Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany
e-sport
Artykuł Sponsorowany
14-07-2022 13:09

Jak zostać e-sportowcem? Porady dla graczy

Wielu młodych graczy marzy o tym, aby jeździć po świecie i grać w największych oraz najbardziej prestiżowych turniejach. Ich celem jest także zdobycie sławy oraz pieniędzy. Niestety do tego pięknego życia prowadzi długa i kręta droga, która nie raz udowodniła, że nie każdy ma predyspozycje na zostanie e sportowcem. W tym artykule poruszymy najważniejsze kwestie związane z e-sportem, a mianowicie jak zostać e sportowcem i ile zarabiają e sportowcy.

Artykuł sponsorowany Artykuł sponsorowany
  Źródło: Adobe Stock
d2owabw
d2owabw

Jak zostać e sportowcem? 

W porównaniu do piłki czy koszykówki w e-sporcie nie ma czegoś takiego jak typowa ścieżka kariery. Nie ma jedynego sprawdzonego sposobu jak zostać e sportowcem. Historia każdego, obecnego zawodowego gracza różni się i to na wielu płaszczyznach. Dodatkowo żadna organizacja nie przyjmie pod swoje skrzydła gracza, który nie skończył tych kilkunastu lat.

Taki nastolatek bezpośrednio trafia z domu do profesjonalnego zespołu. Nie ma czasu na lata spokojnych treningów, tak jak w przypadku klubu piłkarskiego, gdzie jednak ten zawodnik stopniowo dojrzewa i rozwija swoje umiejętności. Trzeba zdać sobie sprawę, że jest to duży skok z pozycji dobrego gracza na ten najwyższy światowy poziom. W związku z tym jedną z największych umiejętności, jaką oczekuje się od kandydata do zawodowej drużyny, jest zdolność szybkiego uczenia się. Również jest to niezbędna cecha, ponieważ gry zmieniają się, chociażby za pomocą patchów (update’ów).

Branża e-sportowa rozwija się z każdym rokiem. Początkowo największe turnieje e-sportowe przyciągały maksymalnie kilka tysięcy kibiców. Obecnie nawet niszowe imprezy osiągają znacznie większe liczby. Postęp na rynku zauważyli także bukmacherzy, którzy prześcigają się w udostępnianiu coraz to lepszej oferty e-sportowej. Jednym z nich jest Superbet, który posiada dostęp do wszystkich najpopularniejszych tytułów gier wraz ze sporą liczbą rynków. W dodatku superbet kod promocyjny otwiera przed nowymi graczami możliwość postawienia zakładów bez ryzyka, podwojenia kwoty wpłaty, a także obstawienia darmowego zakładu za pobranie aplikacji mobilnej! (szczegóły w Regulaminie dostępnym na https://superbet.pl/wiki/regulamin-bonusow-powitalnych-superbet).

Jak zostać e sportowcem – odpowiedni sprzęt

Używanie odpowiedniego sprzętu może mieć drastyczny wpływ na wydajność w grach. Dla tych, którzy twierdzą, że zdobycie odpowiedniego sprzętu do gier to tylko szum, z pewnością nigdy nie zobaczą profesjonalisty używającego myszy z kulką (jeśli takie jeszcze istnieją) i nigdy nie ujrzą go korzystającego ze starego monitora.

d2owabw

Umiejętność specjalizowania 

Kolejnym kluczowym wymaganiem, jakiemu trzeba sprostać, aby zostać e sportowcem, to umiejętność specjalizowania się nie tylko w jednej roli, na jednej pozycji, ale we wszystkich aspektach gry.

  Adobe Stock
Źródło: Adobe Stock, fot: UZHURSKY

 Nie zważanie na krytykę 

Następna cecha, której brakuje wielu graczom, to umiejętność spoglądania poza własną rolę, bez narażania na szwank własnego zdania. Co to właściwie znaczy? To oznacza, że pro gracz niezależnie od rodzaju gry musi być otwarty na krytykę i samemu krytykować. W związku tym jeśli potrafisz przyjmować rady nawet udzielane w nieprzyjemny sposób, to naturalnie sprzyja Twojemu rozwojowi. To również działa w drugą stronę, jeżeli umiesz krytykować innych, Twoi koledzy z drużyny mogą się czegoś nauczyć. Oczywiście pod warunkiem, że nie są zakochani we własnej osobie i nie będą odbierać tego jako atak.

 Dobra atmosfera 

Gwarancją stworzenia dobrej drużyny jest tzw. harmonijna atmosfera. To znaczy, że nigdy nie powinny pojawiać się sytuacje, gdzie jedna osoba rujnuje szansę całej drużyny poprzez stałe podejmowanie ryzykownych kroków. Za każdym razem, gdy przed graczem pojawia się jakaś możliwość, wymaga ona błyskawicznej analizy, trwającej nie więcej niż kilka sekund. Natomiast, jeśli ta harmonia jest łamana, są podejmowane odpowiednie kroki przez trenerów i kapitanów.

d2owabw

Nie przebywanie zbyt długo w strefie komfortu 

Kolejną złotą poradą jak zostać e sportowcem cs go jest nieprzebywanie zbyt długo w strefie komfortu. Chodzi po prostu o to, abyś grał nowymi sposobami, przegrywał, uczył się, wyciągał konsekwencje, a w naturalny sposób z biegiem czasu przekujesz porażki w wygrane.

 Kariera pro-gamera może się zakończyć w każdej chwili 

W sytuacji, kiedy jeden z członków drużyny nie nadąża za pozostałymi, nie potrafi wpasować się w daną metę w grze albo gra inaczej niż oczekuje organizacja bądź też ciągle kłóci się z kolegami z teamu, to niestety, ale taki zespół może bardzo szybko podziękować graczowi za współpracę. Na profesjonalnej scenie nie ma miejsca ani czasu na przepychanki. Trzeba być również świadomym tego, że zmiany w zachowaniu gracza muszą zrozumieć wszyscy członkowie zespołu. To nie tylko kwestia samej presji, aby ciągle być numerem jeden. Trzeba się wykazać tolerancją i cierpliwością w stosunku do zawodnika, bo w momencie podejmowania decyzji o dołączeniu do profesjonalnego składu automatycznie pozostawia swój dom, rodzinę i bliskich przyjaciół.

Ile zarabiają e-sportowcy 

Popularne gry z gatunku MOBA, FPS, czy RTS szturmem podbijają branżę e-sportową. Dodatkowo główne światowe marki inwestują setki milionów dolarów w sponsoring organizacji i zawodników. Ile i jak zarabiają e sportowcy?

  • Nagrody pieniężne – nie brakuje nagród pieniężnych dostępnych dla uczestników turniejów e-sportowych. Zarobki w pojedynczej grze za wygranie prestiżowej imprezy sięgają nawet kilkuset tysięcy dolarów. Niektóre turnieje, jak te organizowane w grach typu Multiplayer online battle arena, przynoszą zwycięskiej organizacji kilka milionów dolarów,
  • Wynagrodzenia zespołu – organizacje oferują pensje członkom zespołu, przy czym średnie wynagrodzenie wynosi od 3000 do 5000 dolarów miesięcznie. W takich regionach jak Chiny, Korea Południowa, czy USA, pro gracze mogą zarobić znacznie więcej, do 15 000 USD za pojedyncze zawody plus premie. Niektóre zespoły oferują swoim graczom dodatkowe benefity jak ubezpieczenie zdrowotne i plany emerytalne,
  • Pieniądze od sponsorów – organizacje podejmują współprace z głównymi światowymi markami. Część pieniędzy od sponsorów trafia bezpośrednio do zespołów i zawodników,
  • Streaming online – zawodnicy zarabiają także na udostępnianiu wideo strumieniowego przeznaczonego głównie do transmisji gier, w które grają. Na takich streamach w zależności od popularności gracza można zarobić od kilkudziesięciu do nawet kilku tysięcy dolarów miesięcznie.

Zgodnie z ustawą hazardową z dnia 19 listopada 2009 r. obstawianie zakładów sportowych dozwolone jest od 18 lat. Hazard stwarza ryzyko straty finansowej, dlatego należy grać z umiarem! W Polsce można korzystać wyłącznie z legalnych podmiotów bukmacherskich. Należy przy tym podkreślić, że wszelkie korzystanie z zagranicznych gier hazardowych nieposiadających licencji wiąże się z konsekwencjami prawnymi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Artykuł sponsorowany
d2owabw
d2owabw