Trwa ładowanie...

Walerij Giergijew kradł i wydawał na nieruchomości. Dobrali się do pupila Putina

W sieci można już oglądać dokument Aleksieja Nawalnego poświęcony Walerijowi Giergijewowi. To słynny dyrygent i protegowany Putina. Rosyjski opozycjonista ujawnił jego majątek i nieznane fakty rzucające na jego i tak skompromitowaną osobę nowe światło.

Walerij Giergijew ma ogromny ukryty majątek Walerij Giergijew ma ogromny ukryty majątek Źródło: Getty Images, fot: Mikhail Svetlov
d2ofh2u
d2ofh2u

O Walerijim Giergijewie zrobiło się głośno w lutym tego roku, tuż po agresji Rosji na niepodległą i demokratyczną Ukrainę. W związku z faktem, że słynny dyrygent nie potępił wojny, największe sale koncertowe rozwiązały z nim kontrakty. Dodatkowo został objęty sankcjami.

Ale to nie koniec. Na YouTubie współpracownicy Aleksieja Nawalnego opublikowali poświęcony Giergijewowi dokument. Bez mała 50-minutowy film został nakręcony w 2019 r. i ujawnia gigantyczny majątek dyrygenta.

Okazuje się, że w 2004 r. Giergijew kupił za 2,5 mln dol. mieszkanie w Nowym Jorku. Apartament o powierzchni 165 metrów kwadratowych, który znajduje się obok Central Parku, dyrygent ukrywał przez prawie 15 lat.

ZOBACZ TEŻ: Ukraina po wojnie będzie powstawać od zera. "Cywilizacyjnie może przeskoczyć wiele krajów"

Zdaniem Nawalnego Giergijew przez lata okradał fundusz charytatywny swojego imienia. Pieniądze, które państwo i spółki państwowe przeznaczają na pomoc Teatrowi Maryjskiemu w Petersburgu i młodym talentom, wydał na luksusowe życie i obrzydliwie drogie nieruchomości

Mowa o m.in. gruntach obok lotniska w Rimini, restauracji na Placu św. Marka w Wenecji oraz wielu nieruchomości w Rosji, w tym trzech apartamentach w Petersburgu. Jak wynika z dokumentów, do których dotarł Nawalny, Giergijew ukrywał majątek przed opinią publiczną.

d2ofh2u

W filmie pojawia się też informacja, że kupiona przez jego fundację hala koncertowa stała się de facto jego własnością.

Дирижёр путинской войны

Nawalny ujawnił też, że Giergijew przyjaźni się też z bankierami i oligarchami, od których otrzymywał pieniądze. Kompozytor ma też holenderski paszport, mimo że podwójne obywatelstwo w Rosji jest zabronione.

Walerij Giergijew od lat 90. jest blisko Putina. Nieoficjalnie mówi się, że prezydent Rosji został ojcem chrzestnym dzieci dyrygenta. Ten publicznie okazywał swą lojalność, m.in. popierając w 2014 r. aneksję Krymu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2ofh2u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d2ofh2u