Trwa ładowanie...

Wojciech Młynarski nie żyje

Na profilu na Facebooku Pauliny Młynarskiej pojawiła się informacja, że w środę 15 marca o godz. 20.40 zmarł jej ojciec Wojciech Młynarski. Miał 75 lat.

Wojciech Młynarski nie żyjeŹródło: East News
d8t1rks
d8t1rks

Legenda kabaretu. A także, obok Agnieszki Osieckiej i Jonasza Kofty, jeden z wieszczów polskiej piosenki. Napisał ponad sześć tysięcy utworów – w tym takie hity jak "Jesteśmy na wczasach" czy "W Polskę idziemy". O jego fatalnym stanie zdrowia i kłopotach z sercem mówiło się od dawna. 15 marca, późnym wieczorem na facebookowym profilu Pauliny Młynarskiej pojawił się post informujący o tym, że Wojciech Młynarski po długiej walce z chorobą zmarł.

Facebook.com
Źródło: Facebook.com

Przypominamy, że 17 stycznia w jednej z warszawskich restauracji odbyła się premiera książki Wojciecha Młynarskiego. Niestety, artysta nie zaszczycił swoją obecnością licznie przybyłych na wydarzenie gości. Jego nieobecność była wystarczającym powodem do rozpoczęcia insynuacji na temat jego stanu zdrowia. W czwartek 19 stycznia na jednym z portali pojawiła się informacja o tym, że Wojciech Młynarski miał udar. Wiadomość ta dość szybko rozeszła się w sieci, a inne serwisy zaczęły ją powielać.

Paulina Młynarska postanowiła oficjalnie zdementować niesprawdzone informacje dotyczące zdrowia jej ojca. Na swoim profilu na Facebooku opublikowała post, w którym napisała m.in. o coraz to lepszym samopoczuciu artysty. Najwyraźniej jednak stan zdrowia artysty znacznie się pogorszył.

East News
Źródło: East News

Poeta, reżyser i wykonawca piosenki autorskiej, satyryk, artysta kabaretowy, autor tekstów piosenek i librett, tłumacz, znany przede wszystkim z autorskich recitali. Wojciech Młynarski urodził się 26 marca 1941 roku w Warszawie. Od najwcześniejszych lat miał częsty kontakt z muzyką. Jego dziadek, Emil Młynarski, był wybitnym dyrygentem i kompozytorem.

d8t1rks

Zaczynał jako współtwórca warszawskiego kabaretu Hybrydy, w którym występował obok takich artystów, jak Jan Pietrzak czy Jonasz Kofta. Po ukończeniu w 1963 roku studiów polonistycznych zdecydował, że będzie się zajmował profesjonalnym pisaniem piosenek i wykonywaniem ich na estradzie.

Jeszcze w 1963 roku publiczność Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu miała okazję usłyszeć jego utwór zatytułowany "Ludzie to kupią". Wykonywała go wtedy - również związana z Hybrydami - Janina Ostala. Piosenka na tyle spodobała się jury, że zdobyła wyróżnienie. Od 1965 roku Młynarski związany był z kabaretami Dudek i Owca. W międzyczasie pisał kolejne utwory, m.in. "Och ty w życiu" oraz "Jesteśmy na wczasach", które sprawiły, że stał się niezwykle popularny w całej Polsce.

East News
Źródło: East News

W 1966 roku ukazała się jego pierwsza płyta, zatytułowana "Wojciech Młynarski śpiewa swoje piosenki". Dwa lata później pojawił się kolejny album - "Dziewczyny bądźcie dla nas dobre na wiosnę". Polacy mieli wówczas okazję usłyszeć takie piosenki, jak "Po prostu wyjedź w Bieszczady" czy też "W Polskę idziemy". Ten drugi utwór przerobił w 2005 roku Kazik Staszewski i wydał go jako singel promujący płytę "Los się musi odmienić". W latach 70. Młynarski zajął się przekładami piosenek pochodzących z musicali "Jesus Christ Superstar" i "Chicago".

d8t1rks

Zatrudniano go również jako narratora filmowego i aktora - pojawił się m.in. w serialu Janusza Łęskiego "Rodzina Leśniewskich". W ciągu wielu lat jego utwory często pojawiały się w polskich serialach telewizyjnych i filmach, m.in. w "Wojnie domowej", "Stawce większej niż życie", "Pannie z mokrą głową" i "Szaleństwach Panny Ewy".

East News
Źródło: East News

12 grudnia 2008 roku ukazał się longplay "Pogadaj ze mną", zawierający kilkanaście utworów, których słowa zostały oparte na nie wydanych wcześniej wierszach Młynarskiego. Autorem muzyki był Włodzimierz Nahorny. Udział w tym przedsięwzięciu mieli także m.in. Krzysztof Herdzin, Agnieszka Wilczyńska, Kayah i Zbigniew Zamachowski.

d8t1rks

Córkami Wojciecha Młynarskiego są

East News
Źródło: East News
d8t1rks
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d8t1rks