Trwa ładowanie...

Skiba skomentował wstrząsający reportaż WP. Nie przebierał w słowach

"Kościół katolicki ma dziwny stosunek do dzieci" - pisze na Facebooku Krzysztof Skiba, komentując reportaż WP o ośrodku w Jordanowie. Nie szczędzi gorzkich słów i sugeruje, co Kościół powinien zrobić w obliczu bulwersującej sprawy.

Krzysztof Skiba skomentował wstrząsający reportaż WPKrzysztof Skiba skomentował wstrząsający reportaż WPŹródło: AKPA, fot: AKPA
d5p1cy9
d5p1cy9

Krzysztof Skiba jest znany ze swojego krytycznego podejścia do otaczającej rzeczywistości. Najczęściej satyryk wyśmiewa ją, wbijając szpilę partii rządzącej. Często jednak w jego felietonach nie jest mu do śmiechu.

Tak jest w przypadku wstrząsającego reportażu Wirtualnej Polski o Domu Pomocy Społecznej w Jordanowie, w którym dzieci wymagające specjalistycznej opieki, zamiast pomocy doświadczają przemocy fizycznej i psychicznej. I to ze strony zakonnic.

Porażający tekst Dariusza Farona i Szymona Jadczaka o skandalicznych praktykach w ośrodku poruszył opinię publiczną i przyniósł reakcję władz. Zarządzono kontrolę w DPS w Jordanowie. Pojawiły się też zarzuty prokuratorskie wobec sióstr zakonnych. To jednak według wielu komentujących, w tym właśnie Skiby, nadal niewystarczająca odpowiedź na to, co działo się w instytucji przecież nie tylko w ostatnich latach, ale od dekad.

Zobacz wideo: Krzysztof Skiba o serialu "Ekler": chcemy skłonić do refleksji

O traumatycznych przeżyciach w ośrodku przez lata opowiadała Kora. To właśnie tej placówce poświęcona jest też piosenka "Zabawa w chowanego". I właśnie do wspomnień artystki gorzko w najnowszym tekście nawiązuje Skiba.

d5p1cy9

"Kościół katolicki ma dziwny stosunek do dzieci. Z jednej strony walczy o te nienarodzone i zmusza kobiety do rodzenia nawet, gdy płód ma znaczne wady genetyczne i nie ma szansy na przeżycie, a z drugiej strony, jak już dziecko się urodzi, to Kościół otacza go opieką i tu dopiero zaczyna się prawdziwy horror" - pisze.

Skiba ponadto punktuje brak reakcji na wcześniejsze zgłoszenia tego typu przypadków i opieszałość w działaniu. Zwraca też uwagę na fakt, że ośrodek w Jordanowie nie jest odosobnionym przypadkiem, a tekst WP nie jedynym wstrząsającym materiałem na ten temat.

"Minęło 60 lat od tych wydarzeń, gdy wokalistka Maanamu miała wątpliwą przyjemność doznać miłości od personelu Kościoła katolickiego. Tradycja jak widać zobowiązuje i dalej mają tam miejsce niecne praktyki. Gdzie jest państwo polskie? Gdzie są urzędy sprawujące kontrolę nad tego typu placówkami?" - pyta retorycznie i dodaje, że problem tego typu nadużyć dotyczy nie tylko Polski. To, jak podkreśla, palący problem Kościoła.

d5p1cy9

"W Kanadzie sierocińce prowadzone przez lata pod nadzorem Kościoła katolickiego, były oazą patologii i pedofilii. Dzieci tam nie tylko bito, ale także masowo gwałcono i zabijano. Do dziś odkryto 2500 grobów zabitych dzieci w tych ośrodkach. I szukają dalej. Kanada wypłaca milionowe odszkodowania byłym pensjonariuszom tych sierocińców. Uważam, że w Polsce Kościół też powinien płacić poszkodowanym za cierpienie i straty moralne. Powinien płacić, a państwo powinno trzymać dzieci możliwie z dala od takich placówek, bo jak widać to nie odosobnione przypadki, a smutna reguła" - kwituje we wpisie Skiba.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d5p1cy9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d5p1cy9