Trwa ładowanie...
Informacja prasowa
piotr nowak
03-05-2020 14:38

Piotr Nowak śpiewał mimo złego stanu zdrowia. Z chorobą walczył przez kilka miesięcy

Piotr Nowak, który odszedł 2 maja, to jedyny muzyk, który grał z Tadeuszem Nalepą na wszystkich etapach jego kariery, poczynając od zespołu Blackout, kończąc na karierze solowej.

Piotr Nowak śpiewał mimo złego stanu zdrowia. Z chorobą walczył przez kilka miesięcyŹródło: Facebook
d1boter
d1boter

Piotr Nowak w 1969 r. uczestniczył w legendarnym tournee zespołu Breakout i supportował występ m.in. grupy Led Zeppelin w Holandii. Był bardzo związany z kolegami po fachu. Piotr na każdym koncercie swojego zespołu wspominał: "…z tamtego składu zostałem sam". Swoim muzycznym przyjaciołom dedykował utwór "Gdzie są przyjaciele moi". Ostatnie pięć lat życia Nowaka to okres intensywnej działalności muzycznej.

Po latach przerwy w muzykowaniu, w 2015 r. rozpoczął współpracę z rzeszowskimi muzykami z zespołu Portal Blues. Momentem sprawczym okazał się koncert zorganizowany w rocznicę śmierci Tadeusza Nalepy, w koncertowym studio Radia Rzeszów (4 marca 2015 r.). Robert Bartusik, zafascynowany barwą głosu Piotra, napisał utwór i przekonał go do przejęcia roli wokalisty.

Kompozycja "Pamieć", do której tekst ułożył Arkadiusz Zawiliński z fraz piosenek tandemu Nalepa-Loebl, okazała się przebojem i muzycznym credo zespołu. Potężny i chropowaty głos Piotra, który sam określał mianem sznaps-barytonu, okazał się jego wielkim atutem i predestynował go do roli naturalnego spadkobiercy twórczości "ojca polskiego bluesa".

d1boter

Piotr Nowak Band nie był jednak zespołem grającym covery. Piotr zdecydowanie nie chciał korzystać z cudzego repertuaru i bazować jedynie na repertuarze "nalepowskim". Grupa grała w większości kompozycje autorskie członków zespołu, Roberta Bartusika, Sebastiana Stachurskego i Piotra Nowaka.

W ciągu 5 lat, dzięki niespożytej energii, pasji i zaangażowaniu Piotra, udało się zarejestrować 2 płyty studyjne i jeden album koncertowy, poszerzony o rejestrację video. Spośród licznych koncertów, ogólnopolskich festiwali, występów radiowych i telewizyjnych, wyjątkowe znaczenia dla członków zespołu miał ubiegłoroczny koncert w filharmonii rzeszowskiej, który był uroczystą galą bluesową poświęconą twórczości Tadeusza Nalepy.

Tadeusz Chudecki stracił szwagra przez koronawirusa

Na jednej scenie Piotr Nowak Band wystąpił wówczas wspólnie z takimi gigantami polskiej muzyki jak Józef Skrzek, Marek Surzyn, Leszek Cichoński, Anna Rusowicz i Piotr Cugowski.

d1boter

Ostatni koncert z Piotrem miał miejsce w listopadzie ubiegłego roku, w jego rodzinnych Gorlicach. Prowadził go najbardziej rozpoznawalny prezenter, kojarzony z bluesem w naszym kraju – Jan Chojnacki. Piotr, mimo złego stanu zdrowia, śpiewał jak natchniony. Parę dni później rozpoczął dramatyczną walkę z nieuleczalną chorobą, którą prowadził z męstwem, godnością i nieopuszczającym go humorem.

d1boter
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1boter