Trwa ładowanie...

Kuba Sienkiewicz: w obliczu pandemii musimy podejmować racjonalne decyzje

- To oczywiste, że jeśli opóźniamy planowe procedury w diagnostyce, to w rezultacie wzrosną nam statystyki m.in. zawałów serca i udarów mózgu - mówi WP Kuba Sieniewicz, lider Elektrycznych Gitar, na co dzień lekarz neurolog.

Kuba SienkiewiczKuba Sienkiewicz
d44dm8o
d44dm8o

- Planowe zabiegi i świadczenia medyczne powinny zostać wstrzymane - zaapelował minister zdrowia do placówek w całej Polsce. Wszystko po to, by zapewnić dodatkowe łóżka szpitalne dla chorych na COVID-19.

Co taki apel oznacza w praktyce? O komentarz poprosiliśmy Kubę Sieniewicza, lidera Elektrycznych Gitar, a na co dzień lekarza neurologa.

Lekarz nie ma wątpliwości, co może się stać, jeśli wstrzymamy procedury, takie jak np. zabiegi naczyniowe na aorcie brzusznej i piersiowej.

– Wiadomo, że jak się teraz procedury przyhamuje, to one się spiętrzą później. Dobrze, że tym zarządzeniem nie została objęta onkologia, ale są przecież inne groźne choroby - mówi lider Elektrycznych Gitar.

d44dm8o

Czyli może być groźne dla naszego zdrowia?

- Oczywiście, na przykład w diagnostyce układu krążenia – mówi lekarz/muzyk. – Jeśli opóźniamy planowe procedury w tym obszarze zdrowia, to w rezultacie wzrosną nam statystyki zawałów serca i udarów mózgu. Albo weźmy przykład pacjenta z chorobą wrzodową żołądka. Jeśli tacy ludzie nie będą diagnozowani, może to zaowocować większą ilością krwotoków z przewodu pokarmowego, które trzeba potem operować w trybie ostrego dyżuru.

Koronawirus coraz groźniejszy. Doktor Paweł Grzesiowski wytknął ogromny błąd

Minister zdrowia stoi więc przed dramatycznym wyborem: dla kogo przeznaczyć łóżka szpitalne. Na jakiej podstawie, zdaniem Sienkiewicza, powinno podejmować się decyzję?

d44dm8o

- Trzeba zadać sobie podstawowe pytanie o koszty społeczne – wyjaśnia Sienkiewicz. - Trzeba pytać specjalistów chorób zakaźnych i epidemiologów, żeby to oni oszacowali, co daje większe straty społeczne. Czy walczymy z pandemią COVID-19 czy też chcemy postawić na ogólny stan zdrowia? Musimy cały czas przyglądać się uważnie statystykom i podejmować jak najbardziej racjonalne decyzje w tej nowej i dramatycznej dla nas wszystkich sytuacji.

d44dm8o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d44dm8o