Trwa ładowanie...

Rodzina okrutnie potraktowała kuzynki królowej Elżbiety II. Uśmiercono je za życia

Brytyjska rodzina królewska od lat ukrywa niewygodną prawdę na temat swoich członków. Dwie chore psychicznie kuzynki królowej Elżbiety II zostały potraktowane przez bliskich w wyjątkowo brutalny sposób.

Rodzina okrutnie potraktowała kuzynki królowej Elżbiety II. Uśmiercono je za życiaŹródło: Getty Images
d2qatwl

W wielu rodzinach choroba umysłowa bywa czymś wstydliwym, o czym nie chce się mówić poza swoim zamkniętym kręgiem. Z dzisiejszej perspektywy trudno pojąć odseparowanie chorych od rodziny, a nawet wręcz wymazanie ich z pamięci. Tak jednak postąpił John Herbert Bowes-Lyon, brat królowej Elżbiety.

W 1918 r. na świat przyszła Nerissa Bowes-Lyon, która tuż po narodzinach wykazywała zaburzenia rozwojowe. Kolejna córka, Katherine, również urodziła się niepełnosprawna.

Zobacz: Wielka Brytania nie chce płacić za ochronę Meghan i Harry'ego

Rodzinie zależało, aby świat nie dowiedział się o "wstydliwym" problemie. W tamtejszych latach osoby upośledzone umysłowo były traktowane z pogardą, ponieważ wierzono, że jest to kara za rozwiązłość lub kazirodztwo w rodzinie. Dlatego w 1941 r. 15-letnia Katherine i 22-letnia Nerissa trafiły do szpitala psychiatrycznego Royal Earlswood w Surrey. Ich rodzice utrzymywali przed opinią publiczną, że dziewczyny zmarły.

d2qatwl

Według pracowników szpitala siostry Bowes-Lyon intelektualnie nigdy nie przerosły poziomu pięciolatków. Ponadto cierpiały na chroniczną bezsenność, co było bardzo uciążliwe dla ich opiekunów.

Mimo to wyjątkowe pacjentki szpitala psychiatrycznego miały świadomość, że pochodzą z rodziny królewskiej. Zawsze żywo reagowały na telewizyjne transmisje uroczystości z udziałem Windsorów.

- To było takie smutne. Pomyślcie tylko o życiu, które mogłyby mieć. Były to dwie urocze siostry. Nie potrafił mówić, ale wydawały dźwięki. Każdy kto je znał, mógł zrozumieć, co próbowały powiedzieć. Rozumiały więcej, niż myślicie - powiedziała Dot Penfold, była pielęgniarka placówki.

d2qatwl

Prawda wyszła na jaw dopiero po 55 latach, gdy odkryto mogiłę Nerissy. Została pochowana z dala od rodziny, a jej grób został oznaczony tylko plastikową plakietką. W 2011 roku brytyjska stacja Channel 4 wyemitowała dokument "The Queen's Hidden Cousins". Wówczas inna kuzynka królowej Elżbiety II lady Elizabeth Anson powiedziała mediom, że jest to krzywdzący materiał dla ich rodziny, ponieważ odwiedzali chore i zapewnili im dobrą opiekę.

d2qatwl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qatwl