Trwa ładowanie...

Zenek Martyniuk śpiewa od dziecka. O jego występach krążą dziś legendy

Przeboje Zenona Martyniuka zna cała Polska. Gwiazda disco polo śpiewała i zabawiała mieszkańców rodzinnej wsi już od najmłodszych lat. O jego pierwszych występach krążą legendy.

Zenon Martyniuk jako kilkulatek śpiewał piosenki Anny GermanZenon Martyniuk jako kilkulatek śpiewał piosenki Anny GermanŹródło: AKPA
d1suvjf
d1suvjf

Zenek Martyniuk to dzisiaj najsłynniejsze nazwisko, jeśli mowa o polskiej muzyce disco polo. Śpiewał już w pod koniec lat 80., kiedy utworzył kultowy zespół "Akcent". Dwa lata później kapela wydała swój pierwszy krążek i w lata 90. weszła z przytupem. To wtedy pojawiły się takie przeboje jak "Królowa nocy" czy "Życie to są chwilę".

Dziś Zenek w dalszym ciągu cieszy się niesłabnącą popularnością. Przez publicznego nadawcę zapraszany jest na liczne koncerty, a w sobotę gościł na "Roztańczonym PGE Narodowy" w Warszawie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zenek Martyniuk o wnuczce i przemianie syna

Śpiew w DNA

Śpiew przyszła gwiazda disco polo miała mieć w DNA. Zaraz narodzinach, gdy nie było pewności czy Zenek przeżyje, dziadek Mikołaj wypowiedzieć miał prorocze słowa:

d1suvjf

- Tak strasznie krzyczy, że chyba nie przeżyje... A jak nie umrze, to będzie z niego piosenkarz albo śpiewak.

Jak się okazuje, w domu Martyniuków niemal każdy miał muzyczny dryg.

- Mama, odkąd pamiętam, podśpiewywała, tata grał na harmonijce ustnej, dziadek śpiewał, babcia też śpiewała, brała nawet udział w różnych przeglądach. Śpiewanie chyba naprawdę mam w genach - wspominał Zenek po latach.

"Przekopałem pół strychu"

Martyniuk z muzyką był związany od najmłodszych lat. Ani na krok nie rozstawał się ulubioną gitarą. Instrument był prezentem od dziadka Mikołaja, kibicującego jego muzycznej pasji. Ukochany dziadek nie doczekał jednak dnia, w którym Zenek stał się prawdziwą gwiazdą. Przeszkodziła mu w tym tragiczna śmierć.

d1suvjf

Gwiazdor jednym z wywiadów wspominał, że dopóki jego oceny w szkole były przyzwoite, mógł bez reszty oddawać się swojemu zamiłowaniu. Gdy jednak nie spełniały oczekiwań rodziców, o graniu i śpiewaniu mógł co najwyżej pomarzyć. 

- W ostatnim roku podstawówki trochę opuściłem się w nauce, więc mama mnie ukarała. Schowała mi gitarę. Przekopałem pół strychu, który był wyłożony sianem, zanim w końcu ją znalazłem - wyznał Martyniuk.

Jego muzyczny debiut miał miejsce w kościele w Bielsku Podlaskim, do którego rodzina Zenka uczęszczała w każdą niedzielę. Młody Martyniuk zagrał i zaśpiewał wówczas utwór "Liczę na ciebie Ojcze". Swoim wykonaniem wzruszył wszystkich do łez i został nagrodzony głośnymi owacjami.

d1suvjf

O jego interpretacjach piosenek Anny German do dziś krążą legendy po jego rodzinnej wsi na Podlasiu. W pamięć zapadło zwłaszcza jego wykonanie "Tańczących Eurydyk", kiedy stał na krześle przed lokalną pocztą.

Gośćmi najnowszego odcinka "Clickbaitu" są Kamila Urzędowska (pięknie malowana Jagna z "Chłopów") oraz Jan Kidawa-Błoński (reżyser sequela kultowej "Różyczki"). Na tapet wzięliśmy też: "Kosa", "Horror Story", "Imago", "Freestyle", "Święto ognia""Tyle co nic", czyli najciekawsze filmy 48. festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Możesz nas słuchać na Spotify, w Google Podcasts, Open FM oraz aplikacji Podcasty na iPhonach i iPadach.

Gośćmi najnowszego odcinka "Clickbaitu" są Kamila Urzędowska (pięknie malowana Jagna z "Chłopów") oraz Jan Kidawa-Błoński (reżyser sequela kultowej "Różyczki"). Na tapet wzięliśmy też: "Kosa", "Horror Story", "Imago", "Freestyle", "Święto ognia" i "Tyle co nic", czyli najciekawsze filmy 48. festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Możesz nas słuchać na Spotify, w Google Podcasts, Open FM oraz aplikacji Podcasty na iPhonach i iPadach.
d1suvjf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1suvjf

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj