2sq6na
2sq6na

Bogumiła Wander - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Bogumiła Wander AKPA
Podziel się
2sq6na

Bogumiła Wander – polska prezenterka telewizyjna i spikerka. Reżyserka filmów dokumentalnych. Przez całą karierę zawodową związana z Telewizją Polską.

Bogumiła Wander urodziła się 7 października 1943 roku w Kaliszu. Ukończyła studia historyczne na Uniwersytecie Łódzkim, a także dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w telewizji rozpoczęła w łódzkim ośrodku TVP pod koniec lat 60.

Przez długi czas zapowiadała programy na żywo w TVP 1 TVP 2. Obok Krystyny Loski najpopularniejsza osobowość telewizyjna czasów PRL. Wander była również konferansjerką na corocznym Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze, a także prowadziła Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu oraz Festiwal w Sopocie. Pod koniec lat 70. wyjechała wraz z mężem do Brukseli. W 1982 roku powróciła do Polski.

Bogumiła Wander nie tylko pracowała w telewizji, ale też udzielała się jako producentka. Przygotowywała m.in. program o tematyce baletowej – „Życie na pointach”. W roku 1987 znalazła się w obsadzie filmu Barbary Sass – „W klatce”.

Bogumiła Wander pracowała jako prezenterka do roku 2003. Obecnie zasiada w zarządzie warszawskim Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Data urodzenia

06.10.1943

Miejsce urodzenia

Kalisz

Profesja

Dziennikarka, spikerka, producentka

Filmografia

W klatce (1987)

2sq6na
2sq6na