Trwa ładowanie...
d2lhuss

Edyta Górniak

Najnowsze informacje
2.9
(59 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Ziębice

Filmografia:
Dyskografia:

"Dotyk" (1995)
"Edyta Górniak" / "Kiss Me, Feel Me" (1997)
"Perła" ( 2002) / "Invisible" (2003)
"E·K·G" (2007)
"Zakochaj się na Święta w kolędach" (2008)
"My" (2012)

d2lhuss
ONS - Agencja Okno na Świat Jerzy Dąbrowski
Źródło: ONS - Agencja Okno na Świat Jerzy Dąbrowski

Edyta Górniak - polska wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, producentka, aktorka musicalowa. Często nazywana diwą polskiej sceny muzycznej.

Edyta Górniak urodziła się w Ziębiach (województwo dolnośląskie). Pochodzi z rodziny polsko-romskiej. Jej ojciec Jan Górniak grał na gitarze w zespole Don Wasyla. Od 1977 roku Edyta Górniak mieszkała w Opolu. To właśnie tam na dobre rozkwitł jej talent muzyczny. W drugiej połowie lat 80. prowadziła zespół System B, z którym występowała na dyskotekach i studenckich imprezach. Pewnego razu została dostrzeżona przez Elżbietę Zapendowską, która zaproponowała jej lekcje śpiewu.

W 1989 roku Edyta Górniak zadebiutowała w programie telewizyjnym "Spiewać każdy może" Zbigniewa Górnego, w którym wykonała utwór "Stop" Sama Browna. W 1990 wzięła udział w, koncercie "Debiuty" w ramach XXVII Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Za wykonanie piosenki "Zły chłopak" Lory Szafran otrzymała wyróżnienie.

Edyta Górniak uczęszczała do Technikum Ogrodniczego w Prószkowie oraz Technikum Ogrodniczo-Pszczelarskiego w Kluczborku. Przerwała jednak naukę na rzecz kariery muzycznej. Podjęcie tej decyzji było m.in. umotywowane występami w musicalu "Metro". Górniak znalazła się w obsadzie i wraz ze spektaklem występowała na Brodwayu.

W 1994 roku Edyta Górniak reprezentowała Polskę na 39. Festiwalu Piosenki Eurowizji, który odbył się w Dublinie. Piosenkarka zachwyciła wszystkich piosenką "To nie ja", dzięki której zajęła drugą lokatę (najwyższą w historii polskich występów na Eurowizji). Rok później do sprzedaży trafił pierwszy album studyjny Edyty Górniak - "Dotyk". Płyta uzyskała status multiplatynowej.

W 1997 roku ukazał się pierwszy anglojęzczny album wokalistki, zatytułowany "Edyta Górniak". Promujący ją singiel "When You Come Back To Me" pznalazł się na szczycie list przebojów m.in. w Szwecji i Portugalii. Spory sukces odniosła również wydana w roku 1998 piosenka "Dumka na dwa serca", którą Górniak zaśpiewała w duecie z Mieczysławem Szcześniakiem.

W 2002 roku Edyta Górniak wydała kolejny album - "Perła". Wtedy też wokalistka zaśpiewała "Mazurek Dąbrowskiego" podczas pierwszego meczu Reprezentacji Polski na Mundialu w Korei i Japoni. Występ odbił się szerokim echem w mediach i okazał się bardzo kontrowersyjny (głównie przez zmienioną melodię hymnu).

Kolejna płyta Edyty Górniak ukazała się w roku 2007. Jej tytuł brzmiał "E-K-G". Wtedy też wokalistka zasiadła w jury programu "Jak oni śpiewają". Trzy lata później wystąpiła w "Tańcu z gwiazdami". Jej partnerem był Jan Kliment, a para zajęła trzecie miejsce dwunastej edycji show.

W 2012 roku ukazała się płyta "My". Edyta Górniak w tym samym czasie wystąpiła w drugiej edycji show "Bitwa na głosy". Była też jurorką w "The Voice of Poland" oraz "Hit hit hurra".

Edyta Górniak może pochwalić się niebywałą skalą głosu, która została wyliczona na 3 oktawy i 8 półtonów.

Prywatnie była związana z Dariuszem Kordkiem, Piotrem Gembarowskim, Piotrem Kraśką, Robertem Kozyrą oraz Dariuszem Krupą. Z tym ostatnim ma syna Allana. Para poślubiła się w listopadzie 2005 roku. Małżeństwo przetrwało 5 lat. Po rozwodzie związała się z prawnikiem Piotrem Schrammem. Związek trwał do czerwca 2014.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2lhuss
d2lhuss
d2lhuss