Trwa ładowanie...

Król Szwecji wygłosił orędzie. "Mam 74 lata i przeżyłem wiele kryzysów"

Karol XVI Gustaw pojawił się w szwedzkiej telewizji, gdzie wygłosił orędzie do poddanych dotkniętych pandemią koronawirusa. Monarcha mówił, że koronawirus ma dziś w rękach Szwecję i świat, ale nakreślił optymistyczną wizję przyszłości.

Król Szwecji wygłosił orędzie. "Mam 74 lata i przeżyłem wiele kryzysów"Źródło: Getty Images
d2tt2q5
d2tt2q5

Orędzie zostało nagrane w zamku Stenhammar w Södermanland (region na zachód od Sztokholmu), gdzie para królewska przebywa od wybuchu pandemii. Karol Gustaw zaczął od stwierdzenia, że koronawirus zadał poważny cios gospodarce i całemu szwedzkiemu społeczeństwu. Podziękował wszystkim tym, którzy swoją nieustanną pracą zapewniają usługi, które każdy brał za pewnik. I uważa, że szczególnie dla osób starszych, najbardziej zagrożonych, wszyscy muszą działać bezinteresownie i odpowiedzialnie.

Obejrzyj: jak gwiazdy spędzają kwarantannę

Król Szwecji zwrócił się też do poddanych, którzy tak jak on przeżywają teraz Wielki Tydzień i czekają na święta Wielkanocy. Zdaje sobie sprawę, że w tym roku będzie to smutny czas bez spotkań z bliskimi i wyjazdem do rodziny. - Ale musimy to zaakceptować. Przemyśleć i przygotować się do pozostania we własnych domach - mówił monarcha.

- Może to wywołać smutek, ale będzie więcej świąt Wielkanocy – podkreślił król, zwracając uwagę na drobne wyrzeczenia, z którymi musi się teraz liczyć większość poddanych. I zaznaczył, że są one na pewno o wiele mniejsze niż poważne zachorowanie czy utrata kogoś bliskiego.

Zobacz także: <a href="https://gwiazdy.wp.pl/krolowa-elzbieta-ii-wyglosila-oredzie-razem-stawimy-czolo-tej-chorobie-6496718048020609a" target="_blank">Królowa Elżbieta II wygłosiła orędzie. "Razem stawimy czoło tej chorobie"</a>

Karol XVI Gustaw skończy 74 lata 30 kwietnia Z rodziną królewską na wręczeniu Nagród Nobla 2019/Getty Images
Karol XVI Gustaw skończy 74 lata 30 kwietnia Źródło: Z rodziną królewską na wręczeniu Nagród Nobla 2019/Getty Images

- Za kilka tygodni skończę 74 lata. To całkiem poważny wiek, który świadczy o tym, że przeżyłem wiele kryzysów, które dotknęły Szwecję - mówił Karol Gustaw, wykorzystując przesłanie nadchodzącego święta do rozpowszechnienia optymizmu.

d2tt2q5

- Droga jest długa i trudna, ale światło zatriumfuje nad ciemnością i po wszystkim znowu poczujemy nadzieję – podkreślił król Szwecji.

Według danych WHO (6 kwietnia godz. 12:00) w Szwecji wykryto koronawirusa u 6993 osób i odnotowano 428 zgonów. Średnia liczba zachorowań na milion mieszkańców to 676,7. W Polsce ta średnia wynosi 106 na milion. Warto zauważyć, że w Szwecji gęstość zaludnienia to 23 osoby na 1 km2, tymczasem w Polsce mamy 123 osoby na 1 km2.

d2tt2q5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2tt2q5