Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany

Jak zapobiec powstawaniu blizn po trądziku? Skuteczne kosmetyki na trądzik

Kosmetyki na trądzik mogą pomóc w zapobieganiu bliznom potrądzikowym. Czy krem na blizny okaże się skuteczny? Sprawdź, jak powstają blizny po trądziku i w jaki sposób możesz im przeciwdziałać.

Share
 Źródło: materiały partnera
d2e38t4

Blizny po trądziku, podobnie jak same zmiany trądzikowe, są problemem nie tylko nastolatków. Na całe szczęście, można im zapobiegać lub przynajmniej zwalczać objawy. Jakie kosmetyki warto stosować? Które z metod pielęgnacyjnych są godne polecenia? Dowiedz się o nich więcej, czytając poniższy tekst.

Jak powstają blizny po trądziku?

Zanim powiemy o kosmetykach na trądzik, warto opisać samo źródło problemu. Blizny po trądziku są wynikiem pojawienia się stanu zapalnego, który nie został całkowicie wyleczony. Wówczas w miejscu poprzednio istniejącego wyprysku będą zalegać martwe komórki i bakterie, które zaburzają proces gojenia. Nowa tkanka w tym miejscu będzie nieprawidłowo zbudowana.

Ten problem dermatologiczny dotyka wiele osób w różnym wieku i jest trudny do zwalczenia. Krem na blizny to jeden ze sposobów, w jaki da się go niwelować.

d2e38t4

Jakie są rodzaje blizn potrądzikowych?

Blizny potrądzikowe przybierają różne postaci, w zależności od tego, w jaki sposób zagoiły się wypryski. Pierwszy ich rodzaj to blizny przerostowe, które przyjmują formę wypukłych, twardych guzków. Drugi to blizny zanikowe, tworzące charakterystyczne wgłębienia i fałdki na skórze. Częste są również przebarwienia. 

Jak dobierać kosmetyki na trądzik?

Jeśli zmagasz się z trądzikiem, bardzo ważne jest odpowiednie dbanie o higienę. W ten sposób można zwiększyć szansę na uniknięcie przyszłych blizn i zadbać o cerę. Oto kilka porad.

  1. Zwracaj uwagę na skład produktów. Nadtlenek benzoilu i kwas salicylowy mają właściwości przeciwbakteryjne. Kwas glikolowy usuwa martwe komórki naskórka. Warto pamiętać też o makijażu beztłuszczowym, który nie będzie dodatkowo zatykał porów.
  2. Dbaj o dokładne oczyszczanie twarzy. Myj całą twarz, od linii włosów, nie zapominając o szyi. Błędem jest koncentrowanie się tylko na problematycznych miejscach. Oczyszczaj twarz przynajmniej dwa razy dziennie, aby regularnie pozbywać się martwych komórek naskórka. 1-2 razy w tygodniu stosuj również peeling.
  3. Używaj dobrej jakości myjek i płatków kosmetycznych. Bardzo ważny jest materiał, z którego wykonane będą te myjki. To właśnie dzięki nim można oczyścić martwe komórki naskórka i oczyścić pory. Podobnie działają dobrze wykonane płatki kosmetyczne. Postępuj ostrożnie. Aby zachować poziom higieny, który pozwoli zapobiec powstawaniu blizn potrądzikowych, nie dotykaj swojej twarzy. 

Jak zwalczać blizny po trądziku? Domowe kosmetyki i nie tylko

Jeśli blizny po trądziku to problem, z którym już się zmagasz, wciąż możesz się ich pozbyć. Możesz z nimi walczyć za pomocą:

  • naturalnych metod. Domowe maseczki (na przykład z awokado i soku z limonki) nie sprawią, że blizny całkowicie znikną, ale mogą pomóc w rozjaśnieniu przebarwień;
  • mikrodermabrazji;
  • dermabrazji;
  • zabiegów z wykorzystaniem lasera frakcyjnego (zarówno ablacyjnego, jak i nieablacyjnego); 
  • frakcyjnej radiofrekwencji mikroigłowej; 
  • peelingów chemicznych; 
  • laseroterapii.
Artykuł sponsorowany
d2e38t4
d2e38t4
d2e38t4