Koronawirus. Muzycy apelują: "graj i słuchaj polskich artystów". Zwrócili się o pomoc do radia
Związek Zawodowy Muzyków RP prosi szefów stacji radiowych, aby na ich antenach częściej grano polskie utwory. Wpływy z tantiem mają im pomóc przetrwać w obliczu pandemii koronawirusa.
Koronawirus stanowi zagrożenie nie tylko pod kątem zdrowotnym, ale również ekonomicznym. O tym ostatnim jako pierwsza przekonała się branża rozrywkowa, która z dnia na dzień musiała zawiesić swoją działalność. Odwołano koncerty, premiery filmowe i teatralne, wszelkie imprezy masowe. Artyści po pierwszym szoku i odcięciu od głównego źródła zarobku, zaczęli szukać innych rozwiązań.
Związek Zawodowy Muzyków RP w ramach akcji "Graj i słuchaj polskich artysów" skierował listy do największych rozgłośni radiowych w kraju z prośbą o zwiększenie nadawania polskiej muzyki. Zwrócono uwagę na to, że "regulacje związane z epidemią koronawirusa z dnia na dzień pozbawiły dochodów dziesiątki tysięcy koncertujących muzyków" oraz "programy pomocowe niestety w niewielkim stopniu mają zastosowanie do tej grupy społecznej", ponieważ "muzycy nie są ani pracownikami ani przedsiębiorcami, którym proponowane jest wsparcie".
Zobacz: Gwiazdy przekładają koncerty przez koronawirusa
Do związku należą m.in. Krystyna Prońko, Tomasz Lipiński, Wanda Kwietniewska i Kasia Cerekwicka.
Przypomnijmy, według obecnej ustawy o radiofonii i telewizji polskie rozgłośnie radiowe są zobowiązane do emisji rodzimych utworów w ilości minimum 1\3 oferty muzycznej.
Jak udało się ustalić portalowi wirtualnemedia.pl, do rozgłośni Grupy Eurozet oraz Grupy Agora listy wysłane 23 marca jeszcze nie dotarły. Mimo to niektóre ze stacji same z siebie zaczęły już wcześniej bardziej eksponować polską muzykę.
- Polskie Radio podjęło decyzję o tym już 16 marca br. Ponadto w ramach akcji "Wspieramy polskich artystów" obniżyliśmy ceny detaliczne płyt wydanych przez Polskie Radio, a wykonywanych przez polskich artystów. W ofercie znalazło się aż 471 tytułów, które można kupić z 30% zniżką - skomentowała Monika Kuś z biura zarządu Polskiego Radia.
Wsparcie okazało też Radio Gdańsk, które od 23 marca codziennie w godzinach 15.00-18.00 gra wyłącznie polską muzykę.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Szeroki zakres specjalnych akcji przygotowały radia należące do Grupy Agora.
- Nasze rozgłośnie wspierają polskich artystów, m.in. informując o ich inicjatywach (np. domowe koncerty) i wydawnictwach, a także regularnie przeprowadzając z nimi wywiady (w obecnej sytuacji - w formie online), w których artyści mogą promować swoje ostatnie publikacje czy działania. Oprócz tego stacje Grupy Radiowej Agory organizują własne akcje internetowe z udziałem polskich twórców, jak np. "Najmniejszy Koncert Świata" w Rock Radiu, w którym różni polscy artyści wykonują rockowe klasyki, a także wykorzystują polskie piosenki do działań programowych, np. "Mój jest ten kawałek podłogi" w akcji "Piosenka balkonowa" Radia Złote Przeboje czy "Kryzysowa narzeczona" w akcji "Videoklip Rock Radia" - informuje Agata Staniszewska, rzecznika Agory.
Wydaje się zatem, że i bez apelu Związku Zawodowego Muzyków RP rozgłośnie zadbały o wsparcie polskich artystów w czasach pandemii koronawirusa.