Trwa ładowanie...
Megafon.pl
goran bregović
17-05-2016 18:48

Goran Bregović wraca do Polski

Goran Bregović z Wedding and Funeral Orchestra wystąpi we wrocławskiej Hali Orbita. Koncert odbędzie się 7 września w ramach obchodów X-lecia Ethno Jazz Festival.

Goran Bregović wraca do PolskiŹródło: AKPA
d3epy5g

Weselno-pogrzebowa orkiestra urodzonego w Sarajewie syna Serbki i Chorwata z niebywałą lekkością łączy bałkańskie tradycje muzyczne. Bregović otwarcie przyznaje się do tego, że kocha rock'n'rolla i dyryguje orkiestrą dętą, grając na gitarze elektrycznej i nie pozwalając roztańczonej publiczności na chwilę oddechu.

Nie ma w Polsce ludzi, którzy nie zetknęli się z jego przebojami, starczy tu wymienić takie utwory jak "Kalašnjikov", "Mesečina", wykonywany wraz z Cesárią Évorą utwór "Ausência" czy przebojowy duet z Kayah "Prawy do lewego". Niesamowita energia, która przepełnia twórczość kompozytora, zjednuje mu rzesze fanów, przyprawia o zawrót głowy i porywa do tańca. Muzyka Bregovića to synteza cygańskich rytmów i europejskich akordów, zabójcze brzmienie orkiestry dętej i tradycyjne polifonie, ostre gitarowe dźwięki i przepełnione nostalgią popowe melodie.

Bregović jest przy tym prawdziwym człowiekiem-orkiestrą. Od 1974 do 1989 roku grał w jednym z najpopularniejszych jugosłowiańskich zespołów Bijelo Dugme. Nawiązał bliską współpracę z innym mieszkańcem Sarajewa, wybitnym reżyserem, Emirem Kusturicą. Owocem tej zaskakującej kooperacji były wybitne i niepokojące filmy "Czas Cyganów", "Arizona Dream" i "Underground". Za muzykę do tego ostatniego obrazu Bregović otrzymał w 1995 roku Złotą Palmę na festiwalu w Cannes. Nagrywał z Iggym Popem, Cesárią Évorą, wskrzesił karierę Krzysztofa Krawczyka, gra swoją muzykę z niezwykle zróżnicowanymi składami muzycznymi - od małych zespołów i orkiestr po olbrzymie projekty, w które angażuje muzyków grających na instrumentach dętych i smyczkowych, bułgarskie męskie chóry i artystów z krajów, w których zdarza mu się występować.

d3epy5g

Na koncercie w Hali Orbita będzie można usłyszeć zarówno wielkie przeboje Bregovića, jak i muzykę z jego ostatniego albumu "Champagne for Gypsies". Nie zabraknie polskich akcentów i muzycznych niespodzianek.

ZOBACZ TEŻ #gwiazdy: Konflikt Dody i Justyny Steczkowskiej wciąż trwa?

d3epy5g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3epy5g