Trwa ładowanie...
oprac. Kamila Gulbicka
07-11-2019 14:32

"Moc Klasyki": Organy będą głównym bohaterem wydarzenia

"Dałem tej kompozycji wszystko, co tylko było możliwe. Nigdy więcej nie osiągnę tego, co zostało osiągnięte w tej symfonii” - Camille Saint-Saëns.
1 grudnia 2019 r. w atrium budynku Focus w Warszawie zabrzmi absolutna klasyka repertuaru organowego.

"Moc Klasyki":  Organy będą głównym bohaterem wydarzeniaŹródło: Materiały prasowe
dqat0fi
dqat0fi

Zwane są "królem instrumentów”. Majestatyczne i monumentalne. Są jednym z największych oraz najbardziej skomplikowanych pod względem budowy instrumentów. Posiadają bogatą i długą historię, a także niezwykle rozbudowane możliwości brzmieniowe. To właśnie organy staną się głównym bohaterem kolejnego koncertu z cyklu "Moc Klasyki”.

Koncert rozpocznie Toccata i fuga d-moll BWV 565 Johanna Sebastiana Bacha, w nieco innej odsłonie - w wersji na organy i orkiestrę symfoniczną. Geniusz kompozytorski największego twórcy barokowego spotka się z romantycznym i barwnym brzmieniem orkiestry symfonicznej.

Głównym punktem wieczoru będzie III Symfonia Camille Saint-Saënsa zwana "organową”. Jest to jeden z najważniejszych utworów w dorobku francuskiego kompozytora, a także w całym repertuarze symfonicznym późnego romantyzmu. To kwintesencja indywidualnego stylu Saint-Saënsa. Narracja utworu prowadzi słuchacza przez całą paletę emocji, a kolejne tematy budują nastrój dla monumentalnego finału, w którym prym wiodą organy.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Na zakończenie zabrzmi słynna Toccata z V Symfonii Organowej Charles-Marie Widora, w niezwykle bogatej aranżacji. Połączenie orkiestry symfonicznej, organów i chóru tworzy nieczęsto spotykaną pełnię brzmienia, będącą szczytem możliwości tradycyjnego aparatu wykonawczego.

dqat0fi

Koncert wykona niezastąpiona Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją Michała Klauzy, do której w finale dołączy Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego i Chór Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Partie organowe wykona prof. Roman Perucki. Specjalnie na potrzeby koncertu w atrium budynku Focus zostanie zbudowany prospekt organowy, a całość dopełnią iluminacje świetlne.

Podobnie jak organy łączą w sobie sztuki wizualne, muzykę i konstrukcję, tak i ten koncert będzie swoistym połączeniem sztuk, po to, by każdym zmysłem poczuć MOC KLASYKI.
.
Bilety w cenie od 49 do 299 złdostępne na www.MocKlasyki.pl a także w serwisach www.Biletyna.pl oraz www.eBilet.pl.

Więcej informacji na stronie: www.MocKlasyki.pl

Informacje o koncercie:

Repertuar:
- Toccata i fuga d-moll BWV 565 - Johann Sebastian Bach (Henry Wood/Paul Klenovsky)
- Symfonia Organowa - Camille Saint-Saëns
- Toccata z V Symfonii Organowej - Charles-Marie Widor (David Willcocks)

dqat0fi

• Termin: 1.12.2019 (niedziela)
• Miejsce: Budynek Focus, al. Armii Ludowej 26, 00-609 Warszawa
• Godzina koncertu: 17:00
• Czas trwania koncertu: 90 minut
• Ceny biletów: 49, 99, 169, 199, 249, 299 zł
• Parking: do dyspozycji widzów jest 100 bezpłatnych miejsc parkingowych w garażu podziemnym pod budynkiem Focus

Wykonawcy:
• Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie
• Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego
• Chór Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego
• Roman Perucki – partie organowe
• Michał Klauza – dyrygent
• Magda Miśka-Jackowska – słowo o muzyce
• Przygotowanie chórów: Irina Bogdanovich, Katarzyna Płońska

01.12.2019 (niedziela)

Budynek Focus w Warszawie

al. Armii Ludowej 26

godzina 17:00

ORGANIZATOR: TRINITY

dqat0fi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dqat0fi

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj