Trwa ładowanie...
d27oucv

Król Szwecji wygłosił orędzie. "Mam 74 lata i przeżyłem wiele kryzysów"

Karol XVI Gustaw pojawił się w szwedzkiej telewizji, gdzie wygłosił orędzie do poddanych dotkniętych pandemią koronawirusa. Monarcha mówił, że koronawirus ma dziś w rękach Szwecję i świat, ale nakreślił optymistyczną wizję przyszłości.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Karol XVI Gustaw skończy 74 lata 30 kwietnia
Karol XVI Gustaw skończy 74 lata 30 kwietnia (Getty Images)
d27oucv

Orędzie zostało nagrane w zamku Stenhammar w Södermanland (region na zachód od Sztokholmu), gdzie para królewska przebywa od wybuchu pandemii. Karol Gustaw zaczął od stwierdzenia, że koronawirus zadał poważny cios gospodarce i całemu szwedzkiemu społeczeństwu. Podziękował wszystkim tym, którzy swoją nieustanną pracą zapewniają usługi, które każdy brał za pewnik. I uważa, że szczególnie dla osób starszych, najbardziej zagrożonych, wszyscy muszą działać bezinteresownie i odpowiedzialnie.

Obejrzyj: jak gwiazdy spędzają kwarantannę

Król Szwecji zwrócił się też do poddanych, którzy tak jak on przeżywają teraz Wielki Tydzień i czekają na święta Wielkanocy. Zdaje sobie sprawę, że w tym roku będzie to smutny czas bez spotkań z bliskimi i wyjazdem do rodziny. - Ale musimy to zaakceptować. Przemyśleć i przygotować się do pozostania we własnych domach - mówił monarcha.

d27oucv

- Może to wywołać smutek, ale będzie więcej świąt Wielkanocy – podkreślił król, zwracając uwagę na drobne wyrzeczenia, z którymi musi się teraz liczyć większość poddanych. I zaznaczył, że są one na pewno o wiele mniejsze niż poważne zachorowanie czy utrata kogoś bliskiego.

Zobacz także: Królowa Elżbieta II wygłosiła orędzie. "Razem stawimy czoło tej chorobie"

Karol XVI Gustaw skończy 74 lata 30 kwietnia Z rodziną królewską na wręczeniu Nagród Nobla 2019/Getty Images
Karol XVI Gustaw skończy 74 lata 30 kwietnia

- Za kilka tygodni skończę 74 lata. To całkiem poważny wiek, który świadczy o tym, że przeżyłem wiele kryzysów, które dotknęły Szwecję - mówił Karol Gustaw, wykorzystując przesłanie nadchodzącego święta do rozpowszechnienia optymizmu.

d27oucv

- Droga jest długa i trudna, ale światło zatriumfuje nad ciemnością i po wszystkim znowu poczujemy nadzieję – podkreślił król Szwecji.

Według danych WHO (6 kwietnia godz. 12:00) w Szwecji wykryto koronawirusa u 6993 osób i odnotowano 428 zgonów. Średnia liczba zachorowań na milion mieszkańców to 676,7. W Polsce ta średnia wynosi 106 na milion. Warto zauważyć, że w Szwecji gęstość zaludnienia to 23 osoby na 1 km2, tymczasem w Polsce mamy 123 osoby na 1 km2.

d27oucv

Podziel się opinią

Share

d27oucv

d27oucv