Trwa ładowanie...

Znamy pierwszą gwiazdę XVI Ladies’ Jazz Festival w Gdyni

25 lipca 2020 r. na kolejny festiwalu wystąpi, Tanita Tikaram. Teatr Muzyczny w Gdyni będzie gościł artystkę, która bawi nas i wzrusza od przeszło 30 lat, i daje swymi piosenkami moc niezapomnianych przeżyć, radości, emocji.

Artykuł sponsorowany
Znamy pierwszą gwiazdę XVI Ladies’ Jazz Festival w GdyniŹródło: Materiały prasowe
d32eret
d32eret

25 lipca 2020 wieczorem Teatr Muzyczny rozbrzmi wszystkimi przebojami Tanity Tikaram, jakie poznaliśmy w przeszło 30letniej jej karierze muzycznej obejmującej 9 regularnych longplayów, wydanie specjalne najważniejszej płyty oraz zbiory typu The Best czy Greatests. A wszystko zaczęło się niewinną próbą przedstawienia swojego spojrzenia na świat w postaci piosenek napisanych przez cichą, grzeczną studentkę literatury:

We wrześniu 1988 r. zdarzyło się coś rzadkiego i wyjątkowego: "Ancient Heart”, debiutancki album, album świeżo upieczonej 19-latki. Ten album był ze wszech miar jesienną płytą wykorzystującą absolutnie odmienny zestaw instrumentów niż przyzwyczaiły nas do tego rock czy pop, instrumentów takich jak obój i flugelhorn, a ponadto w jej centrum tkwił ciemny, niemal pochmurny głos, który przeczył młodości artystki.

Album tak surowy i melancholijny był anomalią. W tych czasach nie robiło się takich rzeczy, a mimo to sprzedał się w 5 milionach egzemplarzy i dał światu cztery wielkie przeboje. Pierwszy: "Good Tradition,” dotarł do pierwszej dziesiątki, zaś następny "Twist in My Sobriety” tak trafił w gusta, że znalazł się w repertuarze kilkunastu innych artystów, w tym u Lizy Minnelli.

Długa, roczna trasa koncertowa, nagrody i przebojowe hity: młoda artystka nie spodziewała się czegoś takiego – spokojnie studiowała na uniwersytecie
w Manchesterze anglosaską literaturę, a tu "Antient Heart” stała się hitem, a ona sama z dnia na dzień została uznana za przyszłość muzyki i jeden z najważniejszych głosów młodego pokolenia brytyjskich artystów.

d32eret

Tanita Tikaram jest brytyjską piosenkarką i autorką tekstów, artystką, która wiele lat przed Riot Grrl i Lilith Fair, pisała własne piosenki, w których opisała całkowicie własne, dziewczyńskie spojrzenie na świat i siebie samą. Jej mama jest Malezyjką,
a tata ma pochodzenie fidżijsko-hinduskie i był brytyjskim żołnierzem zawodowym.

Po "Ancient Heart” szybko ukazały się trzy albumy - "The Sweet Keeper” (1990), "Everybody's Angel” (1991) i "Eleven Kinds of Loneliness” (1992) - a potem długa przerwa… i głęboki oddech – konieczny wręcz odpoczynek: "kiedy zaczynasz młodo, intensywnie pracujesz i potem dopiero próbujesz dowiedzieć się, kim jesteś” – mówi Tikaram.

Każdy album od początku lat 90. jest całkowicie zamierzonym, przemyślanym, przeżytym dziełem, po którym artystka znikała z centrum uwagi, prowadziła cicho pracowite życie we Włoszech, Francji i Anglii, uczyła się języków, oddawała tai chi i pisaniu nowych, ważnych i osobistych piosenek.

Następne płyty za każdym razem pokazują tak wiele i dają słuchaczom wszechświat złożonych, niebanalnych przeżyć, jak choćby wyrafinowane "The Cappuccino Songs” z 1998 czy jakże jazzowy w swym przyciemnionym, barowym nastroju "Sentimantal” z 2005 uznany za "zagubiony klasyk – świstoklik z przeszłości”.

d32eret

"Największym objawieniem dla mnie jest tworzenie zjednoczonych dźwięków. Bezsprzecznie. Nie jestem bardzo dramatyczną osobą, ale jest we mnie ogień. Cisza i ogień."

W 2019 r.Tanita świętowała swoje 50 urodziny i 30lecie swojej kariery wypuszczając specjalne wydanie "ncient Heart” oraz wyjątkowy zestaw 14 utworów wyselekcjonowanych z jej 9 wcześniejszych płyt w nowych aranżacjach - muzyczny rarytas pt. "o Drink The Rainbow: An Anthology.”

Obecnie Tanita Tikaram pracuje w studiu nad nowym projektem, a 25 lipca o 20:00 wystąpi na XVI Ladies’ Jazz Festival 2020 w Teatrze Muzycznym w Gdyni.

d32eret

Jeśli chcą państwo przeżyć jeszcze raz wzruszenia swojej młodości, opowiedzieć je muzyką swoim bliskim, to jest to najlepsza ku temu okazja, by bawić się na koncercie Tanity Tikaram wraz z podobnie myślącymi i przeżywającymi ludźmi żądnymi największych uniesień.

Bilety w ebileteriach i na www.modernlook.pl

Artykuł sponsorowany
d32eret

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d32eret