Trwa ładowanie...
d30vnsw

Łona krytykuje rządzących. "PiS podchodzi z pogardą do prawa"

Raper skomentował obecną sytuację w kraju. Jego zdaniem rząd powinien podjąć inne decyzje prawne.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Łona jest z wykształcenia prawnikiem
Łona jest z wykształcenia prawnikiem (East News)
d30vnsw

Łona, czyli Andrzej Zieliński, jest jednym z najbardziej cenionych twórców hip-hopu w Polsce. Jego utwory są uważane za tzw. rap inteligencki. Można w nich znaleźć subtelne odniesienia do bieżącej sytuacji społecznej np. w piosence "Co tak wyje".

Nie wszyscy wiedzą, że Łona jest również prawnikiem. Specjalizuje się w prawie autorskim i pomaga swoim kolegom z branży muzycznej zadbać o swoje interesy. Nie kryje się ze swoim krytycznym stosunkiem do polityki.

Zobacz: Gwiazdy przekładają koncerty przez koronawirusa

- Bycie obywatelem polega na tym, żeby interesować się losami swojego kraju, łącznie z polityką. Nawet jeżeli budzi ona odrazę i jest miejscem, do którego nikt porządny nie powinien się zapuszczać - powiedział Łona w rozmowie z youtuberem Karolem Paciorkiem na kanale Imponderabilia.

d30vnsw

Zdaniem rapera rządy PiS-u doprowadziły do ruiny prawa.

- To jest niesłychane, co PiS zrobił z prawem. Z jak wielką pogardą podchodzi do prawa stanowionego, do konstytucji, do uchwalania ustaw i tego, jak bardzo na kolanie są napisane akty prawne obecnie, jak bardzo są one przepychane w środku nocy, jak lekceważone są wszystkie możliwe procedury związane z uchwalaniem prawa - wylicza.

Twórca zauważa, że rozwiązania sugerowane przez rząd w czasie pandemii koronawirusa nie są regulowane odpowiednimi regulacjami prawnymi.

- Od paru tygodni żyjemy de facto w stanie klęski żywiołowej, a de iure (łac. według prawa) jesteśmy w normalnym stanie, w którym nie został wprowadzony stan wyjątkowy. To się nie mieści w głowie, że mamy tyle instytucji ograniczania swobód obywatelskich, bardzo słusznie zresztą, to są mądre decyzje z izolowaniem, zakazem wchodzenia do różnych miejsc, natomiast chodzi o to, że od tego jest stan wyjątkowy, który nie został wprowadzony z przyczyn zupełnie nieistotnych z punktu widzenia racji stanu. To wszystko nie mieści mi się w głowie - uznał raper-prawnik.

d30vnsw

Muzyk żartobliwie odniósł się do pytania, czy wybierze się na wybory prezydenckie. - Nie, to wybory idą do mnie - stwierdził. Łona ma nadzieję, że wybory nie odbędą się 10 maja. Jego zdaniem wybory korespondencyjne nie byłyby "ani równe, ani tajne, ani powszechne".

Łona krytycznie odniósł się też do politycznie zaangażowanej działalności muzycznej swoich kolegów. Uważa, że "muzyka nie powinna być rozwijaniem manifestu za sobą i niesieniem transparentu, dopóki nie ma jakiegoś twórczego pierwiastka". Z taką opinią zapewne nie zgadza się np. Tymon Tymański, który twierdzi, że "nie ma już czasu na wyważone, miękkie sądy".

Chcemy podziękować wszystkim ludziom, którzy walczą ze skutkami koronawirusa. Ich nazwiska nie są publicznie znane, a twarze mają skryte pod maskami. To m.in. pracownicy służby zdrowia oraz sklepów i aptek, stróże porządku, kurierzy i przewoźnicy. Krótkie, kilkusekundowe nagranie z indywidualnym podziękowaniem zwykłym bohaterom można przesyłać pod adres e-mail: dziekujebohaterom@wp.pl. Mogą to być oklaski, gest, słowo "dziękuję", nagranie kwiatów, laurki lub linki do filmów umieszczonych w serwisie YouTube lub publicznych postów na Facebooku. Materiały umieszczone na FB należy oznaczać hashtagiem #dziekujebohaterom. Wszystkie filmy zostaną wyemitowane na specjalnie uruchomionym kanale w WP Pilot.

d30vnsw

Podziel się opinią

Share

d30vnsw

d30vnsw