Trwa ładowanie...

Słowa Franciszka wywołały falę oburzenia. Zelnik idzie pod prąd

Papież Franciszek udzielił wywiadu włoskiemu dziennikowi o wojnie w Ukrainie i w pewnym momencie padły "słynne" już słowa o "szczekaniu pod drzwiami Rosji przez NATO". Cytaty z papieża są dziś ostro komentowane. Zdaniem Jerzego Zelnika komentujący nie zrozumieli wypowiedzi Franciszka.

Jerzy Zelnik komentuje słowa papieża FranciszkaJerzy Zelnik komentuje słowa papieża FranciszkaŹródło: AKPA, Getty Images
d2hxbsd
d2hxbsd

W rozmowie z włoskim dziennikiem "Corriere della Sera" papież Franciszek stwierdził, że jedną z przyczyn wojny w Ukrainie mogło być "szczekanie pod drzwiami Rosji przez NATO". W wywiadzie mowa była o tym, że Franciszek wyraził chęć spotkania z Władimirem Putinem i był gotowy jechać do Moskwy, co się nie wydarzyło. W jednym z fragmentów wywiadu padło też, że papież usłyszał od prezydenta Węgier - Wiktora Orbana - że wojna ma zakończyć się 9 maja. "Jakby kompletnie nie rozumiejąc, że słowa Putina nie oznaczają, że chce on skończyć wojnę, a tyle, że chce jak najbardziej zniszczyć i jak najwięcej osiągnąć do 9 maja. Te zapowiedzi nie oznaczają końca wojny, a jedynie eskalację. I aż dziw, że papież opowiada takie rzeczy włoskim mediom" - komentował Tomasz Terlikowski.

Według badania przeprowadzonego na zlecenie Wirtualnej Polski, aż 74,7 proc. respondentów ocenia postawę papieża Franciszka negatywnie, z czego 33,8 proc. ocenia jego zachowanie zdecydowanie źle. Wśród tych, którzy nie oceniają Franciszka negatywnie, znalazł się aktor Jerzy Zelnik. Jak powiedział w rozmowie z "Faktem", ktoś przeinacza słowa papieża. - Chyba ateiści - mówi.

Zobacz: Ksiądz gorzko o stanowisku papieża Franciszka ws. wojny

Zelnik w "Fakcie" podkreśla: - Jestem zdania takiego jak większość normalnych ludzi: ta wojna to bestialskie naruszenie praw wolnego narodu. To, co tam się dzieje, budzi moje najgłębsze oburzenie.

d2hxbsd

Aktor staje jednak w obronie papieża. Według Zelnika nie można żądać od Franciszka tego, by był politykiem. Aktor uważa, że jeśli Franciszek potępiłby Rosję, stałby się stroną w konflikcie, co nie jest jego zadaniem.

- Papież Franciszek nie może kierować się nienawiścią, jest katolikiem, głową Kościoła i chrześcijaninem. W związku z tym stara się naprawić świat i dawać ludziom szansę na nawrócenie. Jesteśmy tu po jednej stronie: nie usprawiedliwiamy Putina. Trzeba być ślepym, głuchym i nie mieć uczuć, żeby usprawiedliwiać Putina, jego ekipę i tych jego żołnierzy. Nie wiem, gdzie ci żołnierze się wychowali, że mając dwadzieścia parę lat, potrafią takie rzeczy robić - punktuje aktor.

Zdaje się, że najważniejszy głos w sprawie wywiadu papieża płynie z Ukrainy. - Doceniamy, że Ukraina pozostaje w centrum jego uwagi. Jesteśmy wdzięczni za wysiłki papieża na rzecz przywrócenia sprawiedliwego pokoju i zakończenia wojny, która w żaden sposób nie została sprowokowana przez Ukrainę, NATO ani żadną inną stronę – oznajmił rzecznik ukraińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Ołeh Nikołenko, komentując dla portalu Hromadske słowa papieża Franciszka.

d2hxbsd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d2hxbsd