Trwa ładowanie...
karolina gruszka
Unicorn
27-03-2024 13:25

Mąż Karoliny Gruszki był ścigany przez Rosję listem gończym. Kim jest Iwan Wyrypajew?

Karolina Gruszka od lat jest żoną rosyjskiego reżysera Iwana Wyrypajewa. O parze zrobiło się głośno w ubiegłym roku, gdy mąż aktorki został zaocznie aresztowany przez sąd w Moskwie, a rosyjskie władze wydały za nim list gończy.

Kim jest mąż Karoliny Gruszki?Kim jest mąż Karoliny Gruszki?Źródło: AKPA, fot: AKPA
dcfzhg0
dcfzhg0

Karolina Gruszka ma na koncie wiele ról filmowych, serialowych oraz teatralnych. 43-letnia aktorka zagrała w takich produkcjach jak "Wszyscy jesteśmy Chrystusami", "Czas honoru" czy "Pani z przedszkola", ostatnio można ją też było oglądać w filmie familijnym "Za duży na bajki 2". Gruszka zrobiła karierę nie tylko w Polsce, lecz również w Rosji, gdzie przez kilka lat mieszkała. Aktorka wyprowadziła się z ojczyzny dla ukochanego - Rosjanina, Iwana Wyrypajewa.

Kim jest mąż Karoliny Gruszki? Dla niego kiedyś przeprowadziła się do Rosji

Mąż Karoliny Gruszki jest znanym reżyserem teatralnym, aktorem i dramatopisarzem. Wyrypajew ma w swoim dorobku takie produkcje jak m.in. film "Euforia" z 2006 oraz głośne spektakle teatralne, w tym sztuki "Tlen" oraz "Sny", które zapewniły mu międzynarodowy rozgłos. Gruszka poznała reżysera w 2006 roku podczas festiwalu w Kijowie, gdzie promowała wówczas film. Znajomość pary rozwinęła się błyskawicznie.

W 2007 roku Gruszka i Wyrypajew wzięli ślub cywilny w Warszawie, zaś niedługo później ponownie wymienili przysięgi wierności w jednej z moskiewskich cerkwi. W pewnym momencie aktorka zdecydowała się również przeprowadzić do Rosji. Informację o ślubie małżonkowie trzymali w tajemnicy przez przeszło dwa lata. W końcu postanowili jednak podzielić się radosną nowiną, by uciąć plotki na swój temat.

dcfzhg0

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Katarzyna Warnke o relacji z Piotrem Stramowskim: „Drogi się ewidentnie rozeszły”

To mój związek i nie czułam potrzeby dzielenia się ze światem, jak on się rozwija. (...) Jeżeli ktoś decyduje się na bycie gwiazdą, to ma zobowiązania wobec fanów. Ale ja nigdy nie pracowałam na taki status, więc nie mam też takich obowiązków - wyjaśniła Gorczyca w 2010 roku w rozmowie z "Newsweekiem".

W 2012 roku Karolina Gruszka i jej mąż powitali na świecie córkę Maję. Dla Iwana Wyrypajewa była to już trzecia pociecha - reżyser doczekał się również dwóch synów, będących owocami jego poprzednich małżeństw. Kilka lat po narodzinach dziecka Gruszka i jej mąż zdecydowali się osiąść na stałe w Polsce. W rozmowie z magazynem "Pani" aktorka zdradziła, że decyzja ta była podyktowana m.in. planami posłania córki do polskiego przedszkola. W rozmowie z "Życiem na gorąco" wyjaśniła też, że częste podróże między Moskwą a Warszawą nie były zbyt korzystne dla ich pociechy.

dcfzhg0

Mąż Karoliny Gruszki był ścigany przez rosyjski reżim. Wydano za nim list gończy i zaocznie skazano

W związku z przeprowadzką Iwan Wyrypajew porzucił posadę dyrektora moskiewskiego teatru Praktika. W Polsce wraz z Karoliną Gruszką założył zaś firmę producencką. Dziś Gruszka i Wyrypajew wciąż wiodą życie nad Wisłą. O mężu aktorki zrobiło się szczególnie głośno w ubiegłym roku, gdy wyszło na jaw, że został on zaocznie aresztowany przez moskiewski sąd. Jak informowały wówczas RMF, PAP i TVN24, artystę oskarżono o rozpowszechnianie fałszywych informacji na temat rosyjskiej armii - co miało mieć związek z tym, że głośno krytykował napaść Rosji na Ukrainę.

Oprócz nakazu aresztowania rosyjskie władze wydały też list gończy za Wyrypajewem. Mężczyźnie groziło od 10 do nawet 15 lat więzienia.

Od dawna nie mieszkam w Rosji ani nie jestem tam zameldowany od dawna, czyli nie dostałem prywatnie dokumentu. Nie mam nieruchomości w Rosji, nie mam mieszkania. Muszę uważać na przesiadkach w krajach, które mają podpisane umowy o ekstradycji do Rosji - mówił Wyrypajew w 2023 w "Dzień Dobry TVN", gdzie gościł wraz z żoną.

dcfzhg0

Z punktu widzenia bezpieczeństwa jestem w Unii Europejskiej, w Polsce, mam polskie obywatelstwo. Myślę, że mnie Polska nie wyda - komentował sprawę w programie Polsatu "Gość wydarzeń".

W grudniu ubiegłego roku PAP poinformowała, że Iwan Wyrypajew został zaocznie skazany na 8 lat pozbawienia wolności przez moskiewski sąd. Prokuratura domagała się wyższej kary, bo aż 10 lat więzienia.

Karolina Gruszka i Iwan Wyrypajew AKPA
Karolina Gruszka i Iwan WyrypajewŹródło: AKPA, fot: AKPA
Karolina Gruszka i Iwan Wyrypajew AKPA
Karolina Gruszka i Iwan WyrypajewŹródło: AKPA, fot: AKPA
Karolina Gruszka i Iwan Wyrypajew AKPA
Karolina Gruszka i Iwan WyrypajewŹródło: AKPA, fot: AKPA
dcfzhg0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
dcfzhg0