Cesária Évora w Google Doodle. Kim była piosenkarka z Republiki Zielonego Przylądka?
Google Doodle postanowiło upamiętnić 78. rocznicę urodzin Cesárii Évory – niezwykłej wokalistki nazywanej „bosonogą diwą”. Kim była Cesária Évora, która zmarła w 2011 r.?
Cesária Évora w Google Doodle – początki kariery
Cesária Évora urodziła się 27 sierpnia 1941 r. w Mindelo, czyli portowym mieście w Republice Zielonego Przylądka. Początki życia wokalistki były trudne – przyszła na świat w ubogiej rodzinie jako jedna z siedmiorga rodzeństwa. Ze względu na trudna sytuację finansową Cesária Évora trafiła do sierocińca w wieku 10 lat.
Od młodości największą pasją "bosonogiej diwy" była muzyka. Początki kariery Cesárii Évory to występy na statkach wycieczkowych oraz w barach. W wieku 16 lat piosenkarka nagrała kilka piosenek do radia, jednak na przełom musiała jeszcze poczekać.
Międzynarodowa karierę Cesária Évora w 1988 r. Wtedy, dzięki pomocy poznanego w Lizbonie agenta José da Silvy, wyszedł jej pierwszy album. Apogeum popularności Cesária Évora osiągnęła w latach 90, piosenki z jej płyty „Mar Azul” nucili niemal wszyscy.
Cesária Évora w Google Doodle – muzyka i związki z Polską
Cesária Évora wykonywała utwory w gatunku muzycznym o nazwie morna. Jest to spokojny, nieco nostalgiczny styl wywodzący się z Wysp Zielonego Przylądka. Piosenkarka najczęściej śpiewała w swoim ojczystym kreolskim dialekcie, który stanowi połączenie języka portugalskiego i dialektów afrykańskich.
Afrykańska diwa miała na swoim koncie kolaboracje z polskimi artystkami. Cesária Évora nagrała z Kayą utwór "Embarcacao" wydany na płycie „YakaYaKayah”. Natomiast na wydanym w 2006 r. albumie "Rogamar", Évora zamieściła piosenkę nagraną w duecie z Dorotą Miśkiewicz.
Cesária Évora w Google Doodle – działalność charytatywna i dziedzictwo
Cesária Évora była znana ze swojej działalności charytatywnej – pełniła rolę ambasadorki Światowego Programu Żywnościowego ONZ.
Cesária Évora do tej pory jest uwielbiana przez swoich rodaków. Na rodzinnej wyspie wokalistki São Vicente stoi pomnik „bosonogiej diwy”, a lotnisko zostało nazwane na jej cześć.