Trwa ładowanie...

"Od wczoraj oglądam na raty. I nie daję rady". Komentarze po emisji reportażu "Don Stanislao"

"Obrzydliwe", "wstrząsający", "gangrena zabija Kościół". Tak politycy i dziennikarze komentują reportaż TVN24 "Don Stanislao" poświęcony kard. Stanisławowi Dziwiszowi i tuszowaniu pedofilii w Kościele katolickim.

Czy kardynał Stanisław Dziwisz wiedział o przypadkach wykorzystywania seksualnego w Kościele? Czy kardynał Stanisław Dziwisz wiedział o przypadkach wykorzystywania seksualnego w Kościele? Źródło: East News
d3jzdhx
d3jzdhx

W poniedziałek wieczorem TVN24 wyemitowało reportaż, który niektóre media nazwały "odpaleniem bomby". "Don Stanislao" poświęcony jest kard. Stanisławowi Dziwiszowi i jego domniemanemu udziałowi w tuszowaniu pedofilii w Kościele katolickim.

Jego autor dziennikarz Marcin Gutowski stawia druzgocące zarzuty pod adresem sekretarza Jana Pawła II, który miał latami przyjmować łapówki i zamiatać pod dywan sygnały o pedofilii wśród duchownych nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie.

- Meksyk, Irlandia, USA, Argentyna. Gdy tylko pojawia się pytanie o tuszowanie pedofilii, zawsze pojawia się nazwisko Dziwisza. On wiedział. Tajemnicą pozostaje, czy informował Jana Pawła II - mówi TVN24 francuski dziennikarz Frédéric Martel, autor głośnej "Sodomy".

d3jzdhx

Pedofilia w Kościele. Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski: "Powinna to wyjaśnić niezależna komisja kościelna"

Tuż po emisji "Don Stanislao" w mediach społecznościowych pojawiły się komentarze dziennikarzy i polityków, którzy nie kryją oburzenia.

"'Młodzieniaszku nadobny...' Rzygać się chce. Od wczoraj oglądam na raty. I nie daję rady" – pisze dziennikarz Igor Sokołowski, nawiązując do słów jednego z księży oskarżonych o wykorzystywanie seksualne nieletnich.

"Oglądam film TVN24 o Dziwiszu i myślę: dobrze, że w 2019 roku powstała Państwowa Komisja ds. pedofilii. Na pewno już wszystko skrupulatnie wyjaśnia" – drwi Katarzyna Lubnauer.

Głos zabrał też poseł i były wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka.

d3jzdhx

"Obejrzałem reportaż TVN pt. 'Don Stanislao'. Ideologiczni przeciwnicy katolicyzmu 'dojeżdżają' skutecznie pozbawiony liderów Kościół. Byłem pomysłodawcą zgłoszenia księdza Isakowicza-Zaleskiego do państwowej komisji ds. pedofilii. Niestety PiS nie chciał. No to teraz mają efekty..." - pisze polityk związany z Kukiz'15.

Do szokujących informacji poruszanych w "Don Stanislao" odniósł się także Tomasz Terlikowski.

"Smutna refleksja po "Don Stanislao". Od kard. Dziwisza prawdy nie możemy się spodziewać. Konieczny jest raport na temat jego roli w Watykanie, ale także o latach zaniedbań w Polsce. O sprawie poznańskiej, wrocławskiej innych. Nie leczona moralna gangrena zabija Kościół" - pisze Tomasz Terlikowski.

Do wpisu prawicowego publicysty odniósł się historyk Sławomir Cenckiewicz.

d3jzdhx

"Pan Tomasz nie wie, do czego to wszystko zmierza..." - napisał na Twitterze członek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej.

Z kolei filozof i dziennikarz Jarosław Makowski tak skomentował słowa m.in. Terlikowskiego:

"Przyznam, że nie mogę już też słuchać tych katolików medialnych, którzy jeszcze wczoraj bronili Kościoła, który reprezentował kard. Dziwisz. Dziś, gdy prawdy nie da się już ukryć, okazują oburzenie sięgające nieba".

"Materiał w TVN24 o kardynale Dziwiszu jest wstrząsający. Absolutny brak szacunku dla ofiar pedofilii w Kościele. Oszczędne gospodarowanie prawdą to naprawdę łagodne określenie. A "konflikt spermowo-urynowy" i inne szczegóły... Obrzydliwe" - tak z kolei pisze dziennikarka "Gazety Wyborczej" Żaneta Gotowalska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3jzdhx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3jzdhx