Trwa ładowanie...
d1thwnr

Gdańsk LOTOS Siesta Festival 2020. Poznaj gości wydarzenia

Gdańsk LOTOS Siesta Festival po raz dziesiąty! Od 23 do 27 kwietnia 2020 w Gdańsku. Pierwsze gwiazdy jubileuszowej edycji festiwalu to ogłoszone przez organizatorów Andrea Motis i Lucia de Carvalho.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jedną z gwiazd przyszłego festiwalu będzie Jean-Marc Viattel
Jedną z gwiazd przyszłego festiwalu będzie Jean-Marc Viattel (Materiały prasowe)
d1thwnr

Gdańsk Lotos Siesta Festival skończy w 2020 roku dziesięć lat. To szczęście i zaszczyt wspólnie uczestniczyć w "Święcie Muzyki Szczęśliwej”, jakim za każdym razem jest nasze spotkanie. Gdańsk o tej porze roku ma szczególny czar. Często są to pierwsze słoneczne dni. Światło, ciepło (jeśli mamy odrobinę szczęścia) i ta przestrzeń, która z portu otwiera się na świat cały mówią nam, że oto wszystko, co najlepsze, jeszcze przed nami.

Gdańsk: miasto otwarte, miasto wolności, miasto symbol. Nie można sobie wyobrazić w Polsce lepszej lokalizacji dla muzyki, która swobodnie przekracza granice, która łączy kultury, zbliża ludzi. To przenikanie się, spotykanie kultur przy jednoczesnym szacunku dla tradycji regionów; pojednanie ponad historycznymi podziałami – to cenne wartości Gdańska, które Siesta Festival już od dekady przekazuje w swojej muzyce.

Zobacz też: Gdańsk LOTOS Siesta Festival 2019 – Karty odkryte!

d1thwnr

Z wdzięcznością pamiętamy Pana Prezydenta Pawła Adamowicza, który wyciągnął do nas rękę u progu 2011 roku. Od jego życzliwości i pomocy wszystko się tu zaczęło.

Sam pomysł, by już wówczas nadzwyczaj popularną audycję Marcina Kydryńskiego w radiowej Trójce przedstawić na żywo na scenie, z ulubionymi przez słuchaczy artystami, pochodzi od producenta wydarzeń muzycznych, Piotra Łyszkiewicza, który do dziś jest dyrektorem generalnym przedsięwzięcia.

Marcin Kydryński, odpowiedzialny za brzmienie festiwalu, jest także od pierwszej edycji jedynym gospodarzem wszystkich wieczorów, na każdej ze scen.

W ostatnich latach Gdańsk Lotos Siesta Festival otwierało Preludium w klubie Stary Maneż. Tradycyjnie jednak pierwszy koncert to piątkowy wieczór w sali Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance. Nagrodzony przez prezydenta Portugalii orderem do merito za promocję kultury tego kraju Marcin, szczególną predylekcję zdaje się mieć do artystów z kręgu kultury portugalskiej. Z samej Lizbony, jak i z dawnych kolonii w Brazylii i Afryce. Stąd między innymi obecność największych mistrzów fado, zarazem na głównej scenie – jak Mariza i Ana Moura, ale i w specjalnie zaaranżowanej tawernie, gdzie muzyka zyskuje na intymności. Gdzie przy winie i tradycyjnych potrawach artyści śpiewają i grają bez mikrofonów, jak w domach fado starych dzielnic Lizbony.

Wśród artystów Siesta Festiwalu znalazły się największe postacie muzyki świata naszych czasów: Omara Portuondo, Angelique Kidjo, Buika, Yasmin Levy, Eliane Elias czy właśnie w Gdańsku debiutująca przed polską publicznością Anoushka Shankar. Nie brakło też mistrzów soulu, jak genialny zespół Take 6 czy Raul Midon. Szczególnie chętnie jednak Siesta wraca do Afryki. Muzycy z Algierii, Kamerunu, Mali, Konga, czy luzofońskich: Angoli, Gwinei Bissau, Mozambiku – to stali goście Gdańsk LOTOS Siesta Festival.

d1thwnr

Festiwalowe soboty oddajemy entuzjastom muzyki z Wysp Zielonego Przylądka, kiedy publiczność filharmonii poddaje się zmysłowej, pełnej żaru, tanecznej sztuce Kabowerdyjczyków. Zaprezentowaliśmy najsłynniejsze postacie z Wysp: Lurę, Nancy Vieirę, Tito Parisa, Sarę Tavares, Mayrę Andrade. Ale też wschodzące gwiazdy, jak Neuza, święcąca teraz największe triumfy Elida Almeida czy bodaj najbardziej popularny ostatnio dzięki współpracy z Madonną Dino di Santiago.

Tradycyjnie już festiwal kończy swobodna, pogodna, zmysłowa noc afrykańska w klubie Parlament. „Czas pląsu”, nieskrępowanej zabawy, wolności.

Cieszymy się na to kolejne, jubileuszowe spotkanie w 2020 r. Do zobaczenia w Gdańsku!

Andrea Motis - koncert 24 kwietnia 2020 g.20.00 Filharmonia Bałtycka

d1thwnr

To prawdopodobnie największe odkrycie sezonu wśród europejskich artystów muzyki świata. Ale myli się ten, kto sądzi, że Andrea Motis debiutuje, choć nie ma jeszcze dwudziestu pięciu lat. Siedmioletnia, zwracała swym talentem uwagę lidera big-bandu, w którym grała na trąbce! Siedemnastoletnią zapraszał na swą scenę Quincy Jones. Dwudziestotrzyletnia, wydała swą pierwszą płytę jako liderka. Album Emotional Dance ukazał się w słynnej wytwórni Impulse!, która dała nam między innymi Johna Coltrane’a. To był przełom dla onieśmielająco uzdolnionej wokalistki i trębaczki z Katalonii. Wciąż jednak jej repertuarem była głównie przepastna księga standardów muzyki amerykańskiej.

Dopiero rok 2019 i debiut w wytwórni Verve przyniósł ten oczekiwany, nowy głos w jej muzyce. Album Do Outro Lado Do Azul, jakkolwiek zagrany z jazzową wrażliwością, swobodą i maestrią, to barwny bukiet utworów latynoskich. Klarnet, cavaquinho, gitara klasyczna, instrumenty smyczkowe, a przede wszystkim zwinne rytmy perkusyjne stworzyły w połączeniu z jazzowymi solówkami Andrei nowy kolor, nową jakość. Bez wątpienia jedna z najciekawszych i zarazem najpiękniejszych płyt z Półwyspu Iberyjskiego, jakie dostaliśmy w ostatnich latach.

Materiały prasowe
Podziel się

Lucia de Carvalho koncert 26 kwietnia 2020 g.22.00 Klub Parlament

d1thwnr

Co za energia, zmysłowość, żar. Urodzona w Angoli, wychowana we Francji, pełnymi garściami czerpie z folkloru Brazylii i tam też, obok Paryża i Luandy, powstała jej ostatnia płyta: Kuzola, co w macierzystym języku artystki znaczy: Zakochanie. Lucia de Carvalho śpiewała od dziecka: w domu, na ulicach, w kościołach. Od pierwszej chwili zakochana w muzyce brazylijskiej, w naturalny sposób łączyła bossa novę i rytmy karnawału z tradycją rodzinnego kraju i muzycznym wyrafinowaniem ojczyzny Debussy’ego.

Na nowej płycie pojawia się ponad dwudziestu artystów z wielu muzycznych światów, które przenikają się w piosenkach Lucii tak, jak to w dzisiejszej rzeczywistości nieuchronne. To wielka radość móc zaprezentować Lucię polskiej publiczności po raz pierwszy podczas tradycyjnej Nocy Afrykańskiej w klubie Parlament w ostatnim dniu jubileuszowej – dziesiątej edycji festiwalu.

Bilety w e-bileteriach i salonach empik w całym kraju.

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


d1thwnr

d1thwnr
d1thwnr