Trwa ładowanie...
d306egn

Anna Wyszkoni

Najnowsze informacje
3.2
(22 głosy)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Tworków

Dyskografia:

Pan i Pani - 2009
Życie jest w porządku - 2012
Kolędy wielkie - 2015

d306egn
ONS - Agencja Okno na Świat Jerzy Dąbrowski
Źródło: ONS - Agencja Okno na Świat Jerzy Dąbrowski

Anna Wyszkoni – polska wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów. Była piosenkarka zespołu Łzy.

Anna Wyszkoni urodziła się 21 lipca 1980 roku w Tworkowie. Ukończyła II Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Raciborzu. Karierę muzyczną rozpoczęła w wieku 16 lat dołączając do pop rockowej grupy Łzy. W roku 1998 Anna Wyszkoni zdobyła 1. miejsce na Festiwalu Wokalnym w Wyszkowie. W tym samym czasie wydany został debiutancki album Łez, zatytułowany „Słońce”.

W roku 1999 Anna Wyszkoni została uhonorowana nagrodą Grand Prix na festiwalu Gama w Radomiu. Tam wokalistka została dostrzeżona przez Elżbietę Skrętkowską, która zaprosiła ją na nagrania „Szansy na sukces”. Wyszkoni wystąpiła w programie, i wykonała piosenkę „Długość dźwięku samotności” z repertuaru grupy Myslovitz. Jej interpretacja utworu została nagrodzona pierwszym miejscem.

Rok po tym sukcesie Łzy wydały płytę „W związku samotnością”, zawierający takie przeboje jak „Narcyz się nazywam” oraz „ Agnieszka już dawno…”. Wydawnictwo zapewniło zespołowi ogromną popularność. W 2003 roku Anna Wyszkoni wraz z Łzami otrzymała Nagrodę Publiczności w konkursie premier na festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu za piosenkę „Oczy szeroko zamknięte”.

Anna Wyszkoni była związana z zespołem Łzy do roku 2010. W tym czasie grupa wydała pięć albumów studyjnych. Dwa z nich – „W związku z samotnością” oraz „Nie czekaj na jutro” pokryły się platyną.

W roku 2008 Anna Wyszkoni rozpoczęła karierę solową. Wraz z zespołem Video walczyła o Bursztynowego Słowika na Sopot Festival, śpiwając utwór „Soft”. Rok później na sklepowe półki trafił debiutancki solowy album Wyszkoni – „Pan i Pani”, który uzyskał status podwójnej platynowej płyty. Trzy lata późnij pojawiło się kolejne wydawnictwo wokalistki – „Życie jest w porządku”. W roku 2015 Wyszkoni wydała album zawierający polskie kolędy.

Anna Wyszkoni występowała w „Tańcu z Gwiadami”. W 2014 roku piosenkarka wraz z Janem Klimentem dotarła do finału show i zajęła w nim drugie miejsce.

Rozgłośnia RMF FM ulokowała Annę Wyszkoni na 22. miejscu w plebiscycie na artystę 25-lecia.

Anna Wyszkoni związana jest ze swoim menadżerem Maciejem Durczakiem. Para doczekała się córki Poli. Wcześniej wokalistka rozwiodła się z Adamem Pigułą. Z tego małżeństwa Wyszkoni ma syna Tobiasza.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d306egn
d306egn
d306egn