Trwa ładowanie...

Andrzej Duda na TikToku. To nie czas na zabawę [OPINIA]

Pojawienie się prezydenta RP na TikToku wywołało mieszane reakcje. W sumie nie powinno, bo nawet Angela Merkel ma konto na platformie dla nastolatków. Jednak w obliczu pandemii koronawirusa zachęcanie młodzieży do grania w gry komputerowe, nie jest tym, czego oczekują od niego miliony Polaków. Nawet mój 19-letni brat uznał to za obciachowe.

Andrzej Duda na TikToku. To nie czas na zabawę [OPINIA]Źródło: East News
d2j8o0d
d2j8o0d

"To jest TikTok? Jestem na TikToku? Wiadomo, że teraz ciężko się uczycie, ale potrzebny jest też sport. E-sport. Zapraszam was do turnieju Grarantanna Cup organizowanego wspólnie z Ministerstwem Cyfryzacji" - tymi słowami Andrzej Duda rozpoczął swoją aktywność w nowym medium społecznościowym. W ciągu doby nagranie odtworzono ponad 2,5 mln razy, a konto prezydenta zostało zaobserwowane przez ponad 220 tys. osób. To niemały sukces, którego pozazdrościć może mu wielu polskich celebrytów.

W dobie przymusowej, domowej izolacji TikTok stał się nową rozrywką dla znanych i lubianych. Platforma dotąd ciesząca się uwielbieniem nastolatków, zyskała starszych użytkowników. Ostatnio dołączyli do niej m.in. Anna Lewandowska, Marina Łuczenko-Szczęsna, Tomasz Kammel, Filip Chajzer. Polscy celebryci szybko zrozumieli zasady gry i zaczęli wyginać się w rytm losowych piosenek. Nie ma w tym żadnego wyższego przesłania, chodzi tylko o zabawianie swojej publiczności. Tyle, że od celebrytów nie wymagam więcej.

Zobacz: Jak gwiazdy spędzają kwarantannę?

Również prezydent Andrzej Duda chciał w humorystyczny sposób zachęcić nastolatków do skorzystania z propozycji Ministerstwa Cyfryzacji. Jego wypowiedź przerwały wstawki z surykatką, postacią z kreskówek i znanym z memów nosaczem. Mimo że przekaz jest kierowany do młodych (nie jestem już nastolatką, ale TikTok to medium mi znane od początku istnienia), mam wrażenie, że osobie o najwyższej randze w kraju nie przystoi takie zachowanie w czasie, gdy Polska mierzy się obecnie z trudną sytuacją o charakterze pandemii.

Andrzej Duda na swoim pierwszym nagraniu na TikToku. tiktok.com
Andrzej Duda na swoim pierwszym nagraniu na TikToku. Źródło: tiktok.com

Dla porównania na oficjalnym profilu niemieckiego rządu są publikowane wyłącznie fragmenty wypowiedzi Angeli Merkel komentującej bieżące sprawy międzynarodowe. Jej ostatni post dotyczy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Na czas walki z pandemią koronawirusa TikTok u kanclerz Niemiec poszedł w odstawkę.

d2j8o0d

Nie dziwi mnie więc, że ruch prezydenta Dudy spotkał się z krytyką dziennikarzy. - Czas epidemii, ludzie umierają, przybywa zakażonych koronawirusem, a prezydent robi kampanię. Mało poważną - skomentował Jacek Nizinkiewicz z "Rzeczpospolitej". Wtórował mu Dominik Uhlig z "Gazety Wyborczej": - Będzie to znakomite medium na filmiki z gospodarskich wizyt w kostnicach.

Bardziej przychylni prezydentowi okazali się eksperci ds. mediów społecznościowych. - Fajna inicjatywa, w której prezydent reklamuje turniej e-sportowy. W sposób tik-tokowy (montaż), bez zbędnego nadęcia. Kolejny, doby ruch sztabu - uznał Wojciech Kardyś, współzałożyciel agencji marketingowej Good For You.

Czy aby na pewno działania prezydenta Andrzeja Dudy na TikToku są elementem kampanii wyborczej? Wielu zabierających głos zdało się zapomnieć, że wciąż największą grupę użytkowników platformy stanowią osoby niepełnoletnie, a tym samym niezdolne do głosowania w wyborach prezydenckich.

d2j8o0d

Wolałabym jednak, aby prezydent wszystkich Polaków zajmował się obecnie sprawami ważnymi dla całego narodu, a nawet i świata. Czyli stał po stronie rządu próbującego zminimalizować rozprzestrzenianie się pandemii koronawirusa oraz jej skutki. Choć sam proponowany na TikToku projekt Grarantanny nie jest tylko rozrywką, a platformą edukacyjną, nie jest teraz sprawą priorytetową.

Wkrótce przekonamy się, czy prezydent pojawi się w kolejnych nagraniach na TikToku. Czy śladem polskich gwiazd będzie starał się ocieplić swój wizerunek? Inspirację może zaczerpnąć też od Samuela Perreiry, szefa portalu TVP Info, który założył konto w tym samym dniu co Andrzej Duda i dał popis tańca do lustra w ferii zmieniających się barw światła. Pozostaje nam nadzieja, że prezydent oszczędzi nam takich atrakcji.

d2j8o0d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2j8o0d