Trwa ładowanie...

Ofiary domagają się milionów. Sąd odrzucił propozycję Weinsteina

Harvey Weinstein odsiaduje wyrok 23 lat pozbawienia wolności, ale to nie koniec jego problemów. Rzekomy sprawca wielu gwałtów i napaści seksualnych ma zapłacić ofiarom rekompensatę. Sąd odrzucił jego wstępną propozycję w wysokości 19 mln dol.

Harvey Weinstein może wyjść na wolność w wieku 91 latHarvey Weinstein może wyjść na wolność w wieku 91 latŹródło: ONS.pl
d2pe187
d2pe187

24 lutego sąd w Nowym Jorku uznał Harveya Weinsteina za winnego dwóch stawianych mu zarzutów - gwałtu na aktorce Jessice Mann oraz napaści seksualnej na asystentce produkcji “Project Runway” Mimi Haleyi. Za to został uniewinniony z najpoważniejszego zarzutu, czyli "drapieżnej napaści na tle seksualnym" w stosunku do aktorki Annabelli Sciorry, za który groziła mu kara dożywocia. Podobnych przypadków było rzekomo znacznie więcej, o czym świadczy pozew zbiorowy podpisany przez dziewięć kobiet.

Johnny Depp i Amber Heard walczą w sądzie

Ofiary Weinsteina domagają się rekompensaty od niego, a także od kierownictwa jego firmy The Weinstein Company Holdings LLC czy współpracujących z nim reżyserów. Skazany producent zaproponował 19 mln dol., co zostało z miejsca skrytykowane przez adwokata poszkodowanych kobiet.

- Od ponad półtora roku mówimy, że warunki ugody były niesprawiedliwe i nigdy nie powinny być nakładane na osoby, które przeżyły napaść seksualną. Byliśmy zaskoczeni, że prokurator generalny w Nowym Jorku nie uznał tego faktu, ale cieszymy się, że sędzia szybko odrzucił jednostronną propozycję – mówił adwokat Douglas Widgor po wtorkowym orzeczeniu sądu.

- W imieniu naszych klientek z niecierpliwością oczekujemy dochodzenia sprawiedliwości przeciwko Harveyowi Weinsteinowi i jego licznym działaczom – mówił główny adwokat ofiar, który zapowiedział kolejne kroki.

d2pe187

Nie wiadomo, jakiej dokładnie kwoty oczekują ofiary od Weinsteina i jego współpracowników. Jeżeli jednak dojdzie między nimi do ugody, uzyskane pieniądze trafią na fundusz, z którego będą mogły korzystać także inne kobiety cierpiące przez skompromitowanego producenta.

Przypomnijmy, że wśród prawie setki znanych kobiet podających się za ofiary molestowania lub gwałtu dokonanego przez Weinsteina są takie nazwiska jak Kate Beckinsale, Angelina Jolie, Salma Hayek, Uma Thurman, Mira Sorvino, Cara Delevingne czy Rose McGowan.

 Sprawa przeciwko producentowi ruszyła, gdy w październiku 2017 r. na łamach "The New York Times" nagłośniono zarzuty wobec producenta; występowało przeciwko niemu 8 kobiet. Kilka tygodni później nazwisk było już ponad 80. Do molestowania i gwałtów miało dochodzić już w latach 70., jednak przez ponad trzy dekady w Hollywood panowała zmowa milczenia. Weinstein uchodził za cenionego i niezwykle skutecznego producenta, a kobiety podające się za jego ofiary często współpracowały z nim także po tym, gdy doszło do molestowania czy nawet gwałtu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2pe187
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2pe187