Trwa ładowanie...

Krzysztof Penderecki nie żyje. Ludzie ze świata muzyki wspominają: "Był geniuszem"

Krzysztof Penderecki odszedł w niedzielę 29 marca nad ranem w wieku 86 lat. W porannej rozmowie z TVN24 gwiazdy polskiej muzyki podzieliły się wspomnieniami o nauczycielu i mentorze.

Krzysztof Penderecki nie żyje. Ludzie ze świata muzyki wspominają: "Był geniuszem"Źródło: PAP/EPA
d2us63i

Krzysztof Penderecki był wybitnym kompozytorem, a jego utwory muzyczne były wykorzystywane przez największych twórców filmowych, m.in: Davida Lyncha, Stanleya Kubricka czy Martina Scorsese. Jego talent był doceniony zarówno na arenie międzynarodowej jak w i Polsce. W niedzielny poranek osoby ze świata muzyki podzieliły się w wspomnieniem o mistrzu na antenie TVN24.

- To była jedna z największych postaci w dziejach muzyki. Osoba, która czuje się odpowiedzialna za najważniejsze rzeczy, które szły za sobą, za duże gesty, za istotne nazwanie sytuacji. Był cudownym człowiekiem, bez dystansu, z umiejętnością trzeźwej oceny sytuacji. Umiał zbudować sobie uznanie, wskoczyć w problem muzyczny. Pisał muzykę ręcznie, a to się rzadko zdarzało. Gigant awangardy. Był artystą od spraw ważnych i istotnych. Teraz będziemy dopiero zdawać sobie sprawę, kto był wokół nas. Był osobą, która nas kształtowała i niestety, nie ma go już wokół nas – wspominał Jerzy Kornowicz, dyrektor Warszawskiej Jesieni, w rozmowie z TVN24.

- 86 pięknych lat zostawił po sobie. Był wielkim Polakiem. Kawalerem Orła Białego. Muzyka była jego pasją - dodał Andrzej Giza, dyrektor Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego.

Na temat kompozytora wypowiedziała się również znana skrzypaczka Patrycja Piekutowska. Jej zdaniem, Krzysztof Penderecki był prawdziwym geniuszem.

d2us63i

- To jest moment, w który nikt nie wierzył, że kiedykolwiek nastąpi. Profesor był postacią, która ukształtowała dziesiątki lat w muzyce. To człowiek, który był wielkim erudytą. Był człowiekiem o niesamowitej wiedzy, głębi przemyśleń, pasji. Był geniuszem. Wszystko, co robił, robił w sposób niedoścignięty i niepojęty dla innych osób. Jego umysł był naprawdę genialny. Profesor miał też ogromne umiłowanie do młodzieży. Jestem porażona tym, jak teraz będzie wyglądał świat bez niego – wyznała w rozmowie w TVN24.

Poseł na sejm Tomasz Siemoniak również nie krył żalu. Kilka słów napisali w sieci też m.in. Monika Olejnik i Paweł Małaszyński.

d2us63i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d2us63i