Trwa ładowanie...

Ludmiła Łączyńska nie żyje. Aktorka znana ze słuchowiska "Matysiakowie"

Ludmiła Łączyńska zmarła w wieku 96 lat. Aktorka od 1957 r. wcielała się w rolę Jadwigi Matysiakowej w słuchowisku "Matysiakowie".

Ludmiła Łączyńska nie żyje. Aktorka znana ze słuchowiska "Matysiakowie"Źródło: East News
d1jf8gt
d1jf8gt

Ludmiła Łączyńska nie żyje

Ludmiła Łączyńska zmarła w sobotę w wieku 96 lat. Informację o śmierci aktorki opublikował Teatr Polskiego Radia na Facebooku.

"Odeszła nasza Wisia, babcia Wisia, bo tak o niej mówiliśmy w radiu. Wielki smutek" - napisano.

Tę informację potwierdził Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.

d1jf8gt

"Oglądałem jej zdjęcia z lat 50., To była tak piękna kobieta, że wszyscy się w niej kochali. To piękno pozostało w niej na zawsze. Patrzyłem na nią, jak mijają lata, a ona się nie zmienia, a wewnętrznie staje się jeszcze piękniejsza. Była chodzącą dobrocią dla wszystkich, od kierowcy samochodu po ministra, przyjaciółka zwierząt" - stwierdził Kukuła na stronie internetowej Polskiego Radia.

Ludmiła Łączyńska - życie i kariera aktorki

Ludmiła Łączyńska urodziła się w 1923 r. w Lublinie. Studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. Debiut sceniczny zaliczyła w Teatrze Polskim w Warszawie, a następnie przez wiele lat była związana z Teatrem Ludowym Krystyny Zelwerowicz i Władysława Hańczy.

Przez długi czas współpracowała z Polskim Radiem. Popularność zdobyła m.in. z występów w "Podwieczorku przy mikrofonie". Oprócz tego zagrała też w kilkudziesięciu słuchowiskach Teatru Polskiego Radia, także w audycjach dla dzieci.

Od 1957 r. nieustannie wcielała się w rolę Jadwigi "Wisi" Matysiakowej w powieści radiowej "Matysiakowie". Najnowsze, sierpniowe odcinki powieści nagrywano z Łączyńską w domu aktorki. Słuchacze "Matysiaków" będą mieli okazję usłyszeć ją w nadchodzących dwóch odcinkach.

W 2001 r. Ludmiła Łączyńska została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

d1jf8gt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1jf8gt