Trwa ładowanie...
d4hf63n

Active Festival za nami. Udana edycja mimo ograniczeń

Do historii przeszła 2. edycja Active Festival w Olecku. Przez 4 upalne, sierpniowe dni uczestnicy mogli czerpać z niego pełnymi garściami. Pomimo obostrzeń związanych z pandemią, impreza zostanie zapamiętana jako udana.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sarsa zagrała na Active Festival Olecko
Sarsa zagrała na Active Festival Olecko (Materiały organizatora, Fot: Szymon Karkusz)
d4hf63n

Active Festival to impreza, której przede wszystkim przyświeca integracja. Integracja oczywiście miejscowej społeczności i turystów, a także ich maksymalne zaangażowanie w tworzenie imprezy na bieżąco.

Na bieżąco, bo to właśnie bez uczestników i ich zainteresowania nic by się nie udało. Atrakcje, które zapewnili w tym roku organizatorzy, cieszyły się sporą popularnością.

Active Festival Olecko Materiały organizatora
Active Festival Olecko (Materiały organizatora)

- Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty kulinarne, warsztaty tworzenia jadalnej biżuterii (a także spektakl plenerowy – red.) wśród dzieci, których było mnóstwo. Naprawdę miały co robić. Dużym zaskoczeniem okazało się pierwsze spotkanie z uczestnikami seniorów z domu dziennego Senior+. Sami chyba nie spodziewali się tak dużego zainteresowania i licznego towarzystwa – opowiada Sylwia Wieloch, wiceburmistrz Olecka.

Aktywności z udziałem dzieci i seniorów to jednak nie wszystko. Na festiwalowiczów czekała m.in. strefa relaksu z sesjami mis i gongów tybetańskich oraz kino plenerowe.

d4hf63n

Ci, którym marzył się bardziej aktywny wypoczynek, mogli wziąć udział w zajęciach z jogi na trawie, nauczyć się tańczyć bachatę, czy wystartoać w różnego rodzaju sportowych zmaganiach: regatach, wyścigach kajakarskich, biegu na 460 km, dogtrekkingu. I trzeba przyznać, że ani prowadzący, ani uczestnicy nie zawiedli.

- Fantastycznym wydarzeniem było "Szyjemy sport na miarę", czyli spotkanie z trzema wybitnymi sportowcami (Cezarym Trybańskim, Krzysztofem Ignaczakiem i Mariuszem Jurasikiem). To była świetna motywacja dla młodych sportowców. Udał się nam się też bieg 460-lecia Olecka; w sumie wszyscy razem pokonaliśmy dystans 460 km (był dzielony na liczbę uczestników – red.), oczywiście wsparli nas biegacze, bez nich nie dalibyśmy rady – dodaje wiceburmistrz.

Active Festival Olecko Materiały organizatora
Active Festival Olecko (Materiały organizatora)

Wisienką na torcie były koncerty w strefie artystycznej. Tutaj pojawiały się największe obawy w związku z organizowaniem imprezy w reżimie sanitarnym. W amfiteatrze mogło być zajętych maksymalnie 50 proc. miejsc (bez względu na to, że chętnych mogło być więcej). By wejść do amfiteatru, widzowie musieli m.in. mieć zasłonięte usta i nos, a już na samej widowni zachować zasady dystansu społecznego.

Marek Dyjak na Active Festival Olecko Materiały organizatora
Marek Dyjak na Active Festival Olecko (Materiały organizatora)

- Cieszy mnie, że pomimo wszystkich ograniczeń, które narzuciła nam sytuacja epidemiczna, poradziliśmy sobie. Dziękuję bardzo za wyrozumiałość mieszkańcom, którzy stojąc w kolejkach i wypełniając oświadczenia wykazali się cierpliwością i zrozumieniem - podkreśla Wieloch.

d4hf63n

Zrozumienie i cierpliwość były naprawdę przydatnymi cechami, zwłaszcza, że na koncerty, które wybrzmiały w amfiteatrze, naprawdę warto było czekać. W piątek 14 sierpnia Marek Dyjak zabrał widzów w emocjonalną podróż przy akompaniamencie poezji śpiewanej. Zaś najjaśniejszym punktem okazało się znakomicie przygotowane widowisko Fisz Emade Tworzywo.

Fisz Emade Tworzywo na Active Festival Materiały organizatora
Fisz Emade Tworzywo na Active Festival (Materiały organizatora)

Kolektyw, który wrócił na scenę po przeszło 5-miesięcznej przerwie, zaprezentował świetny, przekrojowy materiał. Znalazły się w nim i nowe, mocne utwory, jak "Nie za miłe wiadomości", "Kurz" czy "Mój kraj znika", jak i piosenki dobrze znane z ostatnich płyt, takie jak "Telefon", "Bieg", "Basen" czy "Radar".

Podczas koncertu Waglewscy i spółka wrócili nawet do korzeni, serwując publiczności jeden z najbardziej znanych utworów, czyli "Polepiony", sprawiając ogromną przyjemność najstarszym fanom.

EABS na Active Festival Olecko Materiały organizatora
EABS na Active Festival Olecko (Materiały organizatora)

Wyjątkowe, pandemiczne okoliczności wywoływały też reakcje pełne zawodu. Zwłaszcza wtedy, kiedy w związku z osiągniętą maksymalną liczbą miejsc, część publiczności musiała zostać za ogrodzeniem amfiteatru. Było to widoczne najbardziej w sobotę, 15 sierpnia, kiedy na scenie miała pojawić się Sarsa. Niestety – mimo niezadowolenia tych, którym nie udało się wejść, z przestrzegania przepisów nie można było zrezygnować.

d4hf63n

- Mówiąc szczerze, spodziewałam się większych oporów i większych pretensji, a spotkaliśmy się z naprawdę dużym zrozumieniem. Ludzie odpowiedzialnie podeszli, rozumieli, że mamy ograniczoną liczbę miejsc, że musimy stosować się do zasad, bez których ten festiwal nie mógłby się odbyć - relacjonuje Wieloch.

Sarsa na Active Festival Olecko Materiały organizatora
Sarsa na Active Festival Olecko (Materiały organizatora)

Jednak niedogodności niewątpliwie wynagrodziły sobotnie koncerty. W wakacyjny klimat wprowadził sekstet EABS, który malował prawdziwie jazzowe pejzaże, podbite nowoczesnym, elektronicznym i hiphopowym brzmieniem. Stęskniona za fanami po półrocznej przerwie Sarsa przygotowała z zespołem set, który skutecznie porwał widownię do zabawy i śpiewania.

Nie zabrakło oczywiście jej największych przebojów, jak "Carmen", "Zakryj", "Zapomnij mi", "Tęskno mi" czy "Motyle i ćmy", zaprezentowanych w niejednokrotnie ciekawszych niż radiowe aranżacjach. Czy to w akustycznej odsłonie, czy z rockowym pazurem, Sarsa niewątpliwie na długo zapisała się tym występem w pamięci fanów.

Active Festival Olecko Materiały organizatora
Active Festival Olecko (Materiały organizatora)

Swojego rodzaju zakończeniem festiwalu (16 sierpnia) były I Mazurskie Mistrzostwa DJ-ów (które wygrał DJ Wilga ze Szczytna). Wszystko pod szyldem ekipy Good Vibes Events. Impreza odbyła się więc w nieco zmienionej, dostosowanej do wyjątkowych warunków. Impreza cieszyła się sporym zainteresowaniem i entuzjazmem publiczności, a zwieńczyły ją popisowe występy osobistości klubowej sceny.

d4hf63n

Organizatorzy i uczestnicy Active Festival, podobnie jak w przypadku innych festiwali, które udało się zorganizować w dostosowanej do warunków i dość okrojonej formule, musieli się odnaleźć w nowej rzeczywistości. Stęsknieni za tego rodzaju wydarzeniami starali się zachować zdrowy rozsądek. Impreza niewątpliwie w pamięci uczestników zapisze się jako udana.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4hf63n

Podziel się opinią

Share
d4hf63n
d4hf63n