Trwa ładowanie...
d1syvsf

TVP znowu wykorzystała utwór bez pytania twórców o zgodę? Mocna odpowiedź Formacji Nieżywych Schabuff

Autor hitu "Lato" Aleksander Klepacz uważa, że Telewizja Polska bezprawnie wykorzystała jego piosenkę do promocji swojej wakacyjnej trasy koncertowej. Zamierza skierować sprawę do sądu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Formacja Nieżywych Schabuff oskarża TVP o kradzież.
Formacja Nieżywych Schabuff oskarża TVP o kradzież. (East News)
d1syvsf

W ostatnich latach wielu artystów zaczęło odmawiać współpracy z Telewizją Polską. Nie zgadzają się też na wykorzystanie ich twórczości w jakimkolwiek kontekście na antenach TVP. Najpierw Krzysztof Skiba w 2018 r. sprzeciwił się użyciu przez stację utworu "Jak słodko zostać świrem" zespołu Big Cyc w programie "W tyle wizji", a niedawno również Pidźama Porno mocno zaprotestowała przeciwko ilustrowaniu ich "Anifą" programu z udziałem Rafała Ziemkiewicza.

Do tego grona dołączyła też Formacja Nieżywych Schabuff. Ku zaskoczeniu lidera zespołu Olka Klepacza ich utwór "Lato" został wykorzystany w spocie promocyjnym Wakacyjnej Trasy Dwójki. Zdaniem muzyka jest to działanie bezprawne.

"Nie ma zgody, na naruszenie moich praw przez TVP S.A. Pandemiczny czas, pokazał nam, jak ważna dla człowieka jest kultura i sztuka, niestety to bezprecedensowe osiągnięcie naszej cywilizacji, często zostaje wykorzystane w sposób niegodny" - napisał Klepacz na Facebooku.

d1syvsf

Zobacz: Gwiazdy przekładają koncerty przez koronawirusa

Wokalista skrytykował Telewizję Polską mocnymi słowami. Nazwał ich postępowanie "niegodziwym". Ponadto zwrócił uwagę na fakt, że muzycy nie biorący udział w wakacyjnych koncertach TVP2 wciąż nie mogą pracować, dlatego organizacja tej trasy wydaje mu się dzieleniem środowiska.

"W mojej ocenie, media publiczne winny stać na straży moralności, przyzwoitości, prawa, dobrego obyczaju w kontrze do manipulacji i koniunkturalizmu, z którego słyną niestety wszystkie media. Niegodziwym, bezprawnym i nieprzyzwoitym jest fakt wykorzystania piosenki FNS "Lato" (jestem współautorem) do reklamy trasy koncertowej TVP, która w obliczu oficjalnego zakazu organizowania jakichkolwiek koncertów z udziałem publiczności, wydaje się być co najmniej niestosowna. Większość Artystów w wyniku obostrzeń, zakazu, tkwi od kilku miesięcy w "komie". W tym przypadku, mamy do czynienia z podziałem Artystów na tych gorszych (zahibernowanych) i uprzywilejowanych - których nie dotyczy zakaz - z całym szacunkiem!" - dodał wzburzony.

d1syvsf

Według TVP ich działanie było zgodne z prawem. Wydali w tej sprawie oświadczenie.

"W związku z informacjami jakoby TVP bezprawnie wykorzystała utwór pt. "Lato" Formacji Nieżywych Schabuff w zwiastunie Wakacyjnej Trasy Dwójki, Telewizja Polska S.A. oświadcza, że wykorzystała utwór w wersji zaaranżowanej zgodnie z ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych i zasadami wynikającymi ze współpracy ze Stowarzyszeniem Autorów ZAiKS" - czytamy.

Jednak zdaniem artysty ZAiKS nie decyduje o wykorzystaniu jego twórczości w kontekście reklamowym i promocyjnym, więc TVP powinno uzyskać osobistą zgodę autora. Jak zapowiada Klepacz, skieruje sprawę do sądu.

- Nie chodzi wyłącznie o odszkodowanie. Oczywiście nasz prawnik przygotowuje pozew, w którym będziemy domagać się odszkodowania i przeznaczymy je na cel charytatywny, który zapewne zaboli telewizję publiczną, jednak aspekt finansowy jest najmniej istotny. Najbardziej irytuje mnie ignorancja TVP. Uznanie, że wszystko im wolno. Stwierdzili, że nasza piosenka do fajny kawałek, dobrze się ludziom kojarzy, więc sięgnęli po nią, jak po swoją. To kradzież - powiedział w rozmowie z "Newsweekiem".

d1syvsf

Podziel się opinią

Share

d1syvsf

d1syvsf