Pogrzeb księcia Filipa. Gdzie oglądać i czego się spodziewać?
W pożegnaniu jednej z najważniejszych osób w Zjednoczonym Królestwie weźmie udział zaledwie 30 osób. Wszystko przez pandemię, ale i wyraźne życzenie księcia Filipa, który nie chciał "pogrzebowego show". Wszyscy zainteresowani ceremonią będą jednak mogli śledzić transmisję na żywo.
Książę Filip zmarł 9 kwietnia w wieku 99 lat. Gdy tylko Pałac Buckingham obwieścił tę smutną wiadomość, Wielka Brytania pogrążyła się w żałobie. Zgodnie z wolą męża królowej Elżbiety II, pogrzeb zaplanowany na 17 kwietnia nie będzie miał charakteru państwowego.
Książę Filip pozostawił w żałobie żonę i czworo dzieci, które dały mu ośmioro wnucząt. Był też pradziadkiem dziesięciorga najmłodszych członków rodziny królewskiej.
Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, Filip zostanie pochowany na zamku Windsor, gdzie odbędzie się również ceremonia. W uroczystości pogrzebowej, z racji panującej pandemii, weźmie udział tylko 30 wybranych osób. Całość będzie jednak transmitowana w radiu, internecie i telewizji.
Obejrzyj: Ekspertka opowiedziała o kontrowersyjnym wątku z życia Filipa
Uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę 17 kwietnia w godzinach popołudniowych. Brytyjczycy zasiądą przed telewizorami ok. 15:00. Oznacza to, że transmisja w Polsce ruszy najwcześniej o 16:00 ze względu na różnicę w strefach czasowych.
Pogrzeb będzie transmitowany przez BBC na antenie telewizji, a także na YouTube. Relacja na żywo wystartuje już o 13:30. Uroczystości będzie można oglądać też na stronie główniej WP.
Oglądaj pogrzeb Filipa, księcia Edinburgh w transmisji BBC:
Po 3-minutowej "chwili ciszy" kondukt żałobny przejdzie zaledwie kilkanaście metrów z jednej części zamku do kaplicy św. Jerzego. Trumna zostanie przewieziona specjalnie zaprojektowanym Land Roverem w obstawie żołnierzy z pułku piechoty (1st Battalion Grenadier Guards). Za karawanem będzie podążał książę Karol i księżniczka Anna. Zaraz za nimi pójdą bracia Andrzej i książę Edward. Następnie bracia William i Harry, rozdzieleni kuzynem Peterem Phillipsem.
Co ciekawe, książęta zostali poproszeni o to, by na pogrzebie pojawili się w garniturach, a nie w wojskowych mundurach - choć podczas oficjalnych uroczystości tak się zazwyczaj ubierają. Podobno to decyzja samej królowej, która chciała oszczędzić upokorzenia Harry'emu i Andrzejowi.
Młodszy brat Williama po odejściu z rodziny królewskiej takiego munduru nie może już zakładać. A jego wuj Andrzej został pozbawiony tytułów po skandalu obyczajowym. Syn Elżbiety II wciąż nie poniósł innych konsekwencji, choć zarzuca mu się korzystanie z usług nieletnich prostytutek.
Trwa ładowanie wpisu: instagram
30 żałobników przejdzie do kaplicy Św. Jerzego, gdzie w maseczkach zajmą wskazane miejsca.
Elżbieta II ma w kaplicy usiąść najbliżej trumny Filipa. Podaje się, że najprawdopodobniej będzie siedziała sama ze względów bezpieczeństwa. To będzie rozdzierający serce widok.
Tuż przed rozpoczęciem ceremonii na trumnie ma zostać złożona szabla i czapka marynarska Filipa, który w czasie drugiej wojny światowej służył w Royal Navy i brał udział w bitwach. Ponadto na ołtarzu pojawią się insygnia książęce.
Oprócz wymienionych członków rodziny królewskiej w pogrzebie na pewno weźmie udział księżna Kornwalii Kamila, żona Karola, i Kate Middleton, żona Williama.
Zabraknie natomiast Meghan Markle. Żona Harry'ego, która razem z mężem udzieliła niedawno szokującego wywiadu w amerykańskiej TV, spodziewa się drugiego dziecka. Oficjalnym powodem nieobecności Meghan na pogrzebie jest decyzja lekarzy, którzy zabronili jej lecieć przez pół świata i ryzykować w czasie pandemii.
W obawie o zarażenie się koronawirusem w kaplicy zamku Windsor nie będzie też prawnuków Filipa. W pogrzebie wezmą natomiast udział wybrani dziennikarze i fotoreporterzy. Eksperci szacują, że gdyby nie pandemia, księcia żegnałoby osobiście nie 30, a 800 osób.