Trwa ładowanie...
dr21ulv
Materiał Partnera
Muzyka

Muzycy nominowani do Fryderyków 2020 wystąpią na Gali Muzyki Poważnej w Katowicach

Szymon Komasa, Bartłomiej Nizioł, Jakub Józef Orliński i sekstet wokalny proMODERN to artyści, których płyty otrzymały nominacje do Fryderyków 2020, a już 8 marca będziemy mogli podziwiać ich kunszt podczas uroczystej Gali Muzyki Poważnej w katowickim NOSPR.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Gala Muzyki Poważnej odbędzie się 8 marca 2020 r.
Gala Muzyki Poważnej odbędzie się 8 marca 2020 r. (Materiały prasowe)
dr21ulv

Publiczność będzie mogła posłuchać muzyki symfonicznej, kameralnej, wokalnej, barokowej, romantycznej oraz współczesnej. Dużą część wydarzenia stanowić będzie muzyka polska.

Podczas tegorocznej Gali Muzyki Poważnej szykuje się mała gala operowa: pod dyrekcją Lawrence’a Fostera Ewa Tracz (sopran) wykona Pieśń Roksany z opery Król Roger Karola Szymanowskiego. Wieczór uświetni także występ Szymona Komasy – obdarzonego znakomitym barytonem laureata wielu prestiżowych międzynarodowych konkursów wokalnych. Szymon Komasa nominowany jest do tegorocznych Fryderyków w kategorii Album roku recital solowy za płytę Polish Love Story. W trakcie koncertu 8 marca wykona arię Roberta z Jolanty Piotra Czajkowskiego, a wspólnie z Ewą Tracz zaśpiewają duet Pronta io son z opery Don Pasquale Gaetana Donizettiego.

Na scenie NOSPR zagości także sekstet wokalny proMODERN, nominowany w trzech kategoriach za płyty Stimmung i Comfort Zone, przypomni Eclogę – utwór a cappella skomponowany w 1976 roku przez Krzysztofa Pendereckiego, mistrza w zakresie tworzenia muzyki chóralnej. W Roku Beethovenowskim, związanym z 250. rocznicą urodzin Ludwiga van Beethovena, Berlin Piano Trio zagra 3. część jego Koncertu potrójnego C-dur na skrzypce, wiolonczelę, fortepian i orkiestrę symfoniczną, w którym zawiera się polski akcent, Rondo alla polacca w rytmie i charakterze polonezowym.

dr21ulv

W Katowicach wystąpi również wybitny skrzypek Bartłomiej Nizioł, którego wykonanie Concerto doppio per violino, viola ed orchestra Krzysztofa Pendereckiego, wspólnie z altowiolistką Katarzyną Budnik i Polską Orkiestrą Sinfornia Iuventus im. Jerzego Semkowa, znalazło się na płycie nominowanej w kategorii Album roku muzyka koncertująca. Artysta wykona 3. część nieznanego wcześniej VI Koncertu skrzypcowego Grażyny Bacewicz, odtworzonego niedawno z rękopisów autorki. Nizioł dokonał światowego prawykonania utworu w listopadzie ubiegłego roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie w 50. rocznicę śmierci kompozytorki.

Zobacz też: Festiwal Fryderyk 2020: Znamy kolejnych wykonawców

Goście Gali Muzyki Poważnej będą mogli także posłuchać Jakuba Józefa Orlińskiego nominowanego do tegorocznych Fryderyków za płytę Facce d’amore z barokowymi ariami włoskimi o tematyce miłosnej (kategoria Najlepszy album polski za granicą). Trzy arie z tego albumu zaprezentuje z towarzyszeniem orkiestry historycznej Altberg Ensemble pod kierunkiem klawesynistki Ewy Mrowcy.

W Katowicach nie mogłoby zabraknąć także występu gospodarza – Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, która otrzymała nominację za album Sonoristic Penderecki by Penderecki z awangardową muzyką symfoniczną Krzysztofa Pendereckiego. Na gali orkiestra będzie towarzyszyła solistom pod dyrekcją swego szefa artystycznego – Lawrence’a Fostera. Ten amerykański mistrz batuty otworzy galę muzyką, w której doskonale się odnajduje – pierwszą częścią suity z inspirowanej jazzem i kulturą Afroamerykanów opery George’a Gershwina Porgy and Bess (Catfish Row).

dr21ulv

Na koniec wydarzenia w wykonaniu Marka Brachy zabrzmi Polonez A-dur op. 40 – historyczny sygnał Polskiego Radia i symboliczna zapowiedź 18. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, który odbędzie się w październiku tego roku w Warszawie.

W Katowicach wręczony zostanie także ZŁOTY FRYDERYK w kategorii muzyki poważnej, który w tym roku trafi do rąk wybitnego polskiego skrzypka – Krzysztofa Jakowicza.

Zobacz też: Scena Nowego Rapu na FRYDERYK Festiwal 2020

W sprzedaży dostępne są bilety na FRYDERYK Festiwal 2020.

dr21ulv

Gala Muzyki Poważnej, 8.03.2020 r.
Amfiteatr: 80 zł
Antresola, I balkon: 70 zł
Antresola za orkiestrą, I balkon za orkiestrą, II balkon: 60 zł

Gala Muzyki Rozrywkowej i Jazzu (MCK), 14.03.2020 r.
Golden Circle: 199 zł
Trybuna: 89 zł | 159 zł | 179 zł

FRYDERYK Festiwal (MCK), 15.03.2020 r.
Trybuna: 149 zł | 189 zł
Płyta: 129 zł

2 DNI
Gala Muzyki Rozrywkowej i Jazzu (MCK), 14.03.2020 r.
Golden Circle
+
FRYDERYK Festiwal (MCK), 15.03.2020 r.
Płyta
Cena: 299 zł

Bilety do nabycia na stronie: www.fryderyki.pl

dr21ulv

Podziel się opinią

Share
dr21ulv
dr21ulv