Trwa ładowanie...
oprac. Grzegorz Kłos
27-04-2019 15:08

Elina Bystritskaya nie żyje. Legenda rosyjskiego kina miała 91 lat

Rosja w żałobie. W wieku 91 lat odeszła Elina Bystritskaya. Była słynną aktorką, znaną m.in. z roli w ekranizacji nagrodzonej Noblem powieści "Cichy Don".

Elina Bystritskaya nie żyje. Legenda rosyjskiego kina miała 91 latŹródło: East News
d35mqna
d35mqna

Elina Bystritskaya zmarła w Moskwie 26 kwietnia. Jak informuje Radio Wolna Europa, słynna aktorka przegrała długoletnią walkę z chorobą.

ZOBACZ TEŻ: Sekret matki Hepburn. Aktorka chciała tajemnicę zabrać do grobu

Elina Bystritskaya urodziła się 4 kwietnia 1928 r. w Kijowie. Podczas II wojny światowej była pielęgniarką i nawet przez pewien czas swoją przyszłość wiązała z medycyną.

Na ekranie debiutowała na początku lat 50. Rozpoznawalność zyskała dzięki roli w "Niedokończonej opowieści", klasyku socrealizmu w reżyserii Fridrikha Ermlera.

Jednak prawdziwa sława przyszła wraz z ekranizacją słynnej powieści "Cichy Don" Michaiła Szołochowa. Elina Bystritska wcieliła się w główną rolę żeńską, do której wybrał ją sam autor książki.

d35mqna

Elina Bystritskaya zagrała w zaledwie kilkunastu filmach. W latach 60. karierę związała ze sceną i zaczęła występować w przedstawianiach moskiewskiego Małego Teatru.

Aktorkę wielokrotnie honorowano państwowymi odznaczeniami, m.in. w 1978 r. otrzymała tytuł najważniejszego artysty Związku Radzieckiego.
Z kolei w latach 1975-1992 była przewodniczącą narodowej federacji gimnastyki artystycznej.

Elina Bystritskaya była też znana ze swoich politycznych wystąpień. W styczniu 2014 r. razem z innym artystami apelowała do prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza o rozwiązanie Euromajdanu. Dwa miesiące później poparła rosyjską aneksję Krymu.

d35mqna
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d35mqna