Trwa ładowanie...
d2fffr4
News

Leonard Cohen nie żyje

Leonard Cohen, legendarny kanadyjski muzyk i poeta nie żyje. Zmarł w Kalifornii, miał 82 lata.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Leonard Cohen nie żyje
(Getty Images)
d2fffr4

O śmierci Cohena poinformowano na facebookowym profilu artysty. - Z głębokim smutkiem informujemy, że legendarny poeta, piosenkarz i artysta Leonard Cohen odszedł. Straciliśmy jednego z najbardziej szanowanych i płodnych wizjonerów - napisano.Zamieszczono także informację, iż rodzina muzyka prosi o uszanowanie prywatności, a data pogrzebu w Los Angeles zostanie podana w późniejszym terminie.

Leonard Norman Cohen urodził się 21 września 1934 roku w Montrealu, w rodzinie kanadyjskich Żydów: Nathana i Marshy. Rodzice mieli korzenie polsko – litewskie, ale w momencie urodzenia syna byli już dobrze zasymilowaną, należącą do tradycyjnej, kanadyjskiej klasy średniej familią. Ojciec zmarł, gdy Cohen miał 9 lat, co pozostawiło mocny ślad w psychice chłopca.

Choć już jako nastolatek grał w pierwszym folkowym zespole, niewiele wskazywało na to, że zostanie muzykiem. To poezja była jego pasją. Pierwszą publikację, „Let Us Compare Mythologies” („Porównajmy mitologie”) wydał tuż po ukończeniu literatury angielskiej Uniwersytetu McGilla w Montrealu. Później z powodzeniem wydawał tomiki poezji, takie jak „The Spice-Box of Earth” czy „Flowers for Hitler” i powieści – na przykład „The Favourite Game” i „Beautiful Losers”. Jego twórczość spotkała się z dużym zainteresowaniem czytelników, ale nie przynosiła mu stabilności finansowej. Postanowił więc profesjonalnie zająć się muzyką, wierząc, że ta zapewni mu lepszą przyszłość.

d2fffr4

Z jego debiutanckiego albumu, „Songs of Leonard Cohen” z 1967 roku pochodzą pamiętane do dziś przeboje, takie jak „So Long Marianne” i „Suzanne” czy „Sisters of Mercy”. W tych czasach prowadził szczególnie bogate życie towarzyskie, dołączając m.in. do bohemy skupionej wokół Andy'ego Warhola. Do dziś w środowisku krążą plotki, iż zabiegał o względy Nico, niemieckiej wokalistki zespołu The Velvet Underground, ale kobieta wybrała sporo młodszego Jima Osterberga (Iggy'ego Popa). Największym muzycznym sukcesem muzyka okazała się płyta z 1984 roku, „Various Positions”, zawierająca niezapomniane „Dance Me To The End Of Love” i „Hallelujah”. Artysta wydał łącznie 14 albumów studyjnych, z których ostatni, „You Want It Darker” ukazał się w październku 2016.

Cohen zjednywał serca słuchaczy, a szczególnie kobiet, śpiewając swoje poetyckie teksty ciepłym, nieco zachrypniętym barytonem. Wielu fanów uznało, że siła jego muzyki tkwi w niezwykłej szczerości i autentyczności.

24 października 2003 otrzymał z rąk gubernatora generalnego Kanady Adrianne Clarckson Order of Canada, najwyższe odznaczenie kanadyjskie, przyznane mu za wybitny wkład w rozwój kanadyjskiej kultury. Cohen stał się inspiracją dla wielu innych muzyków światowego formatu. O jego wpływie na swoją muzykę do dziś mówią, chociażby Bono z U2 czy Nick Cave. Leonard Cohen cieszył się szczególną popularnością także w Polsce. Artysta występował kilkukrotnie w naszym kraju, a covery jego utworów śpiewali m.in. Maciej Zembaty, John Porter czy Maciej Łanuszka. Najważniejsze utwory Leonarda Cohena usłyszysz w stacji Ballady Wszech Czasów w Open FM.

Zobacz także: Oni odeszli w 2016

d2fffr4

Podziel się opinią

Share

d2fffr4

d2fffr4