Trwa ładowanie...

Charles Aznavour nie żyje. Miał 94 lata

Słynny pieśniarz, zwany "francuskim Frankiem Sinatrą", zmarł w niedzielę – podaje agencja AFP. Jego śmierć potwierdziło francuskie Ministerstwo Kultury.

Charles Aznavour nie żyje. Miał 94 lataŹródło: PAP/EPA
d26wb00
d26wb00

W swojej karierze skomponował ok. 1000 piosenek, sprzedał ponad 200 mln płyt, wystąpił w ponad 60 filmach.

- Charles Aznavour to była Francja - pisze o zmarłym artyście dziennik "Le Monde".

Aznavour w swojej muzyce łączył muzykę francuską z wpływami z całego świata. Artysta był pochodzenia ormiańskiego. Potrafił śpiewać po francusku, angielsku, włosku, niemiecku i rosyjsku. Jego kariera trwała prawie 80 lat.

Był żonaty trzy razy i miał szóstkę dzieci.

d26wb00

W 1984 roku wystąpił na festiwalu w Sopocie. Fragment tego występu zobaczycie tu:

Jego największe przeboje to "She", "Toi Et Moi", "La Mama" oraz "For Me Formidable". Oto ostatnia z tych piosenek, z 1964 roku, śpiewana po angielsku i francusku:

Urodził się jako Shahnour Varinag Aznavourian w Paryżu w 1924 roku. Później zmienił imię na Charles. Jego ojciec był kucharzem, ale też śpiewakiem - barytonem; matka - aktorką. Rodzice uciekli z Turcji przed prześladowaniem Ormian.

d26wb00

Aznavour mówił o sobie, że jest "stuprocentowym Francuzem i stuprocentowym Ormianinem".

Zmarł w nocy z niedzieli na poniedziałek w swoim domu w Alpilles.

Przez całe życie pomagał Armenii (bo był ormiańskiego pochodzenia), tworząc fundację. Jako dziecko Aznavour występował na ormiańskich wieczorkach w Paryżu.

W 2001 roku jego imię nadano placowi w centrum Erywania. W Armenii ma też swój pomnik.

W latach 1940-50 pisał piosenki dla Edith Piaf i Maurice Chevaliera. Dopiero później zdecydował się sam je wykonywać. W 1965 roku dał pierwszy duży recital 30 własnych piosenek w paryskiej Olimpii.

d26wb00

Jak podaje "The Sun", prezydent Francji Emmanuel Macron w czasach studenckich uwielbiał śpiewać piosenki Aznavoura w czasie imprez karaoke.

Aznavour był odważny: jego utwór "What Makes a Man" z 1973, opowiadał o życiu transwestyty.

d26wb00
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d26wb00

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj