Trwa ładowanie...
d1uu3eq

Bogumiła Wander

Najnowsze informacje
2.9
(9 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Kalisz

Filmografia:
d1uu3eq
AKPA
Źródło: AKPA

Bogumiła Wander – polska prezenterka telewizyjna i spikerka. Reżyserka filmów dokumentalnych. Przez całą karierę zawodową związana z Telewizją Polską.

Bogumiła Wander urodziła się 7 października 1943 roku w Kaliszu. Ukończyła studia historyczne na Uniwersytecie Łódzkim, a także dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w telewizji rozpoczęła w łódzkim ośrodku TVP pod koniec lat 60.

Przez długi czas zapowiadała programy na żywo w TVP 1 TVP 2. Obok Krystyny Loski najpopularniejsza osobowość telewizyjna czasów PRL. Wander była również konferansjerką na corocznym Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze, a także prowadziła Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu oraz Festiwal w Sopocie. Pod koniec lat 70. wyjechała wraz z mężem do Brukseli. W 1982 roku powróciła do Polski.

Bogumiła Wander nie tylko pracowała w telewizji, ale też udzielała się jako producentka. Przygotowywała m.in. program o tematyce baletowej – „Życie na pointach”. W roku 1987 znalazła się w obsadzie filmu Barbary Sass – „W klatce”.

Bogumiła Wander pracowała jako prezenterka do roku 2003. Obecnie zasiada w zarządzie warszawskim Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1uu3eq
d1uu3eq
d1uu3eq