Trwa ładowanie...

Andrzej Duda przemawiał na gali. "Denerwujemy się, jak ktoś nie uważa go za Polaka"

W czwartek 21 października odbyła się gala wręczenia nagród na XVIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina. Wśród gości byli m.in. prezydent Andrzej Duda, który w swojej przemowie kilkukrotnie wspominał o Chopinie w jednym kontekście.

Share
Andrzej Duda był fundatorem I nagrody w Konkursie Chopinowskim
Andrzej Duda był fundatorem I nagrody w Konkursie Chopinowskim
d4fqt7u

Prezydent Andrzej Duda po wręczeniu pierwszej nagrody swoją przemowę zaczął od przytoczenia początków Konkursu Chopinowskiego. Podkreślił, że nikt nie mógł przewidzieć wtedy, że to wydarzenie będzie się cieszyło taką popularnością jak dziś. Polityk stwierdził, że tegoroczny konkurs będzie dyskutowany jeszcze przez najbliższe lata ze względu na swój poziom.

Duda przyznał, że nie słyszał, jak gra zwycięzca, ale nikt nie kwestionuje jego talentu. Potem przeszedł do mówienia o samym Chopinie.

- Bardzo jesteśmy dumni z tego, że Chopin był Polakiem. Pochodził z naszego kraju. Stąpał po tej ziemi. […] Ale czy możemy to samo powiedzieć o jego muzyce? Z naszego polskiego punktu widzenia tak, bo my słyszymy w tej muzyce po prostu Polskę - powiedział.

Zobacz też: Kpiny z Andrzeja Dudy. Polityk PO był bezlitosny

W dalej części swojej przemowy prezydent w poetycki sposób próbował nakreślić, co słyszymy w kompozycjach wybitnego muzyka. - Kiedy słyszymy tę muzykę, widzimy płynącą Wisłę, widzimy pochylone wierzby, widzimy pola - przekonywał.

d4fqt7u

Głowa państwa wspomniała dalej po raz kolejny, że Chopin jest polskim artystą. - Czasem się denerwujemy, kiedy ktoś mówi, że pochodził z innego kraju. Ale muzyka Chopina jest światowa. Jest naszą wielką dumą - zakończył górnolotnie.

Duda nie był jedynym politykiem, który przemawiał podczas gali. Na scenę wyszedł też minister kultury Piotr Gliński, który opowiadał o "niesamowitym poziomie konkursu i rekordowej oglądalności".

- Kilkadziesiąt milionów słuchaczy słuchało i oglądało nasz Konkurs Chopinowski. To wielka zasługa uczestników, organizatorów i chyba całej Polski - powiedział.

Jako pierwszy z polityków na scenie przemawiał Piotr Gliński
Jako pierwszy z polityków na scenie przemawiał Piotr Gliński

Przypomnijmy, że w nocy ze środy na czwartek poznaliśmy zwycięzców XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Pierwsze miejsce zajął Bruce (Xiaoyu) Liu z Kanady. Otrzymał za nie 40 tys. euro.

Andrzej Duda gratuluje Bruce'owi (Xiaoyu) Liu, zdobywcy I nagrody w konkursie
Andrzej Duda gratuluje Bruce'owi (Xiaoyu) Liu, zdobywcy I nagrody w konkursie

Drugie - ex aequo Alexander Gadjiev, reprezentujący Włochy i Słowenię oraz Kyohei Sorita z Japonii (otrzymali 30 tys. euro). Trzecie miejsce przypadło Martinowi Garcii Garcii z Hiszpanii (20 tys. euro). Czwartą nagrodę otrzymali ex aequo Japonka Aimi Kobayashi i Polak Jakub Kuszlik (15 tys. euro).

Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą podczas gali Konkursu Chopinowskiego fot. screen z TVP
Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą podczas gali Konkursu Chopinowskiego Źródło: fot. screen z TVP
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d4fqt7u

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4fqt7u
d4fqt7u