Trwa ładowanie...

Bronisław Pawlik przegrał ze śmiertelnym nałogiem. Alkohol zniszczył mu życie

"Raptus", "choleryk", ale i "człowiek o gołębim sercu" - tak mówiono o Bronisławie Pawliku. Ceniony przez kolegów i lubiany przez widzów aktor przegrał ze śmiertelnym nałogiem. Alkohol zniszczył jego karierę, małżeństwo i zdrowie.

Bronisław Pawlik zmarł w 2002 roku. Pokonała go choroba alkoholowa Bronisław Pawlik zmarł w 2002 roku. Pokonała go choroba alkoholowa Źródło: AKPA
d3hea25
d3hea25

Gdyby Bronisław Pawlik żył, na początku stycznia obchodziłby 96 urodziny. Niezapomniany Ignacy Rzecki z serialu "Lalka" dziś żyje jednak już tylko w pamięci bliskich, widzów i kolegów z artystycznego świata. 20 lat temu aktor znany ze szklanego ekranu, ale i wielu ról teatralnych, zmarł na skutek nowotworu.

Jednak prawdziwym zabójcą Bronisława Pawlika był alkohol. To właśnie nałóg zniszczył karierę, potem rodzinę, a ostatecznie także zdrowie artysty, doprowadzając go do choroby nowotworowej. Choć pod koniec lat 90. udało mu się uciec przed śmiercią, cztery lata później nie uniknął już wyroku.

Oni odeszli w 2021

Bronisław Pawlik urodził się w 1926 roku w Krakowie. Tam przeżył wojnę i poznał swoją największą miłość. Z późniejszą i jedyną żoną, Anielą Świderską, połączyło go nie tylko uczucie, ale i miłość do sztuki. Oboje wybrali zawód aktora, łącząc życie zawodowe i prywatne.

d3hea25

Tuż po wojnie zaczęli pracę w gdańskim Teatrze Wybrzeże, potem występowali na deskach Teatru Jaracza w Łodzi, aż trafili do Warszawy. Od początku lat 50. Pawlik łączył pracę w teatrze z rolami filmowymi, które niewątpliwie przyniosły mu największą popularność. W sumie Pawlik zagrał w ponad stu produkcjach.

Niestety, za sukces zapłacił wysoką cenę. Wszechobecny w środowisku alkohol stał się jego receptą na problemy, zabawę czy stres. W pewnym momencie nie potrafił już nad tym zapanować. Koledzy z teatru wspominali, że aby zabić woń alkoholu obficie skrapiał się wodą kolońską.

Pod koniec lat 80. choroba alkoholowa destrukcyjnie wpłynęła na małżeństwo aktora. - Mąż był człowiekiem trudnym. Raz było gorzej, raz lepiej, to znów burzliwie - wspominała go Aniela Świderska. Choć oficjalnie nigdy się nie rozwiedli, żona Pawlika wyprowadziła z ich mieszkania, znajdując schronienie w Domu Aktora w Skolimowie, gdzie mieszka do dziś. On zaś bez resztek pogrążył się w alkoholu.

d3hea25

W maju 2002 roku, w wieku 76 lat Bronisław Pawik zmarł na skutek nowotworu żołądka. Nie potrafił zerwać z nałogiem, a lekarze nie potrafili mu już pomóc.

 Bronisław Pawlik z żoną AKPA
Bronisław Pawlik z żoną Źródło: AKPA
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3hea25
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3hea25