowych. Dzięki nim ma właściwości nawilżające, a na dodatek reguluje pracę gruczołów łojowych, wygładza i przyśpiesza regenerację komórek skóry. Oprócz tego działa antybakteryjne, dlatego jest polecany osobom cierpiącym na choroby skórne takie jak egzema czy trądzik różowaty. Co ciekawe, można go używać również jako serum pod oczy na noc. Pamiętajmy jednak, że nakładając go na całą twarz, należy robić od czasu do czasu przerwę. Inaczej olejek zamiast nawilżać, może powodować lekkie wysuszenie. Jeśli chodzi o włosy, składnik ten przede wszystkim poprawia ich żywotność i zapobiega rozdwajaniu końcówek – warto nakładać go na całe pasma, tak jak robią to Marokanki. Wiemy już, że argan oil jest nieocenionym źródłem urody. Jak zatem wykorzystać go do stworzenia rytuału pielęgnacyjnego?

Krok 1: ocena porowatości włosów

Do niedawna wiele z nas wybierało szampon i odżywkę, kierując się tym, czy włosy są suche, zniszczone, farbowane albo ze skłonnością do łupieżu. Dziś patrzymy na sprawę nieco inaczej – dobór kosmetyków w dużej mierze zależy od… porowatości włosów. O co chodzi? Otóż badania dowiodły, że włosy kręcone i puszyste mogą się przetłuszczać i odwrotnie – te, które na pierwszy rzut oka są idealnie ufarbowane, w rzeczywistości szybko robią się cienkie i matowe. Na wszystko to wpływa wspomniana wcześniej porowatość, czyli stopień odchylenia się łusek na powierzchni włosa. W zależności od skali zjawiska, wyróżniamy trzy rodzaje włosów – niskoporowate (pasma idealnie przylegają gładko ułożone), średnioporowate (włosy wyglądają na zdrowe, ale rozdwojone końcówki widać nawet na całej długości) oraz wysokoporowate (włosy mocno reagują na wilgoć i kruszą się przy najmniejszym zabiegu takim jak czesanie, suszenie czy prostowanie).

Krok 2: olejowanie włosów na sucho

W przypadku włosów trudnych do zdefiniowania (lub średnioporowatych) idealnym rozwiązaniem będzie właśnie olejek arganowy. Włosom wysokoporowatym ze skłonnością do kruszenia przysłuży się natomiast olej słonecznikowy. Jeśli nie wiemy, który z nich zastosować, wybierzmy olejek ISANA Professional, który został opracowany specjalnie dla potrzeb włosów ekstremalnie zmęczonych, suchych i łamliwych. W jego bogatej formule OilIntense znajdziemy zarówno olej arganowy, jak i słonecznikowy, które wzmacniają odporność włosów, nadają im elastyczność i intensywny połysk. Kosmetyk szybko się wchłania, a jednocześnie nie obciąża pasm, co jest główną zaletą przy olejowaniu. Nakładamy go na suche włosy bez żadnych dodatków i trzymamy ok. godziny. Następnie spłukujemy i przechodzimy do tradycyjnego mycia.

d2pc5b1

Krok 3: szampon, odżywka i maska

Niezależnie od wybranego przez nas sposobu pielęgnacji, w łazience muszą znaleźć się produkty do odżywiania włosów. Kluczową zasadą jest oczyszczanie skóry głowy i tu warto sięgnąć po szampon Isana Professional z olejem arganowym do włosów suchych i zmęczonych – w trakcie masażu pobudzimy mikrokrążenie, a to z kolei poprawia strukturę włosów i przywraca połysk. Formuła tego produktu zawiera kombinację takich składników jak olej arganowy, olej z pestek śliwek z prowitaminą B5 wspomaga regenerację zmęczonej powierzchni włosa, a do tego pasma stają się jedwabiście miękkie. Po spłukaniu szamponu nakładamy odżywkę z tej samej serii – od połowy długości włosów. Dzięki temu końcówki zostają zabezpieczone, a składniki aktywne wnikają jeszcze głębiej. Jeśli chcemy odżywić włosy, 1–2 razy w tygodniu stosujmy maskę ISANA Professional z olejami pielęgnacyjnymi – arganowym oraz migdałowym. Te dwie roślinne substancje otaczają włókna włosów, zapobiegając uszkodzeniom, a jednocześnie ich nie obciążając. Jeżeli rozczesujemy włosy na mokro, nie róbmy tego zbyt agresywne – używajmy szerokiego grzebienia i stopniowo idźmy od dołu do góry. Przed suszeniem lub prostowaniem warto sięgnąć po Ekspresową kurację nawilżającą w sprayu, na bazie oleju arganowego, babassu i oleju z pestek moreli – ochroni i wygładzi pasma, które mają skłonność do rozwarstwiania się.

Krok 4: nawilżanie skóry po kąpieli

Olejek arganowy potrafi naprawdę wiele, i to nie tylko na włosy. Jest również cenionym składnikiem stosowanym w pielęgnacji suchej skóry. Wmasowywany w szyję, dekolt i pozostałe partie ciała sprawia, że nasze ciało wygląda po prostu młodziej. Aby jednak aplikowanie było przyjemne i wygodne, możemy zamiast klasycznego oleju wybrać Balsam do Ciała Olej Arganowy ISANA z kompleksem OilCare. Zawiera dwa cenne oleje – arganowy i migdałowy, a także masło shea o właściwościach zmiękczających. Zaletą tego kosmetyku jest to, że ekspresowo się wchłania i cudownie pachnie! Dzięki niemu nasza skóra dostaje wszystko to, czego potrzebuje. Efekty? Gładkie, elastyczne i przede wszystkim pięknie nawilżone ciało, które wygląda, jakby właśnie wróciło z wakacji. A to wszystko dzięki głównemu składnikowi w postaci oleju arganowego, który znajdziemy w kompleksowej pielęgnacji ISANA. Stosowany w różnych formułach i wprowadzony do codziennej rutyny naprawdę potrafi działać cuda!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2pc5b1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2pc5b1