Trwa ładowanie...
d2mu070

Mandaryna

Najnowsze informacje
4.2
(9 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Łódź

Filmografia:
Seriale:
Dyskografia:

2004 - "Mandaryna.com"
2005 - "Mandarynkowy sen"
2009 - "AOK"

d2mu070
ONS - Agencja Okno na Świat Jerzy Dąbrowski
Źródło: ONS - Agencja Okno na Świat Jerzy Dąbrowski

Marta Mandaryna Wiśniewska - polska tancerka, choreograf, piosenkarka i aktorka niezawodowa. Była żona Michała Wiśniewskiego.

Marta Wiśniewska (z domu Mandarynkiewicz) urodziła się w Łodzi. Z wykształcenia jest animatorem kultury. Mandaryna ukończyłą w rodzinnym mieście Szkołę Projektowania i Reklamy działającą przy Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania. Od najmłodszych lat działała w zespołach tanecznych. Była m.in. członkinią grupy 7 coma 7, która zdobyła Mistrzostwo Polski w tańcu hip-hop. Marta Wiśniewska pobierała też lekcje śpiewu.

Na początku roku 2000 Mandaryna nawiązała współpracę z popularną grupą popową Ich Troje. Pracowała m.in. nad choreografią zespołu. Wkrótce związała się z liderem formacji - Michałem Wiśniewskim. Para pobrała się w roku 2002 i doczekała dwójki dzieci - Xaviera i Fabienne. Mandaryna dzięki związkowi z muzykiem stała się osobą rozpoznawalną. W 2003 roku wzięła udział w reality show "Jestem, jaki jestem", w którym prezentowane było życie prywatne rodziny Wiśniewskich. Program nadawała telewizja TVN. W trakcie jego trwania Marta i Michał wzięli ślub kościelny w Kirunie na północy Szwecji.

Jako piosenkarka zadebiutowała w roku 2004. Wówczas przybrała właśnie pseudonim sceniczny Mandaryna. Na półki sklepowe szybko trafił jej debiutancki album "Mandaryna.com", który promował przebój "Here i Go Again", będący coverem piosenki zespołu Whitesnake. Singiel odnisół spory sukces i przyczynił się do wzrostu popularności gatunku dance popu w Polsce.

Drugi wielki przebój Mandaryny - Ev'ry Night" - wywołał spory skandal i na dobrą sprawę przyczynił się do zakończenia kariery muzycznej Wiśniewskiej. Podczas występu na Sopot Festival artystka wykonała ten utwór, obnażając wszystkie swoje braki wokalne. W mediach wybuchła burza, która niejako przyczyniła się do komercyjnego sukcesu kolejnego albumu gwiazdy - "Mandarynkowego snu".

Po jakimś czasie rozstała się z Michałem Wiśniewskim. w 2007 roku Mandaryna zapowiedziała wydanie nowego albumu. Promujący singiel "Heaven" został uznany za plagiat. Wkrótce zaczęła otwierać własne szkoły tańca. Pierwsze pojawiły się w Mińsku Mazowieckim i Oleśnicy. Trzecia płyta gwiazdy - "AOK" - trafiła do sprzedaży w roku 2009. W porównaniu do poprzednich wydawnictw nie odniósł większego sukcesu.

Wystąpiła gościnnie w serialach "Pierwsza miłość", "Na wspólnej" i "Kryminalni". Widzowie mogą kojarzyć ją także z programu "Bar". Była też jurorką w emitowanym przez Vivę show "Hot or not". W 2013 roku zakończyła karierę muzyczną.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2mu070
d2mu070
d2mu070