Trwa ładowanie...

Edyta Górniak i sukces na Eurowizji. To już 26 lat od jej pamiętnego występu

Dokładnie 26 lat temu Edyta Górniak zanotowała jeden z najbardziej przełomowych występów w swojej karierę. Na Eurowizji z piosenką "To nie ja" zajęła 2. miejsce, co do dziś pozostaje najwyższym miejscem Polski w konkursie.

Edyta Górniak i sukces na Eurowizji. To już 26 lat od jej pamiętnego występuŹródło: ONS.pl
dnnermn
dnnermn

W 1994 r. Polska pierwszy raz wystąpiła na Eurowizji. Oprócz naszego kraju debiutowało jeszcze sześć innych. Polskę reprezentowała Edyta Górniak z piosenką "To nie ja".

W czasie próby generalnej, która była transmitowana do wszystkich krajów oraz lokalnych komisji jurorskich oceniających wszystkie propozycje konkursowe, Górniak wykonała fragment swojej piosenki w języku angielskim. Oskarżono ją o naruszenie regulaminu, który nakazywał śpiewać jedynie w języku ojczystym.

W związku z tym sprzeciw wobec udziału Polski wyraziło kilka delegacji. Naszemu krajowi naprawdę groziła dyskwalifikacja. Do organizatorów konkursu nie napłynął jednak oficjalny protest.

Górniak zrobiła naprawdę świetne show. Wywarła ogromne wrażenie na widzach i jurorach. Efektem tego było przyznanie pięć razy maksymalnej liczby punktów od danego kraju za występ. 12 punktów Polsce dały Wielka Brytania, Estonia, Słowacja, Austria i Francja.

dnnermn

Ostatecznie Polska zajęła drugie miejsce z dorobkiem 166 pkt. Triumfowała Irlandia, gospodarz tamtej edycji Eurowizji.

Zobaczcie występ Edyty Górniak.

dnnermn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dnnermn