Trwa ładowanie...

Kiedyś rządziła w polskiej muzyce. Zniknęła po głośnych oskarżeniach

Kuba Wojewódzki nazwał ją kiedyś "ojcem Rydzykiem krajowej sceny muzycznej". Katarzyna Kanclerz przez lata czego się nie dotknęła, zamieniała w złoto. Wykreowała największe polskie gwiazdy, ale jednocześnie narobiła sobie masę wrogów. Niektórzy podopieczni wprost oskarżali ją o oszustwa i wpędzanie w długi. W końcu dała za wygraną i zniknęła z show-biznesu, by odnosić sukcesy w zupełnie innej branży.

Share
Katarzyna Kanclerz i Magda Femme na Eska Party 2004Katarzyna Kanclerz i Magda Femme na Eska Party 2004Źródło: AKPA, fot: AKPA
d96n90p

Katarzyna Kanclerz w latach 90. i w pierwszej dekadzie XXI w. była założycielką i dyrektorką artystyczną studia nagrań i wytwórni płytowej, dyrektorką marketingu Universal Music Polska, producentką itp. W wielkim skrócie - trzęsła polską muzyką rozrywkową, gdyż spod jej skrzydeł wyłoniły się takie gwiazdy jak Kasia Kowalska, Edyta Bartosiewicz, Katarzyna Nosowska i zespół Hey.

Kanclerz była też menadżerką m.in. Michała Wiśniewskiego, Mandaryny, Piotra Rubika. Przez lata miała pozycję jednej z najważniejszych osób w branży, która pociąga za sznurki i pomaga dostać się na szczyt. - Każdego artystę pytam, czy zdaje sobie sprawę, że praca ze mną to droga przez mękę. Mówią, że tak, ale... chcą osiągnąć sukces - mówiła w wywiadzie dla "Gali", gdy sama była na szczycie.

Niestety ta "droga przez mękę" dla wielu podopiecznych Kanclerz oznaczała ciężką pracę, która nie popłaca. Nosowska i muzycy Hey po odniesieniu gigantycznego sukcesu w latach 90. spierali się z Kanclerz o prawa autorskie do niektórych utworów. I mówili wprost, że choć na koncertach zapełniali hale i kluby, to po zejściu ze sceny jeździli małym busem razem ze sprzętem. A zamiast w 4-gwiazdkowych apartamentach nierzadko sypiali w hotelach z karaluchami.

Nina Terentiew i Katarzyna Kanclerz w 2004 r. AKPA
Nina Terentiew i Katarzyna Kanclerz w 2004 r.Źródło: AKPA

Pod koniec 2007 r. jeszcze cięższe działa wytoczył przeciw byłej menadżerce Michał Wiśniewski. Lider Ich Troje czuł się nie tylko oszukany na pieniądze, ale nawet oskarżał Kanclerz o rozbicie małżeństwa z Mandaryną (później Kanclerz była jej menadżerką).

d96n90p

Kiedy Wiśniewski dowiedział się, że Kanclerz zajęła się karierą Piotra Rubika, w mocnych słowach ostrzegł go przed menadżerką. Rubik wkrótce sam się przekonał, że Kanclerz nie jest osobą, z którą chce dłużej współpracować, bo pojawiły się poważne zgrzyty finansowe.

Katarzyna Kanclerz w wielu sytuacjach zasłaniała się treścią podpisanych kontraktów i odpierała zarzuty swoich gwiazd. W końcu jednak zwinęła żagle i odpłynęła z show-biznesu na dobre.

Katarzyna Kanclerz i Grzegorz Skawiński w 2005 r. AKPA
Katarzyna Kanclerz i Grzegorz Skawiński w 2005 r.Źródło: AKPA, fot: AKPA

- Pozamykałam wszystkie swoje sprawy. Nigdy więcej już nie zainwestuję w żadnego artystę. Teraz robię zupełnie nowe rzeczy i jestem z nich bardzo zadowolona" - mówiła w 2008 r. w "Rewii".

d96n90p

Kanclerz zajęła się wtedy funduszami inwestycyjnymi i projektowaniem kanałów marketingu internetowego. Dziś 56-latka pracuje w australijskiej korporacji na stanowisku General Manager, opracowując strategie biznesowe w sferze nowych mediów.

Słuchasz podcastów? Jeśli tak, spróbuj nowej produkcji WP Kultura o filmach, netfliksach, książkach i telewizji. "Clickbait. Podcast o popkulturze" dostępny jest na Spotify, w Google Podcasts oraz aplikacji Podcasty na iPhonach i iPadach. A co, jeśli nie słuchasz? Po prostu zacznij.

Open'er 2022: ewakuacja festiwalowiczów. Powodem załamanie pogody

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d96n90p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d96n90p
d96n90p