Trwa ładowanie...

Bill Cosby skazany na 10 lat wyszedł z więzienia po 3. Ofiara gwałtu zabrała głos

Bill Cosby przez wiele lat był uwielbianym komikiem i aktorem. Kilka lat temu do głosu doszła jednak grupa kilkudziesięciu kobiet, które Cosby miał wykorzystywać seksualnie. Gwiazdor został skazany i miał spędzić za kratami nawet 10 lat. Wyszedł po trzech.

Share
Bill Cosby został skazany m.in. za wykorzystanie seksualne Andrei Constand (po prawej)
Bill Cosby został skazany m.in. za wykorzystanie seksualne Andrei Constand (po prawej)Źródło: Getty Images
dtb38k1

Nieskazitelny wizerunek aktora runął w 2015 r., kiedy to pojawiły się pierwsze oskarżenia skrzywdzonych kobiet. Na słynnej okładce "New York Magazine" ukazały się wizerunki 35 domniemanych ofiar Cosby'ego, które oskarżyły go o wykorzystywanie seksualne. Świat dowiedział się wówczas, że "ulubioną metodą" komika na zdobycie kobiety było odurzenie jej narkotykami.

Wiele oskarżeń i zarzutów, z powodu przedawnienia, musiało zostać przez sąd oddalonych. Ale nie wszystkie. Jedną z kobiet, które doprowadziły do wsadzenia go do więzienia, była Andrea Constand, odurzona i zgwałcona przez Cosby'ego w 2004 r. Ostatecznie gwiazdor został skazany 26 kwietnia 2018 r. Zgodnie z wyrokiem został wpisany do rejestru przestępców seksualnych i miał spędzić za kratami do 10 lat.

Trzy lata później Bill Cosby jest już na wolności. Powód? Sąd najwyższy stanu Pensylwania orzekł, że umowa o nie ściganiu Cosby'ego, którą jego prawnicy zawarli z poprzednim prokuratorem okręgowym w 2005 r., powinna uchronić go przed oskarżeniami. Dlatego gwiazdor został zwolniony z więzienia po uchyleniu wyroków skazujących.

Maneskin dla WP: Homofobia? Nie powinno być na nią żadnego przyzwolenia

- Dzisiejsza decyzja sądu jest nie tylko rozczarowująca, ale i niepokojąca, ponieważ może zniechęcić osoby, które domagają się sprawiedliwości za napaść na tle seksualnym w systemie sądownictwa karnego, do zgłaszania lub uczestniczenia w ściganiu napastnika – napisała w oświadczeniu Andrea Constand.

dtb38k1

Ofiara i jej prawnicy podkreślają, że sąd przyznał, że decyzja byłego prokuratora okręgowego o nie ściganiu pana Cosby'ego nie była formalną umową o immunitecie. Jednocześnie "zgodził się z ustaleniami sądu niższej instancji w zakresie wiarygodności, niemniej jednak wykluczył przyszłe postępowanie, które obejmowało dodatkowe dowody opracowane w sprawie cywilnej".

Poza sprawą karną Constand złożyła też pozew cywilny, który miał doprowadzić do wypłacenia jej 3,38 mln dol. (prawie 13 mln zł).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dtb38k1

Podziel się opinią

Share
dtb38k1
dtb38k1