Trwa ładowanie...
d2zxh7x

Bogumiła Wander

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Miejsce urodzenia:

Kalisz

Filmografia:
d2zxh7x
AKPA
Źródło: AKPA

Bogumiła Wander – polska prezenterka telewizyjna i spikerka. Reżyserka filmów dokumentalnych. Przez całą karierę zawodową związana z Telewizją Polską.

Bogumiła Wander urodziła się 7 października 1943 roku w Kaliszu. Ukończyła studia historyczne na Uniwersytecie Łódzkim, a także dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w telewizji rozpoczęła w łódzkim ośrodku TVP pod koniec lat 60.

Przez długi czas zapowiadała programy na żywo w TVP 1 TVP 2. Obok Krystyny Loski najpopularniejsza osobowość telewizyjna czasów PRL. Wander była również konferansjerką na corocznym Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze, a także prowadziła Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu oraz Festiwal w Sopocie. Pod koniec lat 70. wyjechała wraz z mężem do Brukseli. W 1982 roku powróciła do Polski.

Bogumiła Wander nie tylko pracowała w telewizji, ale też udzielała się jako producentka. Przygotowywała m.in. program o tematyce baletowej – „Życie na pointach”. W roku 1987 znalazła się w obsadzie filmu Barbary Sass – „W klatce”.

Bogumiła Wander pracowała jako prezenterka do roku 2003. Obecnie zasiada w zarządzie warszawskim Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2zxh7x
d2zxh7x
d2zxh7x
d2zxh7x

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj