Trwa ładowanie...
Lady GaGa
Oskar Netkowski
01-06-2020 10:05

Lady Gaga o Trumpie: "głupek i rasista". Odzew po śmierci George'a Floyda

Lady Gaga jest zatrwożona bieżącymi wydarzeniami w USA po zamordowaniu przez funkcjonariusza policji George'a Floyda. Piosenkarka nie przebierała w słowach i napisała otwarty listy skierowany do Amerykanów i Donalda Trumpa.

Lady Gaga o Trumpie: "głupek i rasista". Odzew po śmierci George'a FloydaŹródło: ONS
d3d7upp
d3d7upp

W poniedziałek 25 maja obsługa sklepu spożywczego w Minneapolis w USA wezwała policję. Istniało prawdopodobieństwo, że jeden z klientów zapłacił fałszywym czekiem. Funkcjonariusze kazali podejrzanemu (pasującemu do opisu) mężczyźnie wsiąść do samochodu. Wg informacji podawanych przez policję, miał on stawiać fizyczny opór.Gdy upadł, jeden z policjantów kolanem przygniótł mu szyję. George Floyd prosił, żeby go nie zabijać, mówił, że nie może oddychać. Również obserwujący całą sytuację ludzie prosili policjanta, by przestał. Ten jednak nadal uciskał na szyję mężczyzny. W pewnym momencie George Floyd przestał się ruszać.

Zajście nagrał jeden z obserwatorów, a wideo okrążyło cały świat. W konsekwencji w USA wybuchły zamieszki, które ciągle eskalują.

W ŁÓŻKU Z OSKAREM: Natalia Szroeder o nowym singlu, ZWIĄZKU Z QUEBO i izolacji na Kaszubach

Gwiazdy, publicyści, a także politycy przeciwstawiają się działaniom amerykańskiej policji pod rządami Donalda Trumpa. Lady Gaga napisała prezydentowi USA, co myśli o sytuacji w kraju na tle rasizmu i naruszania swobód obywatelskich.

d3d7upp

"Od dawna wiemy, że prezydent Trump poniósł porażkę. Pełni najpotężniejszy urząd na świecie, ale oferuje jedynie ignorancję i uprzedzenia, podczas gdy 'czarne życie' wciąż jest odbierane" - napisała gwiazda.

"Trump napędza system, który jest już zakorzeniony w rasizmie i działalności rasistowskiej, i wszyscy możemy zobaczyć, co się dzieje. Czas na zmiany" - czytamy.

"Wiadomym jest, że Trump jest głupcem i rasistą, odkąd objął rządy" - dodała oburzona Lady Gaga.

Piosenkarka odniosła się do tragicznej śmierci George'a Floyda. Zaznaczyła przy tym, że nie chce podjudzać społeczności do dalszych aktów gniewu.

d3d7upp

"Pierwszą rzeczą, którą chcę powiedzieć, jest to, że boję się powiedzieć cokolwiek, co wzbudzi dalszy gniew, chociaż właśnie takie emocje są uzasadnione. Nie chcę przyczyniać się do większej przemocy, chcę przyczyniać się do rozwiązania" - czytamy w oświadczeniu.

"Głosy 'czarnej społeczności' były zbyt długo uciszane, a cisza ta wielokrotnie okazała się zabójcza. I bez względu na to, co robią, aby zaprotestować, wciąż spotykają się z brakiem litości ze strony liderów, którzy mają ich chronić" - napisała Lady Gaga.

Gwiazda zaapelowała do ludzi, żeby otoczyli mniejszości rasowe opieką.

d3d7upp

"Jako biała, uprzywilejowana kobieta składam przysięgę, że zrobię co w mojej mocy. Jako uprzywilejowana społeczność nie zrobiliśmy wystarczająco dużo, aby zwalczyć rasizm i stanąć w obronie ludzi, którzy są przez niego zabijani" - napisała.

"To nie jest sprawiedliwość. To tragedia, która określa ten kraj. Jestem smutna. Jestem zła" - podsumowała Lady Gaga.

d3d7upp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3d7upp