Zły chłopiec show-biznesu
Być może właśnie ta presja sprawiła, że nastolatek nieco stracił panowanie nad swoim życiem, co nie uszło uwadze brukowców. Piosenkarz oberwał od dziennikarzy najmocniej tuż przed swoją osiemnastką, po udziale w nielegalnym wyścigu samochodowym ulicami Miami.
Badania krwi aresztowanego Biebera wykazały, że prowadząc był pod wpływem alkoholu, środków psychotropowych i marihuany. Celebryta uniknął więzienia, jednak musiał przyznać się do winy i wpłacić 50 tys. dolarów na cele charytatywne. Nie uchroniło go to przed gniewem ponad 270 tys. osób, które podpisały petycję w sprawie wydalenia Kanadyjczyka ze Stanów Zjednoczonych. Mimo to piosenkarz opuścił areszt, przeciskając się przez tłumy okazujących mu wsparcie fanek.
To jednak tylko początek listy zatargów Biebera z prawem. Gwiazdor był kilkukrotnie zatrzymywany za zbyt szybką jazdę. W rodzimej Kanadzie został posądzony o spowodowanie wypadku. Podczas trasy w Argentynie miał zaatakować śledzącego go paparazzo. Stwarzał też problemy sąsiadom w ekskluzywnej dzielnicy kalifornijskiego Calabasas. W 2014 roku obrzucił rezydencję jednego z nich jajkami, co musiał odpłacić pięcioma dniami prac społecznych. "Justin Bieber: od chłopaka z sąsiedztwa do złego chłopca" - pisała o idolu nastolatek agencja Associated Press.
Skandale nie przeszkodziły muzykowi w tworzeniu. W 2015 roku na rynku pojawiła się płyta "Purpose", od razu wskakując na pierwsze miejsce "Billboardu". Ogromny sukces odniósł też pierwszy singiel z płyty, "Sorry", plasując się na czele zestawienia najpopularniejszych piosenek w USA. Album spotkał się z mieszanymi ocenami krytyków. Trzeba jednak przyznać, że Bieber i zatrudnieni przez niego kompozytorzy mieli nosa do nowych trendów muzycznych. W tworzenie "Purpose" zaangażowali topowych producentów sceny elektronicznej – Diplo i Skrilleksa. Dzięki temu część piosenek zyskała klubowy sznyt. Czwarty album artysty przyczynił się również do popularyzacji nurtu "tropical house" - gatunku muzycznego charakteryzującego się głębokim basem, nawiązującego do muzyki karaibskiej bujającym rytmem.