Trwa ładowanie...
d36i8o3

Sopot Jazz Festival: Światowej sławy muzycy jazzowi wystąpią w Sopocie!

W październiku w Sopocie znów będzie rozbrzmiewać jazz! Podczas tegorocznej edycji Sopot Jazz Festival zagrają m.in. Marcin Wasilewski Trio feat. Adam Pierończyk, Archie Shepp czy Joachim Kühn.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Na kolejnej edycji festiwalu pojawią się największe gwiazdy jazzu
Na kolejnej edycji festiwalu pojawią się największe gwiazdy jazzu (Materiały prasowe)
d36i8o3

W dniach 10-13 października rozpocznie się w Sopocie kolejna edycja Sopot Jazz Festival - jednego z najstarszych festiwali jazzowych w Polsce. Publiczność może spodziewać się ambitnego programu i artystów z całego świata. Podczas festiwalu wystąpią zarówno muzycy o już ugruntowanej pozycji, jak i ci, którzy na sopocką estradę wprowadzą powiew świeżości, udowadniając, że jazz wciąż dynamicznie się rozwija.

W tym roku funkcję kuratora odpowiedzialnego za program artystyczny festiwalu pełni Rainer Kern. Reiner Kern jako niezależny menadżer kultury, kurator oraz producent, kierował imprezami w takich miejscach jak Heidelberg, Mannheim, Ludwigshafen, Kuala Lumpur, prowincja Yunnan w Chinach oraz Nowy Jork. Jest pomysłodawcą i dyrektorem największego niemieckiego Festiwalu Jazzowego "Enjoy Jazz – International Festival for Jazz and More” w Heidelbergu.

   Materiały prasowe
(Materiały prasowe)

Obecnie jest członkiem zespołu ds. wdrażania i weryfikacji Mannheim Agenda 2030 i wchodzi w skład grupy reprezentującej Mannheim w projektach ONZ, takich jak HABITAT, World Urban Forum oraz High Level Political Forum (HLPF) w siedzibie ONZ w Nowym Jorku.

d36i8o3

- Rozwój europejskiego jazzu jako formy sztuki jest ściśle związany z Polską, jako jednym z najważniejszych źródeł inspiracji, a sam Sopot jest kolebką wszystkich polskich festiwali jazzowych. To dzięki otwartości ludzi, właśnie tu mógł powstać pierwszy festiwal jazzowy w Polsce, który istnieje do dziś. Sopot Jazz Festival oznacza zarówno tradycję, jak i teraźniejszość i spojrzenie w przyszłość. Program festiwalu stanowi wyjątkową doskonałość tego, co symbolizuje sztuka jazzu - otwartość i spotkanie tego, co lokalne z tym, co międzynarodowe - mówi Rainer Kern, kurator festiwalu.

Program Sopot Jazz Festival 2019 pełen jest mocnych muzycznych nazwisk. Tegoroczną edycję festiwalu otworzy koncert jednej z najwybitniejszych i najbardziej unikatowych formacji jazzowych - Marcin Wasilewski Trio feat. Adam Pierończyk! Wystąpią w ramach obchodów 50 lat ECM Records i 25lecia Marcin Wasilewski Trio. Tego samego wieczoru sopockiej publiczności zaprezentuje się także Mołr Drammaz - zespół stworzony przez Wojtka Kucharczyka i Asię Bronisławską, który cechują oryginalność i niespotykana energia, słyszalne w połączeniu żywych bębnów z drobiazgową elektroniką i głosem.

W piątkowy wieczór, 11 października, wystąpią Bibi Tanga i Professeur Inlassable z zespołem The Selenites w składzie: Arthur Simonini - instrumenty klawiszowe, skrzypce, Rico Adiko Kerridge - gitara i Arnaud Biscay-Clement Cliquet - perkusja, którzy zabiorą słuchaczy w eklektyczną wycieczkę po historii i prehistorii funku, dokładając rytmy Afrobeat i Afropopu.

   Materiały prasowe
(Materiały prasowe)

12 października w Grand Hotelu usłyszymy NES - trójkę międzynarodowych muzyków, którzy sprzęgli swe talenty żyjąc nad Morzem Śródziemnym. Ich brzmienie zostało ukształtowane przez bogactwo środowiska, jak i doświadczenie muzyczne sięgające jazzu, poprzez muzykę klasyczną, soul i tradycyjną muzykę arabską. Na scenie wystąpi także Angelika Niescier Trio - saksofonistka, która swoją muzyką na nowo definiuje konkury europejskiej sceny jazzowej. Artystka z misją, nieograniczoną energią, bogatą paletą kolorów i techniką wirtuozowską, która stworzyła własny styl jednoczący zarówno niezwykłe, nowoczesne kompozycje, jak i intensywną improwizację.

d36i8o3

Ostatniego dnia, 13 października, festiwal swoimi występami zakończą dwie legendy światowego jazzu - Archie Shepp i Joachim Kühn, występujący w ramach obchodów 80lecia legendarnej Blue Note Records.

Nowością tegorocznego Sopot Jazz Festival jest program edukacyjny, skierowany zarówno do najmłodszych, jak i dorosłych uczestników. Warsztaty rozpoczną się już pod koniec września!

28 września Agata Królak i Anna Witkowska zaproszą do Opery Leśnej, aby wspólnie zrobić t-shirty według szablonów z grafikami onomatopeicznymi w oparciu o ilustracje z książki „Brzdęk. Jak złapać dźwięk”, a 29 września na mieszkańców czeka „Spacer dźwiękowy po Sopocie””, który poprowadzi Marcin Dymiter.

5 października warsztaty rodzinne “Z okładki” w pracowniach Opery Leśnej poprowadzi Natalia Fiedorczuk-Cieślak. Warsztaty przeznaczone będą dla dzieci od 4 roku życia oraz ich opiekunów, którzy wspólnie zastanowią się, jaką melodię gra ich rodzina? Na warsztatach zespoły - rodziny wykonają prototypy okładek swoich płyt metodą kolażu.

d36i8o3

12 października zespół Mołr Drammaz, czyli Joanna Bronisławska i Wojciech Kucharczyk, przeprowadzi w sopockiej operze warsztaty tworzenia wizualizacji do muzyki - Zostań Mołriańskim VJ'em. Z kolei następnego dnia, 13 października, Joanna Bronisławska zaprosi do wzięcia udziału w słuchowisku “ Grająca książka” w Teatrze na Plaży, będącego finałem programu edukacyjnego.

Program koncertowy:

10.10.2019 - godz. 20.00, Grand Hotel - Marcin Wasilewski Trio, feat. Adam Pierończyk
10.10.2019 - godz. 22.00, Sfinks 700 - Mołr Drammaz
11.10.2019 - godz. 20.00, Grand Hotel - Bibi Tanga & The Selenites
12.10.2019 - godz.20.00, Grand Hotel - NES, Angelika Niescier Trio
13.10.2019 - godz. 20.00, Grand Hotel - Archie Shepp - Joachim Kühn Duo
Bilety w sprzedaży: www.sopotjazz.pl

Program edukacyjny - Kids in Sopot

d36i8o3

28.09.2019, godz. 12.00, Opera Leśna - Brzdęk. Namaluj dźwięk, warsztaty prowadzone przez Agatę Królak i Anię Witkowską
29.09.2019, godz. 12.00, start: Sopot Centrum (przed wejściem głównym do Sopoteki) - Spacer Dźwiękowy po Sopocie z Marcinem Dymiterem
05.10.2019, godz. 12.00, Opera Leśna - Z okładki - warsztaty tworzenia okładek do płyt prowadzone przez Natalię Fiedorczuk-Cieślak
12.10.2019, godz. 12.00, Opera Leśna - Zostań mołriańskim VJ'em – warsztaty tworzenia wizualizacji do muzyki prowadzone przez Joannę Bronisławską i Wojciecha Kucharczyka

13.10.2019, godz. 16.00, Teatr na Plaży - Słuchowisko Grająca książka - finał programu edukacyjnego

Wstęp na warsztaty jest bezpłatny, obowiązuje rejestracja poprzez formularz dostępny na stronie www.sopotjazz.pl lub pod numerem telefonu 58 555 84 40. Liczba miejsc ograniczona.

Producent Festiwalu: Bałtycka Agencja Artystyczna BART
Organizator Festiwalu: Miasto Sopot
Partnerzy: Miasto Gdańsk, Hotel Sopot, Hotel Sofitel Grand Sopot, Sfinks 700
Patronat medialny: ChilliZet, Jazz Forum, JazzPress, JazzSoul, Trojmiasto.pl; Gazeta Wyborcza, cojestgrane24

Sopot Jazz Festival zrealizowano ze środków finansowych Miasta Sopotu.

d36i8o3

Podziel się opinią

Share
d36i8o3
d36i8o3