Trwa ładowanie...

Widok, który łamie serca. Zdradzili już wszystkie szczegóły pogrzebu Filipa

Książę Filip nie chciał potężnej ceremonii. Powtarzał wielokrotnie: żadnego pogrzebowego show. Pałac Buckingham przedstawił cały plan dotyczący uroczystości pogrzebowych. Królowa Elżbieta będzie siedzieć sama...

Królowa będzie podczas pogrzebu siedziała samaKrólowa będzie podczas pogrzebu siedziała samaŹródło: Getty Images
d2oqd89
d2oqd89

Po długim i pełnym wielu doświadczeń życiu odszedł książę Filip. 99-latka żegnają przede wszystkim najbliżsi, pracownicy, ale też tysiące ludzi na świecie. Z dwóch powodów książę Filip nie będzie miał hucznej ceremonii pogrzebowej. Pierwszy jest oczywisty: pandemia koronawirusa. Pałac Buckingham musiał ograniczyć liczbę żałobników w procesji i w kaplicy do 30 osób. Drugi powód: książę nie chciał, by w jego ostatniej drodze towarzyszyły mu tłumy. To będzie rodzinna uroczystość, a plany już przedstawiono ze szczegółami mediom.

Wiadomo, że książęta zostali poproszeni o to, by na pogrzebie pojawić się w garniturach, a nie w wojskowych mundurach - choć podczas oficjalnych uroczystości tak się zazwyczaj ubierają. Mówi się, że tym samym królowa chciała oszczędzić księciu Harry'emu upokorzenia, gdyż ten po odejściu z rodziny królewskiej takiego munduru nie może już zakładać. Z przedstawionego planu uroczystości wiemy, kto będzie podążał za trumną Filipa i co będzie się dziać z królową.

Zobacz: Książę Filip. Poruszające słowa rodziny o śmierci męża królowej Elżbiety II

Pogrzeb odbędzie się na zamku w Windsorze. Kondukt żałobny przejdzie zaledwie kilkanaście metrów z jednej części zamku do kaplicy Św. Jerzego. Tuż za trumną będą iść książę Karol i księżniczka Anna. Zaraz za nimi pójdą bracia Andrzej i książę Edward. Następnie bracia William i Harry, rozdzieleni kuzynem Peterem Phillipsem.

d2oqd89

30 żałobników przejdzie do kaplicy Św. Jerzego, gdzie w maseczkach rozsiądą się na wybrane miejsca. Plan ich rozmieszczenia nie został jeszcze przedstawiony mediom.

Co z królową? Elżbieta II będzie poruszała się Bentley'em na końcu procesji. Będzie u jej boku towarzyszka, która po dotarciu do kaplicy zajmie miejsce na jej tyłach. Jedną z towarzyszek królowej (lady-in-waiting) jest od lat m.in Lady Susan Hussey, ale nie potwierdzono, czy to ona będzie u boku królowej podczas ostatniego pożegnania księcia Filipa.

Elżbieta II ma w kaplicy usiąść najbliżej trumny Filipa. Podaje się, że najprawdopodobniej będzie siedziała sama ze względów bezpieczeństwa. To będzie rozdzierający serce widok.

Na pogrzebie Filipa zabraknie księżnej Meghan, której lekarz odradził podróżowanie w zaawansowanej ciąży. Nie będzie prawnuków, z uwagi na możliwość łatwiejszej transmisji koronawirusa. Nie będzie też - co ciekawe - byłej żony księcia Andrzeja, czyli Sary Ferguson. Sara i Filip nie pałali do siebie sympatią - mówiąc dyplomatycznie - od czasów jej rozstania z księciem Andrzejem.

d2oqd89
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2oqd89