Trwa ładowanie...

"Irena" w Teatrze Muzycznym w Poznaniu. O kobiecie, której świat nie może zapomnieć [RECENZJA]

Po wielu komercyjnych tytułach znanych na West Endzie i Broadwayu, Teatr Muzyczny w Poznaniu postawił na autorskie produkcje. Po znakomitym "Kombinacie" na afisz trafiła "Irena". Dramat o Irenie Sendlerowej z muzyką Włodka Pawlika.

"Irena" w Teatrze Muzycznym w Poznaniu"Irena" w Teatrze Muzycznym w PoznaniuŹródło: TM w Poznaniu, fot: DAWID STUBE FOTOSTUBE
d41802n
d41802n

Teatr Muzyczny w Poznaniu to ważna scena na polskiej mapie teatru muzycznego i musicalowego. Ostatnie lata to pasmo sukcesów, które w końcu zostało zauważone także przez lokalne władze. W efekcie już niedługo poznański teatr przeniesie się do nowej, imponującej siedziby, która powstanie na prestiżowej działce w ścisłym centrum stolicy Wielkopolski.

Nowa siedziba to nie tylko piękne wnętrza i wygodne fotele, ale przede wszystkim repertuar. Stąd intensywne wysiłki, by zbudować jakościową ofertę dla szerokiego grona widzów, opartą nie tylko na licencjonowanych tytułach z Londynu czy Nowego Jorku, ale także o autorskie przedstawienia.

I tak po m.in. udanej premierze "Virtuoso" o Ignacym Janie Paderewskim i znakomitym "Kombinacie" z piosenkami Grzegorza Ciechowskiego i Republiki, dyrektor teatru Przemysław Kieliszewski postawił na międzynarodową produkcję o Irenie Sendlerowej.

"Irena", Teatr Muzyczny w Poznaniu TM w Poznaniu
"Irena", Teatr Muzyczny w PoznaniuŹródło: TM w Poznaniu, fot: DAWID STUBE FOTOSTUBE

I tak sezon 2022/2023 rozpoczęła premiera "Ireny" w reżyserii Briana Kite’a. Libretto na podstawie życiorysu Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata napisali Piotr Piwowarczyk i Mary Skinner, piosenki stworzył Mark Campbell, a muzykę sam Włodek Pawlik.

d41802n

Siła Ireny

"Gdy rozpętało się piekło II wojny światowej, Irena Sendlerowa miała zaledwie 29 lat. Już wtedy aktywnie działała na rzecz najsłabszych, pielęgnując wartości, które przekazał jej ojciec. Wiedziała, że nie może pozostać bezczynną, że musi działać. Stawiając na szali swoje marzenia, każdego dnia narażała się na śmierć, niosąc pomoc żydowskim dzieciom. Organizowała im fałszywe metryki, dbała o stałą pomoc materialną i lekarską, umieszczała u zaufanych polskich rodzin, w klasztorach i zakładach opiekuńczych. Wraz z grupą bohaterek i bohaterów, umożliwiła ucieczkę z getta kilkuset dzieciom, za co uhonorowana została tytułem Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata" – przypomniał Teatr Muzyczny w Poznaniu. I właściwie to streszczenie libretta.

"Irena", Teatr Muzyczny w Poznaniu TM w Poznaniu
"Irena", Teatr Muzyczny w PoznaniuŹródło: TM w Poznaniu, fot: DAWID STUBE FOTOSTUBE

"Irena" w Teatrze Muzycznym w Poznaniu to historia o drobnej, ale bardzo odważnej i silnej kobiecie, o której świat nie może zapomnieć. Choć przedstawienie do lekkich nie należy, ma niesamowitą formę plastyczną. Inteligentnie wymyślona, uzupełniona nowoczesnymi animacjami scenografia Damiana Styrny, dopracowane kostiumy Anny Chadaj i nieprzerysowana choreografia Dany Solimando tworzą dopracowaną całość.

d41802n

"Ireny" nie można nazwać musicalem, bo daleko jej do formy bardzo rozrywkowej, brak tu lekkich melodii i hitów, ale dostarcza refleksji nad światem i zachęca do zajrzenia w karty biografii tej zasłużonej dla świata kobiety.

Reżyser uniknął typowych dla musicalu rozwiązań, nie wytrącając nas z poważnego nastroju. Nie jest to jednak przedstawienie smutne czy patetyczne, bo jego przesłaniem jest nadzieja, która umiera jako ostatnia.

"Irena", Teatr Muzyczny w Poznaniu TM w Poznaniu
"Irena", Teatr Muzyczny w PoznaniuŹródło: TM w Poznaniu, fot: DAWID STUBE FOTOSTUBE

Na scenie świetnie dobrany zespół, m.in. aktorów Teatru Muzycznego w Poznaniu. W tytułowej roli Oksana Hamerska i Judyta Wenda. U boku Ireny Sendlerowej przyjaciółki: Magda (Joanna Rybka-Sołtysiak, Urszula Laudańska) i Jaga (Katarzyna Tapek, Aleksandra Daukszewicz). Wśród bohaterów wzorowanych na autentycznych postaciach są też Jan Dobraczyński - szef Ireny i Jagi (Łukasz Brzeziński, Tobiasz Szafraniak), a także Janusz Korczak (Przemysław Łukaszewicz). W dramacie muzycznym jedną z ważniejszych ról odgrywa też młoda Żydówka, Pani Grinberg (Anna Lasota, Agnieszka Wawrzyniak), matka siedmioletniego Icka (Piotr Hamerski i Olaf Nowak). W roli narzeczonego Ireny, Adama, oglądamy natomiast Radosława Elisa i Marcina Wortmanna.

d41802n

Ocena spektaklu: ****/******

Jakub Panek, dziennikarz i wydawca Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d41802n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d41802n

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj