Trwa ładowanie...
25-01-2017 21:33

Nie żyje Mary Tyler Moore, ikona amerykańskiej telewizji. To ona przecierała szlaki pierwszym medialnym feministkom

Była wielokrotną zdobywczynią Złotych Globów i nagród Emmy, cieszyła się ogromną popularnością i szacunkiem wśród widowni. Przez wielu uważana za pierwszą damę amerykańskiej telewizji. Wychowała całe pokolenie komików i współczesnych gwiazd telewizji. Miała 80 lat.

Nie żyje Mary Tyler Moore, ikona amerykańskiej telewizji. To ona przecierała szlaki pierwszym medialnym feministkomŹródło: Getty Images
diuwzy5
diuwzy5

Była jedną z pierwszych aktorek, które zaczęły grywać w sitcomach. W latach 60. dzięki roli zwyczajnej gospodyni domowej w “The Dick Van Dyke Show” osiągnęła ogromną popularność. W latach 70. przecierała szlaki feministkom w sitcomie “The Mary Tyler Moore Show “. Zdobyła łącznie 3 Złote Globy oraz 7 nagród Emmy.

Getty Images
Źródło: Getty Images

Inspirowała również inne gwiazdy. Była wzorem m.in. dla Oprah Winfrey._ - Myślę, że Mary Tyler Moore miała na mnie prawdopodobnie większy wpływ, niż jakakolwiek inna osoba._ - mówiła gwiazda w dokumencie poświęconym Moore.

Oświadczenie wydał również jej wieloletni przyjaciel i rzecznik prasowy aktorki. - Dzisiaj, w wieku 80. lat zmarła ukochana Mary Tyler Moore. Towarzyszyli jej przyjaciele i ukochany mąż, dr Robert S. Levine. Zostanie zapamiętana jako nieustraszony wizjoner, który zamieniał świat z uśmiechem na twarzy.

Getty Images
Źródło: Getty Images

Gwiazda amerykańskiej telewizji od lat zmagała się z licznymi problemami zdrowotnymi. W 2011 roku przeszła operację usunięcia guza mózgu. Wałczyła również z cukrzycą, którą zdiagnozowano u niej w młodym wieku. Po latach postanowiła założyć fundację wspierającą badania cukrzycy u młodych osób.

diuwzy5

Jednak Moore słynęła nie tylko ze swoich ról filmowych i telewizyjnych, kochała pomagać tak samo ludziom, jak i zwierzętom. Założyła i prowadziła fundację Broadway Barks, pomagając bezdomnym kotom i psom w Nowym jorku. Aktywnie walczyła również o ich prawa.

Getty Images
Źródło: Getty Images
diuwzy5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
diuwzy5