Trwa ładowanie...

Jerzy Bralczyk komentuje słowa Donalda Tuska: "Wysoce niestosowne"

Donald Tusk gościł we wtorek we Wrocławiu, by promować książkę "Szczerze". Kiedy został zapytany o polexit, udzielił zaskakującego komentarza, który poruszył internautów. Językoznawca prof. Jerzy Bralczyk skomentował słynny już "wypierpol".

Jerzy Bralczyk komentuje słowa Donalda Tuska: "Wysoce niestosowne"Źródło: PAP, fot: Leszek Szymański
d3gz8yi

Donald Tusk pojawił się 17 grudnia we Wrocławiu w związku z promocją swojej książki. Pytania zadawane byłemu premierowi zahaczały o sytuację polityczną, ale i o nasze miejsce na mapie świata. Kiedy dziennikarka "Gazety Wyborczej" zapytała o możliwy polexit, Donald Tusk wyznał, że wyjście z Unii Europejskiej mogłoby oznaczać naszą przegraną.

- Ktoś powiedział "kochani, tu żaden polexit nam nie grozi, tylko wypierpol" - odpowiedział na pytanie dziennikarki.

Przypomnijmy, że polityk zacytował irańskiego artystę żydowskiego pochodzenia Ahmeda Goldsteina. "Wypierpol" to słowo, którego słynny rysownik użył w 2016 r. na Twitterze. Donald Tusk stwierdził, że ów słowo najlepiej obrazuje, czym potencjalnie byłoby dla nas opuszczenie Unii Europejskiej. Co na ten temat ma do powiedzenia prof. Jerzy Bralczyk?

d3gz8yi

- Uważam to za wysoce niestosowne. Owszem, na używanie takich słów mogą sobie pozwolić użytkownicy mediów społecznościowych, ale nie mężowie stanu. Politykowi po prostu nie wypada. Ma to wydźwięk bardzo niesympatyczny - mówi profesor.

W jego ocenie polexit jest "zlepkiem" słów, mimo to można używać zwrotu w merytorycznych dyskusjach politycznych.

- Słowo polexit jest sformułowaniem poprawnym, choć jest słowem powstałym z dwóch innych. Oprócz brexitu kilkukrotnie było używane słowo na wyjście Grecji z Unii - grexit. Możemy go używać z powodzeniem - zauważył prof. Bralczyk.

Donald Tusk powiedział też na spotkaniu, że wypowiedź, którą zacytował, nie jest do końca uzasadniona, bo "nikt z UE nas nie wyrzuci".

d3gz8yi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3gz8yi