Trwa ładowanie...

Wdowa dopięła swego. Zdążyła przed szóstą miesięcznicą

Krzysztof Krawczyk zmarł 5 kwietnia i był żegnany z największymi honorami. Pogrzeb z udziałem znamienitych osobistości odbył się już po pięciu dniach, jednak na kamienny pomnik w miejscu pochówku trzeba było czekać miesiącami. Wdowa nie chciała bowiem "standardowego grobowca", bo to "za mało, by go należycie uhonorować".

Krzysztof Krawczyk odszedł w poniedziałek wielkanocny Krzysztof Krawczyk odszedł w poniedziałek wielkanocny Źródło: AKPA
d2c4632
d2c4632

Krawczyk zmarł 5 kwietnia 2021 r. w wieku 74 lat. Jako artysta niezwykle popularny i ceniony zasłużył na pogrzeb o charakterze państwowym. Na mszy św. w archikatedrze w Łodzi pojawili się przedstawiciele władz miasta, wojewódzkich i rządu, w tym minister kultury Piotr Gliński.

Wokalista spoczął na cmentarzu w Grotnikach koło Łodzi. Na nagrobek z prawdziwego zdarzenia trzeba było jednak czekać aż pół roku. Problemem nie były finanse, ale oczekiwania wdowy względem pomnika, który miał godnie upamiętnić jej męża.

W poszukiwaniu projektu i realizacji całego przedsięwzięcia brał udział przyjaciel rodziny, ks. Krzysztof Niespodziański. - Zależało mu na tym, by był on pełen symboli i nawiązań do życia i twórczości wielkiego artysty – zdradził autor projektu w rozmowie z "Super Expressem".

Byliśmy na grobie Krawczyka. Ewa Krawczyk: "Nie radzę sobie"

Dlatego też nagrobek, który pojawił się na cmentarzu dzień przed szóstą miesięcznicą, został wykonany z granitu (symbol mocy i trwania). Czerwony kolor kamienia ma się kojarzyć z "nadzieją i wolnością oraz łącznością z naturą". Ewa Krawczyk od początku chciała, by kamień był w kolorze czerwonego piaskowca, bo taki grób widziała u teścia i bardzo jej się podobał.

d2c4632

Wielki krzyż usytuowany w centralnym miejscu przypomina o wierze Krawczyka, który został przedstawiony z mikrofonem w dłoni. Jego nagrobek znajduje się po prawej stronie krzyża. Po lewej jest drugi taki sam, tyle że pusty. Zgodnie z wizją artysty płyty nagrobne przypominają estradę.

- Na jednym ze stopni przypominających stopnie sceny umieszczony został autograf Krzysztofa Krawczyka wycięty z kamienia – zauważył Andrzej Kosmala w rozmowie z dziennikiem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2c4632
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2c4632

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj