Trwa ładowanie...

Nie żyje Krzysztof Penderecki. Miał 86 lat

29 marca nad ranem zmarł wybitny polski kompozytor Krzysztof Penderecki. Artysta był profesorem i rektorem Akademii Muzycznej w Krakowie.

Nie żyje Krzysztof Penderecki. Miał 86 latŹródło: ONS.pl
d1wbaeu

Krzysztof Penderecki odszedł w niedzielę nad ranem w wieku 86 lat. Jego utwory muzyczne były wykorzystywane przez największych twórców filmowych, m.in: Davida Lyncha, Stanleya Kubricka czy Martina Scorsese. Od rana w social mediach pojawiają się wzruszające wpisy i wspomnienia.

"Kiedy to wszystko się skończy, obudzimy się w nowym świecie" - podzieliła się Fundacja In Canto za pośrednictwem Facebooka. Również na Twitterze poseł na sejm Tomasz Siemoniak nie krył żalu.

Krzysztof Penderecki urodził się 23 listopada 1933 r. w Dębicy. Kompozycję zaczął studiować pod kierunkiem Franciszka Skołyszewskiego. Studia kontynuował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej, które ukończył w 1958 r.

d1wbaeu

Na arenie międzynarodowej pojawił się w 1959 r. na Festiwalu Warszawska Jesień. Do nagrodzonych utworów artysty należą m.in. "Strofy", "Emanacje", "Psalmy Dawida" na chór mieszany, instrumenty strunowe i perkusję. Kompozycja "Strofy" była pierwszym utworem granym w całej Europie.

Jego muzyka niejednokrotnie była wykorzystywana przez twórców filmowych. Utwory Krzysztofa Pendereckiego znalazły się w takich filmach jak "Egzorcysta" Williama Friedkina, "Lśnienie" Stanleya Kubricka, "Dzikość serca" Davida Lyncha, "Ludzkie dzieci" Alfonso Cuaróna, "Katyń" Andrzeja Wajdy oraz "Wyspa tajemnic" Martina Scorsese.

ZOBACZ WIDEO: Kirk Douglas nie żyje. Fani składają na ulicy hołd aktorowi

d1wbaeu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d1wbaeu